Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 70
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BARIŞ VE KARDEŞLİK
Yazar Fakir - Nisan 04 2009 - 07:13:51
BARIŞ VE KARDEŞLİK KAZANDI/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Son bir kaç yıldır Türkiye'de düşe kalka ve aksayarak da olsa bir demokratikleşme sürecine girilmiştir. Bu yolda yürünmeye devam edilmesi; doğrudan iç ve dıştaki demokratik taleplerin artması, bilince çıkarılması ve mücadeleler sonucu ağır bedeller ödenmesi ile orantılıdır. Bir daha ırkçılık tuzağına düşmeden, yani Cemil Çiçek'in, DTP'nin kuzeydoğuda aldığı belediyeleri kastederek, bölücüler Ermenistan sınırına dayandılar söylemindeki faşizan ve düşmanca yaklaşımları artık içimizden ayıklayarak demokratikleşme yolunda yürümenin zamanı geldi de geçiyor. Bu seçimler de göstermiştir ki Kürt halkı, her ne kadar Başbakan'ın DTP'nin başarısını halkın tehdit edilerek sağlandığı yolunda açıklamalarla karalamaya çalışsa da, bu sorunun çözülmesinden yana ciddi bir tavır sergilemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, artık çetelerden, derin yapılardan, Susurluklardan Ergenekonlardan, BOTAŞ'ın asitli kuyuları gibi ülkeyi karanlığa sürükleyen ve zarar veren bu pis ve kirli ilişki ağından kurtulmak için kendini tamamıyla demokratikleşmeye kilitlemeli ve bu doğrultuda korkusuzca mücadeleye devam etmeli.

Demokratik bir devlet olma yolundaki çabalar sekteye uğramadan yola devam edilmeli. Bu bağlamda Kürtlerin, Türklerin, Lazların, Çerkezlerin, Azerilerin, Terekemelerin, Arapların, Alevilerin, Sünnilerin Hıristiyanların, Budistlerin, Ateistlerin ve diğer halkların ve inançtakilerin, özgürlüklerini eşit koşullarda yaşamalarının sağlanması, yasaların yeniden yapılanmasına bağlıdır. Yani diğerini ötelemeden, bir diğerini inkâr etmeden bu yolda devam edilmesi demokratikleşme sürecinin geliştirilmesi için temel şartlardan biridir. Bunun için de koşullar yeterince olgunlaşmıştır. Son yerel seçimler, doğu ve güneydoğu halkının neyi istediğini net bir şekilde göstermiştir. Hele bu seçimlerin ardından, kamuoyunda, Celal Talabani'nin, Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşmelerde sarfettiği PKK'nin silah bırakması aksi takdirde Irak topraklarını terk etmesi gerektiği yolundaki sözlerini inkâr etmesini, DTP'nin seçimde elde ettiği başarıya ve Kürt halkının uzlaşı ve barışa yönelik ortaya koyduğu tavıra bağlayan genel bir kanı oluşmuştur. Celal Talabani'nin bu tür konuşmaları elbette ki himayecisi durumundaki emperyalist güçlerin bilgisi ve onayı çerçevesinde vuku bulmaktadır.
Son yıllarda, Ortadoğu'da yeniden yapılanma adı altında başta ABD emperyalizmi olmak üzere emperyalist güçlerin yeni oyunları tezgâhlanmaktadır.

Bu oyunda, biz Türkiye olarak demokrasi dersi vererek yerimizi almalıyız. Almak için mücadele etmeli, gereklerini yerine getirmeliyiz. İşte tam da bu noktada demokrasinin neresinde olduğumuz ölçütü burada göstermektedir kendini.

Demokratik kimliğimizi ve kişiliğimizi kaybedersek geleceğimizi ve varlığımızı da kaybederiz. Demokrasiden ve özgürlükten yana isek bu ülkeye acı ve zarar veren her ne olursa olsun bertaraf edilmesi için çalışmalı ve bunu da demokratik yol ve yöntemle gerçekleştirmeliyiz.

Menderes Koçak

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan