Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 67
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
GAZAYDINLAR ..
Yazar Fakir - Mayıs 01 2009 - 21:07:57
GAZAYDINLAR DÜNYASI?../İlyas Yıldız

İlyas Yıldız Biliyorum garip bir başlık ama başkada bir yakıştırma bulamadım bu GAZETECİ ve AYDIN arasında sıkışanlara.
Gerçek Aydın ve Gazetecileri tenzih ederim. Onlara kesinlikle bir sözüm olmaz ancak, Son dönemlerde aydınla gazeteci arasında sıkışıp bir türlü ne olduğuna karar veremeyenler çoğalmaya başladı…
Aslında bu konuda yazmayacaktım ama meydanı boş bulan ve gazeteci ile aydın arasına sıkışmış gazaydın’lar mecbur bıraktılar..!
Az çok eli kalem tutan bazı dinozorlar kurumlar ve kişiler üzerinden yürüttükleri sinsi siyasetle yeri geldiğinde aydın, yeri geldiğinde gazeteci çalımı atmaya çalışıyorlar! Bunlar öylesine çoğaldılar ki kimin gerçek manada gazeteci, kimin aydın olduğu konusunda toplumda bir şüphe hâkim.
Herkes birbirine gazeteci ve aydın konusunu danışmakta ancak kimse kimseye net bir açıklama getiremiyor…
Yanılmıyorsam gazeteci kıstasları konusunda daha evvel görüş ve düşüncelerimi sıralamıştım. Gereğinde ikinci kez de yayınlayabilirim.
Sanırım Aydın üzerine de görüşlerimi belirtmiştim. Gene gerekirse onu da ikinci kez yayınlayabilirim.
Bu söz konusu gazeteci ve aydın üzerine yazdıklarımdan esinlenen bir çok kişi de peşimiz sıra üslup değişik olsa da aynı konuları işlemişlerdi..!
Bugünse geçmişte yazdıklarımızdan esinlenen sözde aydınlar bunu bir makara misali dillerine dolandırmış sık sık gazeteci ve aydın dersi vermeye çalışıyorlar…
Biz kendi canımızla uğraşırken durumumuzu fırsatla meydanı boş bulmuş olsalar gerek ki bol keseden atıp tutarlar!
Bol keseden atıp tutanlara bir sözümüz var!
Bizim ölümüz dahi size ders vermeye yeterlidir bunu böyle bilesiniz(!)
Benim bildiğim ya gazeteci ya da aydın olma tezinden hareketle kişi aydınsa aydın olmanın gereği, gazeteciyse gazeteci olmanın gereği gibi hareket etmelidir.
Benim bildiğim bunlar gazeteci değil aksine toplumda aydın olarak addedilenlerdi ancak ne yazık kendilerini gazeteci addediyorlar..! Desem bu seferde hayır biz aydınız diyecekler!
Yahu kardeşim karar verin gazetecimi siniz yoksa aydın mı?
Eğer gazeteci değil de aydın olduğunuzu iddia ediliyorsanız ve internet üzerinden yöresel ve ulusal anlamda halka katkı sunmayı amaç edinmişseniz bence siz aydın olmanın gereği gibi hareket etmelisiniz…
Yok, eğer gazeteci olduğunuzu iddia ediyorsanız o zaman gazeteci kıstaslarına göre hareket etmelisiniz. Oysa biz sizleri aydın biliyoruz… Hayırdır yoksa mutasyona mı uğradınız?
Gerçek aydınlar teknolojinin nimetlerinden faydalanmak suretiyle haberciliğin aksine eli kalem tutan kendi gibi aydın kesimin sesini topluma duyurmak olmalı… Fakat bazıları bu tür çalışmaları yapanların gazetecilikle karıştırarak esas amacın topluma kolektif bilgiyi aktarmak olduğunu bir türlü kavrayamazlar!
Bunlar kimler mi?
Bence bunların kim oldukları konusuna değinmeye hiç gerek yok.
Mahsuni şerif’in ‘’Bana dönek demiş itin birisi’’ örneği gibi! Kim olduklarını söylersek kendini gazaydın sananlar daha çok ürerler tezinden hareketle kim üzerine alınıyorsa o gazaydın olsun diyelim(!)
Bunların çabaları, topluma hizmet desturu ile yola çıkanlara özentiyle kendilerini ön planda tutmaktan başka işlevleri yoktur.
Bu tür dinozorların ben merkeziyetçi-sekter yaklaşımları varlıklarını kanıtlama çabasından başka bir şey değil aslında. Nesli tükenmek üzere olan bu türlerin gelecek nesillere örnek teşkil etmesi için aslında koruma altına alınması gerekir(!)
Bunların kendilerini profesyonel gazetecilerle karıştırarak fütursuzca yaptıkları yorumsal çıkışları gerçek gazeteci ve aydınlar tarafından okunduğunda ve izlendiğinde nereleri ile güldükleri aklıselim insanlarca malumdur..!
Gazetecilikle topluma hizmet anlamında Aydınlanmacı çabayı birbirine karıştıranların bilmeleri gerekir Kİ, Esas amacın haberciliğin-gazeteciliğin aksine yöresel anlamda örgütsüz aydın kesimin sesini topluma aktarma noktasında hizmet anlayışı olduğunu ve beş kuruş faydası olmayan, aksine maddi-manevi kayba göğüs germe noktasında özverinin kavranması gereğidir…
Olumsuz hal ve davranışları ile topluma fayda yerine zarar getirenlerin iyi tahlil edilmesi ve kişi ve kurumlar üzerinden nemalanmaya kalkanlara itibar edilmemesi gereği vardır.
Olumsuz hal ve davranış içinde olanların sergiledikleri eylem biçiminin iyi bir şey olmadığını bilmelerine rağmen bunda ısrar edenlerin değil gazeteci, Aydın olmaktan uzak adeta sokak kabadayısı edası ile sergiledikleri son çıkışları aslında onların son çırpınışlarıdır..!
Bu olumsuz yanları ile bundan böyle on parmaklarının her birini birer mum misali yaksalar da sokak kabadayısı örneği sergiledikleri insanları ikna edemezler.
Bu uygun olmayan hal ve davranışları ile kendi etrafında yarattıkları girdapları ile boğulup yok olamaya mahkûmdurlar. Bunu böyle bilinmesinde fayda vardır…
Söz konusu düşkünlerin internet üzerindeki çalışmalarla yöresel aydınlar ve kurumlar üzerinden nemalanma derdine düştüklerini her ne kadar halktan saklasalar da bu halleriyle gülünç duruma düştüklerinin farkında bile değiller…
Ben merkeziyetçi ve sekter hal ve davranışlarla defalarca Aydın anlayışına sığmayan sokak kabadayısı edasıyla hareket eden bu ağzı bozukların yalnızlığa terk edilmesi kaçınılmazdır. Bu tür topluma zarar veren fırsat düşkünlerinin toplumdan soyutlanması kaçınılmazdır… Bu anlamda; Eli kalem tutan özellikle yöresel gerçek ve iyi niyetli yazar ve aydınların bu görev bilinciyle hareket etmesi kaçınılmazdır. Gerekirse sözünü ettiğimiz yöresel anlamdaki yazar ve aydınların örgütlenmesi gereği vardır bu anlamdaki öneri aynı zamanda ciddi anlamda düşünülmesi gereken bir çağrı olarak algılanmalıdır.
GAZAYDIN aydınların emeği üzerinden rant sağlanmaya çalışılması emeğe saygısızlık değil de nedir?

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan