Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 110
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Vekil Kaya Değil ..
Yazar Fakir - Mayıs 07 2009 - 11:19:24
Vekil Kaya Değil Ardahan Kaybetti/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 22 Temmuz da Yerel Seçimlerde %38, 29 Mart yerel seçimlerde İl genelinde %37, Belediyede %175 oy alan Adalet ve Kalkındırma Partisi Ardahan’a bir bakanlık vermedi.
Abdulkerim Doğru’dan sonra bakanlık alamayan Ardahan’ın 3. kez milletvekili seçtikleri Saffet Kaya, bakanlığı alamayınca Ardahan hem Bakanlığı, hem de yatırımları kaybetmiş oldu.
‘Iğdır’ı alamadık, ama Ardahan’ı kazandık’ diye TV’lerde övünen Başbakan Tayip Erdağan, 29 Mart yerel seçimlerinde 3 kişiden birisi AKP’ye oy veren Ardahan’a bir bakanlık verip ödüllendirmediği için bana göre çok ayıp etmiştir.
Ardahan’ın geri kalışı her geçen gün göç vermesinin tek nedeni siyasi gücümüzün olmadığından kaynaklanmaktadır. Kişisel menfaatleri ön planda tuttuğumuz için 89 yıldır bunu bir türlü başaramadık.
Bakan olmak için çırpınan Ardahan Milletvekili Sn Saffet Kayaya gelince:
Her milletvekilinin hayalinde bakan olmak vardır. Bunun için her milletvekili siyasi kulisler yapıp bakan olmak ister.
22 Temmuz seçimlerinde AKP’den aday olan Saffet Kaya, AKP’li Karadeniz kökenli milletvekilleriyle yaptığı lobi çalışmalarından cesaret alarak seçim kampanyasında ben Tarım Bakanı olacağım diye oy topladı. 22 Temmuz seçimlerinde tek başına iktidar olan AKP kabinesini kurdu. Ama Ardahan Milletvekili seçilen Saffet Kaya yaptığı çalışma sonucunda arkasında Ardahan halkının desteğini alamadığını gören AKP Kaya’ya kabinesinde yer vermedi.
29 Mart yerel seçimlerinden sonra gündemde olan kabine değişikliğinde Ardahan Milletvekilinin yakın çevresi, siyasi arkadaşları bu kabinede yer alacaktır diye Ardahan halkına müjdeli haber veriyorlardı. Gün geldi 1 Mayıs’ta Başbakan Tayip Erdoğan Bakanlık listesini açıklarken, Saffet Kaya’nın arkasında ne Ardahan’daki lobiyi, ne de gurbetteki lobiyi göremeyince, Kaya’yı es geçerek güçlü lobileri olanlara bakanlık vermek zorunda kaldı.
Bakanlıkları lobiler alır, lobiler değiştirir
Bana göre Bakanlık bir hükümetten nasıl koparılırı öğrenmeden bakanlık beklemekte doğru olmaz.
Türkiye’de ki illerin kalkınması için bütün yolların bakanlıktan geçtiğini hepimiz bilmekteyiz. Böyle süreçte muhalefet milletvekilleri, sivil toplum örgütleri, işadamları tek yumruk olup milletvekillerinin bakan olması için başbakana baskı yaparlar.
Ardahanlılar, Karslılar önce Bakanların bölgeye faydalarını, yatırımlara olan katkılarını, bakanlık sayesinde Genel Müdür, Müsteşar, Şef ve üst düzey bürokratın atanması gibi bir sürü katkılarını öğrendikten sonra, bakanlığın bölgeye katkılarını hesaba katarak, Parti ayrımı yapmadan o ilin milletvekillerinin bakan olması için yoğun kulisler yaparak amacına ulaşırlar
Şimdi İstanbul’da 90 tane Ardahan İl İlçe ve Köy derneğinin yanında İzmir Bursa, İnegöl, Kocaeli, Karadeniz Ereğli, Ankara, Eskişehir ve ismini unuttuğum şehirlerde kurulu 100’e yakın Ardahan Derneği var. Bu derneklerden Siyasetten be haberler Ardahan bakanlık beklerken hangisi Parti Meclisini, Parti Teşkilatını ve en önemlisi başbakanı arayıp baskı yaptı. Özellikle merkezi Ankara’da bulunan Ardahan Vakfı ve dernekleri baskı yaptı mı? Veya bu dernekler bir komite oluşturup, AKP Genel Merkezine gidip biz seçimlerinde size %75 oy verdik bunun için de bakanlık istiyoruz. İşte biz gitmeyince Bingöllüler gitti ve Doğu Anadolu’dan sorumlu ve GAP ve DAP’ın başına Bingöllü Cevdet Yılmaz bakan olarak oturdu. Bir Ardahanlı olsaydı, Ardahan’a hiç faydası olmayacak mıydı? Akşama kadar mecliste kendini yırtan ve tek kuruş alamayan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün projeleri veya çalışmalarının bir kısmı kabul görülmeyecek miydi?
İşte Ardahan kör dövüşten buraya kadar sürüne sürüne geldi. Beceriksiz siyasiler bu önemli günlerde destek olmadıkları gibi Bakanlık listelerin açıklanmasından sonra kıs kıs alaylı bir şekilde sağa sola telefon ederek olayı duyurmaya çalıştılar. Ve Ardahan’da siyaset yapan %80 Ardahanlı Saffet Kaya’nın bakan olamadığına sevinenler ne gariptir ki seçimlerde%75 oy veriyor.
Ardahan’da siyaset düşmanca yapılıyor.
Ardahan neden geri kalmıştır? Bilinçsiz siyaset yaptığımız için. Türkiye’ye bir bakalım; Kaç tane Müsteşar, Genel Müdür, Cami İmamı, Müftü, Okul Müdürü, Şef, vs. bürokratımız var. Bu yüzden Türkiye’de her geçen gün siliniyoruz. Bu yüzden Ardahan’ın sorunları dağ gibi büyümeye devam ediyor.
Asıl suçlu sivil inisiyativtir.
Asıl suçlu Sivil inisiyatiftir. Siyasilerin arasına mesafe koyan Ardahan halkıdır. Bana göre Türkiye’de düşmanca siyaset sadece Ardahan’da yapılıyor. Ardahanlılar siyasilerden küserek, konuşmayarak hizmeti engelliyorlar.
Gelelim Esenyurt’a
2004 Seçimlerinde İstanbul Esenyurt’ta da Kars Ardahan Iğdırlıların ve Gölelerin oylarını Esenyurt Belediye Başkanı Kadıoğlu’na yönlendiren, kazandıran Gürbüz Süleymanoğlu seçimden sonra Başkan yardımcısı oldu.
29 Mart yerel seçimlerinde yine büyük bir destek veren KAI ve Göleliler Kadıoğlu’nun kazınmasına sebep oldular.
Bizim lobisizliğimizi 5 yıl içerisinde iyi öğrenen Esenyurt Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu, Listeyi oluştururken, Gölelileri bilinçli olarak bu günü hesap ederek arka sıralara itmişti.Bu yüzden başkan vekilliğini kaybeden KAI’lı hemşerilerimiz, bir başkan yardımcısı olarak Kadıoğlu’na çok yakın gördükleri Gürbüz Süleymanoğlu’nu beklerken biraz uzak görünür sinyalleri almaktayız.
Yine Sivil Toplum Örgütleri Kadıoğlu’na oy veren KAI’lı ve Esenyurt’ta nüfusu fazla olan Göleliler, Göle’nin veya Kars, Ardahanlı hemşerimizin başkan yardımcısı olması için bir telefon bile etmemeleri gözlemlerimin içinde.
Eğer duyarsız davranıp Ardahan’a Bakanlık alamadığımız gibi, duyarsızlığı Esenyurt’ta da gösterirsek AKP’den Esenyurt Belediyesine seçilen Belediye meclis üyelerinin hiçbiri başkan yardımcısı yapmayacak haberiniz ola!
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan