Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 39
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİSİKLETCİ EŞREF
Yazar Fakir - Mayıs 12 2009 - 19:18:42
Ardahan Öyküleri ..
BİSİKLETCİ EŞREF

Yalçıner Yılmaz Vittorio De Sica 'nın eseri film'in İngilizcesi " Bicyle Thieves'dir".
İtalyanca ismi daha güzeldir:" Ladri Biciclette"
Yılmaz Güney 'de "Umut " filmini buradan esinlenerek yaratmıştır.
Biz de her iki olaydan mülhem bir kurgu yapacağız.
İki sanat nesnesinden ilham alarak ,tabii ki.
Kahramanımızın adı : Eşref , Ardahan da tüm çocuklara bisiklet binme şansını bahşeden insandır. Kiralık bisiklet olgusunu getirmesine karşın bu resmen bir nimetti ,bilene ?. Kaldı ki o günkü çocuklar bu günkü ergişiler bunu takdir etmeklen kalmaz.acık da olsa burun direkleri sızılar !
Kadınlar ağlamaz!
Erkekler ağlamaz !
İnsan ağlar !
Sızıla sızıla
Zar-ı zar-ı !...
Arkadaşım Menderes'in dayısıydı. Dil de en az enerji harcama yasasına göre , konuşurken kelime uzunsa kısalttırılır. Bu Evren de her dil için geçerlidir.
Noam Chomsky 'nin ille de deyip dememesi lazım gelmez. Ardahan da herkes Fahrettine ,Fağo. Alaattin'e ,Elo der. Şahabetttin'e ,Şado...
" Bisikletci Eşo !" Eşref yerine Eşo Abi derdik o da bu seslenmeye alışmış ve benimsemişti.Eşo Abi , kardeşi ,öz babası ve Menderesin babası ( Enişteleri) komple çalışırdı yine de işe yetişemezdiler. Bisikleti kiraya veriş çetelesini tutma , takip teslim-tesellüm işi;kimseyi boş bırakmadan çalıştırırdı.Tamiri Eşo kimseye vermez kendi yapardı . Ey ! Müslüman ! No'lur işlenirken bir başını kaldır da!.. Kaldırmazdı başını , işine
mesai adamı gibi değil başka Evrenlerden gelme biri gibi meftundu,hayran hayran çalışırdı.
Lastiğin şamreline yama yapardı.Yırtık yere kükürtlü presi sıkar ateşe verdi mi? Aniden kaçışırdık!. Kokusu bayıltır cinsdendi. Eşo Abi o an bir güler tekrar işine dönerdi.
Sen hele Bisiklet'in neyini duydun ?
Orta yazın, bisikletleri Eşo , top sahasına getirirdi ! Mıknatısa koşan iğne gibi çoluk - çocuk doğruca bisiklet kiralamaya. Mavi bisiklet vardı . Ona binmek için yarışırdı çocuklar. Duygu ile ...
Beğeniyle..
İstekle....
Parası çok ,kimse, o kiralardı ?.
Acemi biniciler , yardımla ,öğretimle arkadaş desteği , falan derken kavrardı. En çok ; talimcisi sevinirdi bu işe. Angarya'yı üstünden attı ya!.
Bedensel zekası gelişkin çocuklar çabuk kavrıyordu. Kekeleye ,kekeleye öğrenenler son ucunda çözmeğe görsün ! Bir çözdü mü imanını gevretiyordu ! Sonradan öğrenme !
Sonradan talim etme !
SİZ HELE BİSİKLETİN NEYİNİ EŞİTTİZ ?
Yazın bitimine doğru da Millet Bahçesine getirirdi biskiletleri.Binen çocuklar ; binemeyen çocuklar sorun salt para değil di öldüm Allah beceremeyenler.Gözü bisiklette kalan kalana ,umsunanlar!...Gözü kalanlar !...
Adam demişe :
_ Hasta, balkondaymış , evin kabağın da gençler karbuz kesmiş. Yiyormuşlar. Hasta karbuza bakınıp duruyormuş. Olgun biri : "oğlum bir dilim de hastaya verin gözü kaldı." Gencin teki : " Bişe ,olmaz ! Bıldırın da o yiyerdi bize vermedi, bişe oldumu ?
_ Bir tarafı şişer ehtiyarın, oğul ele deme !..
Gençler sus pus oldular dı . Vire vire söz yetiştirip duran gencin boynu şişikti. Guatrı şişirilmemiş futbol topu kadar var gibi gibiydi!...
SEN HELE BİSİKLETİN NEYİNİ GÖRDÜN !
Bir gün iyi deh düştüm. Uşağın biri bisiklet kiraladı. Millet Bahçesin de Fevzi Yılmaz'ın Turistik Otel parselin de çocuk bisikleti mahiren sürüyor bunda sıkıntı yok ! Bir deney yapıyor çocuk , belli ki ekipman eksikliği var . Bilgisel olarakta " Allame-i cihan değil ya " Teorisini denediğini anladım.. Şimdi canım!..O zaman hiç bir anlam verememiştim . Kimi geçmişte geleceği görür ; kimi şimdileyin ancak anlar geçmişe taallukken , bencileyin!..
HELE ; SEN NEYİNİ GÖRDÜN BİSİKLETİN ?
Elinde ,sağ elinde laylon top onu bisikleti kadaklayıp sürende birden yere bırakıyordu. Arkasından eş zamanda sol el avucundan da sarı toz boyayı bırakıyordu.Bisikleti park edip top'a ve boya'ya bakınıyordu. Ölçüyor biçiyor, birşeye çaramıyordu. Yaşça küçük ama uğraşısı takdir-e şayan büyüklükteydi. James Watt kılıklı bu gede deney yaptıkça , deneyi ilerletiyordu. Top'u eş zamanlı bırakıyordu ; boya ile beraber. Bisiklet hareket ettiğinde yapıyordu. Bisiklet hareket halindeyken laylon topu yere salıyordu , saldığı noktaya A diyelim top A 'ya hemen ,aynı zaman da düşmüyordu.Top B , hatta C noktasına düşüyordu. Uşak bunu keşfetmişti , algılamak ve nesnelleştirerek vücudiyet kesbetmek istiyordu. Bilmek ,kışkırttıkça kışkırtmıştı uşağı.
HELE SEN ,
STEFAN HAWKİNG'İN
" ANLAMAK MUTLULUKTUR!"
SÖZÜNÜ EŞİTTİN Mİ ?
Çocuk topu salan da top bisikletle birlikte gidip öyle düşüyordu. Eğik bir düşüşle A noktasında başlayıp C noktasında düşüşü bitiriyordu. A ' da yüksekte iken C 'de alçakta bitiriyordu düşmeği. Eğik atış ilkesi gibi .
Hareketin göreliliği ilkesini içeren bu basit deney'i yapan çocukla yılar sonra karşılaştım.Bana aynen şunları anlattı.
_ Ünlü bir Fizikçi oldum! Ne de olsa Ardahanlıyız ! Ne deney sahaları gördüm !Amerikası Hint 'i Çin'i kalmadı!.. Çok şükür! Doymak bilmez ; bilme açlığım doydu . İnanırmısın EŞO' nun o bisikletine o deneylere doyamadım. Arzumanım kaldı O mavi bisiklette , o günlerde !.Arzumarım kaldı.Doymadım ! Hızlı hızlı konuşuyordu arada ingilizce, ister istemez tırığlattırıyordu :
_ Hep andım Ardahan'ı Eşo 'nun mavi bisikletini Amerikasında Çin'inde, söze hep şöyle başladım:" HELE ARDAHANIN NEYİNİ GÖRDÜZ !"
Einstein 'ın göreceliliğini İlyas Özdemir'in sınıfımıza getirdiği Bilim Ansiklopedisinden okuyup merak sarmıştım.Sınıfımıza öğretmenimiz yine Albert Einstein 'dan bir epigram asmıştı. " BİSİKLETLE HIZLI GİDEN DETAYSIZ GÖRÜR; YAVAŞ GİDENSE DETAYLARI GÖRÜR: " Epigram ve teoriyi kıyaslamam " Relativizm'i " anlamama yettiydi. Yıllar , günler güzelse dostum insan herşeyi başarabilir! O yıllar ,ah o güzel yıllar! "THE BEST YEARS OF OUR LİVE ! "dostum HAYATIMIZIN EN GÜZEL YILLARIYDI O YILLAR ! EŞO ABİ'Yİ UNUTAMADIM ! HER NEREDEYSE SELAM VE SAYGILAR !
yalciner17@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan