Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 57
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kafdağı ve Hocvan
Yazar Fakir - Mayıs 23 2009 - 06:48:17
Kafdağı'nın Ardındaki Hoçuvan/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli  Göç kamyonlarının gurbete taşıdığı insanların içinde Avşar kızının ilk yıllarda sahip çıkıp oralıyım demediği Hoçuvan'ı, Usta gazeteci Savaş Ay, Hülya Avşar'ın 43 yıl önce dünyaya 'Merhaba' dediği; samanlıktan bozma köy evini gezerken. Güzel sanatçının yakın akrabaları, "Hülya'nın doğumunu köy ebesi ve köy kadınları yaptırdı. Onun beşiğinde sonra 15 bebek daha büyüdü" diyor işte Hülya 43 yıl sonra doğduğu köye ulusal basında tartışılan bir köy
Hoçuvan birine göre "buradan bir atlı geçti, yarama bastı geçti", Birine göre "uzakta köyler var, o köyler bizim köyümüz", siyasiler göre kandırılacak oy deposu…
Siyasilerin ilçe yapmak istediği, Yazarların "Müjde Müjde Hoçuvan İlçe olacak" öykülerine konu ettiği Hoçuvan hiçbir anlamı olmayan, Türkiye Devlet arşivlerinde yeri olmayan, 23 Köyün kurulduğu bir alan.
Yerel sohbetlerde 1968-1969 yıllarında Hoçuvan-Hasköy olarak adlandırılmış, Hasköy Dernek Başkanı Halit Avşar; Biz Hoçuvan'ın ismini resmileştireceğiz dediği anlamlaştırdığı vatan.
Kimine göre Ardahan ilimizin şirin bir beldesi konumundaydı. Siyasi ve politikacıların gelecek hesaplamalarından dolayı Hocvan-Hasköy'ü Ardahan'ın merkez köyü konumuna soktular. Bugün baktığımızda ne kadar çağın gerisinde kaldığımızı içimiz yanarak görmekteyiz. Diyorlar.
Kimine göre Hoçuvan'ımızın sanatına, kültürüne, folkloruna ve değerlerine sahip çıkmakta gecikmiş durumunda. Oysaki sanat ve kültür zenginliklerimizi bir tarafa bırakıp, başka kültürlere özenen bir bölgedir.
Örneğin; Son zamanlarda düğünlerimizde sürekli oynadığımız Şemmamiyle eş değer köprücük köyünde (xeskar'da) oynanan "mamê gur" oyunu unutulmak üzere. Bana göre Hoçuvan Serhat ve Güneydoğu kültürü arasında sıkışıp kalmamış bir bölge….
Herkes güzeli sever, güçlünün etrafında birleşir ya, Hülya Avşar bizim köylüdür Hoçuvan Federasyonunu örnektir işte böyle bir şey.
HOÇFED Federasyon Başkanı Osman Avşar'a göre
Bu gün Hoçuvanlılar tarihinde ilk kez bir sivil toplum örgütüne kavuştuğu için, Hoçuvan halkının bölgede temsil gücü artmış. son yılların dirilişidir
Devlet KAI'ı 3'e böldüğünü kimlik üzerine siyaset yapan politikacılar Kürt, Terekeme, Yerli, Azeri kimlikleriyle 4'e bölündüğünü, Hoçuvan Federasyonu'da Gurbette derin bir bölünme noktasına çekilmeden yoluna devam ederken, Bütün Ardahan ve çevresini örgütlü güç yapmak bütün kimlikleri kucaklamak için Devrimci Demokrat aydın Kürt kimliğini kullanmalıdır.
Tarihçilere göre Hoçuvan o bölgede bir alanın ismi 1920 yılında Kars Rus antlaşmasından sonra sınırda esir değişiminde sadece Kürtlerden oluşan Müslümanları o bölgeye yerleştirilmiş,
1927 yılında Türkiye kayıt altına alınırken, Kars ve çevresinde köylerinde sayım yapan ve insanları soy isimlerine kavuşturan Memurlar, iyi davranan, iyi yemek yediren Sülaleleri, aileleri iyi dinlemiş, soyadlarını özenerek koymuş Gül, çiçek gibi güzel isemler koymuştur. İyi davranmayan ailelere ve sülalelere de Kurt, Tilki, Ayıboğan, Boğa gibi hakaret dolu soy isimler takmış. Büyük bir sorumsuzlukla bir köyde 4 tane aynı soy ismi taşıyan sülaleyle karşılaşabildiğimiz İşte Hoçuvan, büyük bir ihmalle yönetilen bir bölge.
Bana göre Hoçuvan ismi, kendisiyle, tarihi kişiliğiyle, doğrudan bağlantılı değildir. Başka bir deyişle, sonradan ortaya konulan bir isim. Hoçuvan da karpuz, pamuk tarlaları var mı? Bütün olumsuzluklara rağmen Seveni, sahipleneni çok, dağında, taşında ot bitmese bile asla vazgeçilmeyen Baba ocağıdır.
###Gelelim gurbetteki hikayeye
Şaban Şit, Hoçuvan'ın aydınlığı bulaşıkçılıktan gelir sözüyle yola çıkarsak doğruluk payını hep beraber görebiliriz.
İstanbul'a göç edenlerin tamamına yakını kentin iç ve varoş kesimlerine yerleşmişler. Ama Karadenizliler sahil kültürü olmasından dolayı hepsi sahil semtlerine yerleşmişler. Hoçuvanlılar da Ardahan'da deniz görmemiş, ama bir vesileye çoğu İstanbul'un sahil ilçelerine göç etmişlerdir. İşte Hoçuvanlıların aydın kimliği yükseliş hikayesi de buradan başlar.
Yolu, suyu, okulu olmayan, harabe köylerden zorunlu göç ettirilip baba ocağından koparılan ve gözünü genç yaşta gurbette açan Hoçvanlılar, Beykoz, Sarıyer, Üsküdar, Eminönü, B. Çekmece sahil bölgelerindeki Lüks resteurantlarda ve o kentin aydının, işadamının, siyasetçisinin ve özelikle yoğun bir şekilde turistlerin yemek yediği turistik mekanlarda iş bulup hayata başlarken kentin en kaliteli müşterisiyle buluşmanın şansını yakalayan Hoçvan'ın aydınlığı, bulaşıkçılıktan geliyor sözü bana göre doğru. Çünkü ilk okul mezunları bile İngilizce Fransızca biliyorlar.
Azimle çalışmış, çalıştığı işyerinin patronu olmuşturlar.
"Adamın biri Karslının garsonluk yaptığı lokantada yemek yerken sormuş, Sen nerelisin?
Garson: Karslı
Kaç yıldır Çalışıyorsun?
Garson: 10 yıldır
Adam demiş ki, toprak başına
Garson bozulmuş, neden böyle söylüyorsun diye sormuş
İşadamı demiş ki, oğlum Karslı Ardahanlı bir iş yerinde 2 yıl çalışırsa o iş yerini satın alır ya da karşısına bir işyeri açar.
Sen 10 yıldır ne bekliyorsun.
İşte çoğunun İlkokulu bitirmeyen Hoçvanlılar önce bulaşıkçı, sonra garson, sonra şef ve sonra genel müdür olarak görevini en güzel bir şekilde yaparken, Sabırla beklemiş, çalıştıkları işyerlerini satın alarak hepsi hatırı sayılır birer patron olmuşlardır.
Eğitimin önemini kavrayan Hoçuvanlıların bütünün çocukları yüksek öğrenimi bitirmek için birbiriyle yarışmaktadırlar…
Devletin unuttuğu siyasilerin teyit geçtiği Hoçuvun son yıllar da yarattıkları örgütlü gücüyle geçmişin hesabını sorarken Sorumlularla yoksulluğu yüzleştirirken Hoçuvan Dernekler Federasyonu kurarak sivil toplum örgütleri yolunda yeni bir beyaz sayfa açmıştır.
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan