Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ÇOCUKLUĞUMUN GECTİĞİ O YERLER
Yazar Fakir - Mayıs 23 2009 - 08:07:05
ÇOCUKLUĞUMUN GECTİĞİ O YERLER/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Pencereden dışarı bakıyorum hafiften, yağmur çiseliyor... Bir anda hüzün sardı beni, ağlamalıklı oldum. Ardahan'da, köyümde bıraktığım çocukluğumu hatırlar oldum. Akrabaları, dostları, arkadaşları arar oldum. 30 yıllık hasret içimdeki sanki kangrenleşecek gibi sarmalıyor her tarafımı, hani "bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır" misali nefes almada daraldı göğsüm hüzünlendim bir anda.
Ulaşmak, kavuşmak istedim bir anda Ardahan'a oradakilere. Yüreğimde memleket sevgisi ve özlemi tıpkı yetim kalmak misali ve ben bu acıyı yılardır hep çekerek yaşıyorum.
Kendimi tanımaya başladığım o yıllarda, çocukluğumun geçtiği köyümüz birçok köyde yaşanan sorunların bizim köyde de olduğu kesindi. O dönemlerde bugün ki gibi teknoloji gelişmiş değildi ne televizyon ne bilgisayar vardı. Çok az sayıda köylerde radyo bulunurdu. İşte tamda burada bazı çocukluk anılarımı anlatmak isterim.
Bizim köyde bir bakkalımız vardı. Bakkalda birde antenli radyomuz vardı genelde akşam saat 5, 30 da Erivan radyosundan Kürtçe kulamlar ve haberler verir, hemen hemen bütün köylüler o saatte bizim evin yani bakkalın önünde toplanırdı. Radyo açılır cani gönülden dinlenirdi daha sonra sohbetler başlardı. Bu durumun sebebi o dönemlerde de Kürtçe yasaktı sadece başka ülkelerin Kürtçe yaptığı yayınları kacak yollardan dinleyebiliyorduk.
Köydeki komşuların ve akrabaların bazı ilişkileri kotuydu, köydeki bir kesim diğer bir kesimle kavgalıydılar. Bu kavganın nedeni köydeki anlamsız nedenlerden dolayı iki gencecik insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanmıştı.
Bu durumda köydeki her şeyi tatsız hale getirmişti çünkü kavgalı olanlar aynı zamanda akrabaydılar.
Köyün her şeyinde her yerinde bir huzursuzluk vardı. Bu çocukların ilişkilerine de yansıyordu, çocuklar bir yerde toplanıp oyun oynarken bilinmez bir nedenden dolayı bir sürtüşme başlardı ve yer yer kavgalara varırdı. Bazen bu kavgalara büyüklerde karışırdı.
Bu tatsız durum bende pekte olumlu bir iz bırakmadı, geriye donup baktığımda pekte tatlı olmayan sorunlarda aklıma gelmekte belki bu yüzden birçok köylüm bu olumsuzlukları unutmak istiyor. Bu anlattıklarım beni gerçekten çok etkilemiş olacak ki hala unutamıyorum. Gerek ekonomik sebeplerden gerekse köydeki tatsız kavganın vermiş olduğu huzursuzluk tan kaynaklı bu sorun çözümünü göçte bularak akraba arasındaki olumsuz kavganın bir tarafı babamların akrabaları diğer tarafı da annemlerin akraba tarafı olması dolayısı ile babam ve annem karar vererek köyden ayrılmak istemişler bunu da başarmışlar. Gerçi kavgalı olan her iki tarafta amca çocuklarıdır. Köyümüz Ardahan 30km göle ye 23 km uzaklıkta idi. köyümüz ile şose (asfalt)dediğimiz yola uzaklığı da yaklaşık olarak 5-6 km idi bu yol genellikle yaya yürünür ve şose de araba beklenirdi, bazen saatlerce araba gelmezdi. O dönemler vasıta sayısı bugünkü kadar çok değildi. Bu durum hem yaz hem kış böyleydi. Kışın genelde (saika) kızak ile ulaşım sağlanırdı, şehre gidilir gelinirdi. Çünkü şose de çok beklemek donmaya sebep olabilirdi…
O günlerv e ben Daha sonra. Bizim ev Ardahan taşındı. Yeni bir yaşam yeri ve benim için bir bilinmeyen başlamıştı. Tabi bu arada köyde başkalarında Ardahan ve göle ye taşınanlar oldu.
Türkçe de bilmediğim için arkadaşlık ilişkilerimden çok zorlanıyordum ama etrafta Kürt çocuklar olduğu için biraz daha rahatım. Genelde etrafımda mırtıflar vardı mır tıp Kürt tiler ve genelde avcılık lan geçinir, birazda kavgacıdırlar iyi değnek kullanırlar ama son derece de insancıldırlar. Kavgacı olmaları dışlanmışlıktan kaynaklıydılar hep horlandıkları için kendilerini kabullendirme yolunu biraz farklı yöntemlerle sergiliyorlardı.
Köyümüzün bir akraba topluluğu olduğunu sonradan gelenler olsuda onlarda bu topluluğa dâhil oldular çünkü birbirlerine kız verip kız aldılar yanı akraba olmayan kalmadı.

. Köyümüzün yerleşim yapısı dağlarla çevrili düz bir ovada üç etrafı dereyle çevrili yarım ada misali. Bir camisi eskiden kalma harabeye donmuş iki kilisesi köy içinde Harika iki çeşmesi sevgi dolu insanları ki bu insanlar her biri bir yaban şehre şimdi fırlatılmış misali kendilerini arıyorlar ve ara mayada devam edecekler
Gerçekten Şehir hayatı insanları mutlu etmiş olsaydı internette yüzlerce hatta binlerce "köyümüzün web sitesi" başlıklı siteler kurulmazdı. İnsanoğlu böyle tuhaf bir varlık işte… Bir zamanlar köyden şehre bakarak hayal kuranlar, bugün şehirden köye bakınca "hasret" kokluyor…

**DEVAM EDECEK

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan