Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 50
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Kültür Evi Açıldı
Yazar Fakir - Haziran 15 2009 - 10:43:27
Ardahan derneği kendi külleri üzerinde, yeniden doğdu ../Rodi Baz

Ardahan Kültür Evi Açıldı Büyük buluşma…

Bu gün görkemli bir açılış yaparak, sanki yeniden kurulmuş gibi, adeta kendi küllerinin üstünde doğarak, Ardahanlılara merhaba dedi.

Ardahan derneğinin kongresini yaparak, yeni yönetimini belirledikten sonra, ilk işi birlik yönünde adım atmak oldu. Yönetime seçilenlerin tamamının özenle seçilmiş oldukları dikkatlerden kaçmayan Ardahan derneği ilk sınavını başarıyla verdi.

Her biri, iş hayatlarında da başarılı olan yöneticilerin bu kararlı duruşları ve farklı bir söylemle ortaya çıkmaları bölgede heyecan yarattı.

Yeni kurulan bir dernekmiş gibi kamuoyuna lanse edilen Ardahan derneğinin kullandığı dil ve üslup, kısa zamanda karşılık buldu. Dağ ve ekibi Ardahan toplumunun önceliklerini, istem ve taleplerini doğru okudukları için, federasyon ve birlik fikrini öne sürerek, kısa zamanda popüler oldular.

Birlik düşüncesine kolay kolay kimsenin hayır diyemeyeceğini de iyi hesaplayan Dağ ve ekibi, bütün propaganda araçlarını en etkili bir şekilde kullanarak, sonuç alıcı yöntemler geliştirdiler.

Başta medya olmak üzere, bölgenin sanatçı-yazar ve iş adamlarını bir araya getirerek, kendilerini anlatma fırsatını yakaladılar.

Hiç şüphesiz Dağ ve ekibi bunları yaparken diğer dernek ve sivil toplum örgütlerini de bu işin ortağı ve sahibi olarak lanse etti. Dağ ve ekibi, Pratik anlamda işleri kendi derneği üzerinde yürütürlerken, söylemlerini bu derneklerin üzerinden sürdürdü. Bu çıkışı zaman zaman bazı itirazlara neden olduysa da, diğer dernek başkanları birlik fikrinin yarattığı hava karşısında, teslim olmaktan başka çare bırakmadı.

Bu durum karşısında kısa bir şaşkınlık geçiren dernek yöneticilerinin bu ani gelişme karşısında gösterdikleri tepkilerin, onları yalnızlaştıracağını anladıkları için de, daha fazla direnemediler. Böylece Dağ ve ekibinin öncülüğünde doğan Ardahan birliği düşüncesi hayat buldu.

Siyasi aktörlerin adeta bir can simidi olarak gördüğü bu oluşum, farklı kesimleri de harekete geçirdi. Hoç-Fed’in bölgede yarattığı olumlu havanın yarattığı atmosfer ve doğuracağı siyasi sonuçları da iyi hesaplayan bu aktörler, bu iş için bütün imkanlarını seferber ettiler.

Dernek kasasında tek bir lirası dahi olmayan bir derneğin, böylesi devasa bir yeri, kısa zamanda, nasıl bu hale getirdiği, hafızalarda tazeliğini korurken, gözlemciler,Türkiye’nin tanımış sanatçılarını, siyasetçilerini, yazarlarının, bir araya nasıl getirdiklerini bir türlü akıl sır erdiremedi.

Şimdi “eğri oturup doğru konuşmalı” diye bir laf var. Hiç şüphesiz bu başarının altında yatan gerçek neden, yöneticilerin gösterdikleri özveridir, çabadır. Yani ille de her şeyde bir neden aramak istemiyoruz.

Öyle de olsa, kısa zamanda başarılması imkansız olan bir çok projeye imza atmak, öyle yan gelip yatmakla olmuyor. Bölgenin lokomotifi sayılan, sanat, iş ve siyaset çevrelerini bir araya getirerek bir potada eritmek kolay olmadığı gibi, oldukça da zor bir iştir. “Yiğidi öldür hakkını yeme…”

Dağ ve ekibinin dernekçilik konusundaki tecrübeleri, sürecin ve siyasi konjonktürün de etkisiyle, kısa zamanda örgütlü bir güce ulaşması kaçınılmaz oldu.

Dağ ve ekibinin başarısının gerçek sırrı;

1- Birleşmenin en başında siyasi bir kamuflaj kullanılarak flu bir ortam yaratıldı.
2- propaganda araçlarını en iyi şekilde kullanılarak, -özellikle de yerel basın-kendilerini anlatma fırsatı yakalandı.
3- Bölgenin istem ve taleplerini doğru okunarak, dağılmışlıktan harap bitap düşen kitleye dinamizm yüklenerek, arklı bir dil ve üslup geliştirildi.
4- Bu argümanları siyasi bir ayırıma gitmeksizin kullanılacağı yönünde toplum ikna edildi.
5- Toplumun dinamik kesimleri aydınlar, sanatçılar, gazeteciler işin içine çekilerek işin ortağı durumuna getirildikleri için, saldırılara karşı kendilerini koruyacak güçlü bir kalkana sahip olundu.
6- Özellikle etnik bir ayırıma gitmedikleri yönünde bir söylem geliştirilerek gelebilecek tepkileri minimize edildi.

Kısaca Dağ ve ekibi dersini iyi çalışıp, işini iyi yaptığı için, bu gün neredeyse Türkiye’nin gündemine oturacak projelere imza atıyor. Hiç şüphesiz bunu takdir etmek gerekiyor. İlle de eleştirmek için eleştirmemeli.

Aslında bu başarın gerçek sahibi, hiç kuşkusuz sadece Ardahan derneği değil. Özünde Ardahan dernekleri federasyon fikrinin yarattığı sonuçlardan dolayı, bu oluşumu destekleyen bütün derneklerin ortak başarısı olarak görmek gerekiyor.


Yoksa zaten 4 tane Ardahan il derneği vardı. Beşincisi ha olmuş, ha olmamış, kimseyi de fazla ilgilendirmezdi. Aslolan birlik fikrinin doğurduğu sonuçtur. Bunu böyle okumak gerekiyor!

Hülya Avşar gibi saniyesi ve dakikası para olan bir sanatçının, daha düne kadar kongresini dahi yapamayacak çoğunluğu sağlayamayan bir derneğin açılışına geleceğini kim tahmin edebilirdi ki?

Evet başardılar…Bu başarıdan dolayı Dağ ve ekibini kutluyoruz.

**ARDAHAN DERNEĞİNDEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ ..

Ardahan tarihinde bir ilke imza atarak, farklı siyasi görüş ve eğilimleri bir araya getirerek, Türkiye’nin en önemli sanatçılarından olan Hülya Avşar’ı da baba ocağıyla buluşturan Ardahan derneği, Bölge milletvekillerini, belediye başkan ve yardımcılarını, belediye meclis üyesi ve muhtarlarına kadar, bütün seçilmiş elitlerini bir araya toplamayı başardı.

Açılış saat 14 de yapılacaktı. Ancak hülya Avşar’ın bir saat gecikmeyle gelmesinden sonra, ancak saat 15’te başlayabildi. Hülya Avşar’ın gelmekte olduğunun telefon edilmesi üzerine, Milletvekilleri ve Esenyurt belediye başkanını kurdeleyi kesmek için dernek binasının önüne davet edildi.

Ancak dakikalar ilerliyordu ama, Hülya Avşar ufukta gözükmüyordu. Bu durum Kurdelanın önünde dizili bekleyen milletvekillerinı sabırsızlandırdı. Saffet Kaya, Tuncer Dağ’a dönerek; ” Böyle şey olur mu, dakikalardır bekliyoruz. Hülya hanım gecikecekse açılış yapalım” diye uyardı. Bunu üzerine dağ sıkıbtılı bir şekilde saatine bakarak “Bir kaç dakika daha sayın vekilim” diyerek ortalığı yatıştırdı.

**Kadıoğlu oldukça keyifliydi…

Durumdan oldukça memnun gözüken Kadıoğlu, basın mensuplarına ve Milletvekillerine takılarak, “Görüyorsunuz Hülya hanım sayın vekillerimizi ve bizi ayakta bekletiyor. Siz bunları yazın. Bunu biz yapsaydık, kim bilir neler yazardınız. Hadi yazın da görelim” diyerek, Basın mensuplarına alaylı bir sitemde bulundu.

Açılışı Hülya Avşar yaptı .. **Hülya Avşar’a gösterilen yoğun ilgi izidihama neden oldu…

Hülya Avşar’ın gelmesiyle yoğun bir izdiham yaşandı. Basın mensupları sık sık uyarılarak geri çekilmeleri istendi. Kurdelanın kesilmesinin ardında, Kalabalıkta zorlukla tören salonuna ulaşan Hülya Avşar’ın etrafını meraklı bir kalabalık sardı. Korumaların ve görevlilerin uyarılarına rağmen, Hülya Avşar’a ulaşmak isteyen meraklı kalabalığı durdurmakta oldukça güç zor oldu.

**Ünlü sunucu Önder Aktürk gününde değildi…

Mikrofona hakimiyetiyle tanıdığımız Tv-radyo program sunucusu Önder Aktürk’de güç anlar yaşadı. Bütün uyarılarına rağmen ortalığı yatıştıramayan ünlü sunucu, bir ara mikrofonu başka bir meslektaşına kaptırınca oldukça sinirlendi.

Bir süre olayın etkisiyle Agresif tavırlarını sürdüren Aktürk’ün uyarılara sert cevap vermesi, dikkatlerden kaçmadı.

Gazeteci Murat Abdullahoğlu’nun dayanışma yemeğinde Kadığoğlunun “hani Ardahanlılar nerede, neden masalar boş” demesinin verdiği kırgınlık, salonda bulunan Kadıoğlu ve başkan yardımcısı gürbüz Süleymanoğlu’na “kızım sana diyorum gelinim sen işit “ misali, “Sayın Gürbüz Süleymanoğlu, gördüğünüz gibi bütün Ardahanlılar burada. Beş bin kişi içerdeyse, beş bin kişi de dışarıda” diyerek dolaylı olarak tepkisini dile getirdi.

Programın baştan sona sorumluluğunu olan Aktürk’ün bazı sivil toplum örgütlerinin anons etmemesi tepkilere neden olurken, Hoçvan Hasköy oyun ekibinin gelmesiyle bir parça sakinleşen Aktürk’ün tavrı dikkatlerden kaçmadı.

Düzgün diksiyonu ve sahne performansıyla her zaman kendinden söz ettiren Aktürk’ün program sonrası, gazetecilere ne yazmaları gerektiği yönünde düşüncelerini dikte etme gayreti ise görülmeye değerdi. Neredeyse her şeyi mutlak iyi gösterin, çünkü bu Ardahan için önemlidir diyerek, tıpkı Türkiye’yi yönetenlerin, aman sakın kötü bir şey yazmayın, dışardan itibarımız zedeleniyor gibi, bir tavrın içinde olması yadırgandı.

Daha sonra milletvekili Saffet Kaya ve Ensar Öğüt’e söz hakkı veren Aktürk, rahat bir nefes aldı. Ensar Öğüt, Ardahan için yaptıklarını sıralarken Saffet Kaya,hükümetin icraatlarını ve Esenyurt belediye başkanını öven hararetli konuşmasında, seçim meydanlarını aratmadı

Sırasıyla CHP İstanbul il başkanı Gürsel Tekin ve Esenyurt belediye başkanlarına da söz hakkı veren Aktürk, en son Hülya Avşar’ı sahneye davet etti. Avşar kısa konuşmasında, Saffet Kaya’nın konuşmasının tamamına katıldığını belirterek, “Biz artık devletten bir şey istemeyeceğiz. Onlardan bize bunu verin demeyeceğiz. Almasını bileceğiz” diyerek örgütlü olmanın önemine vurgu yaptı.

Avşar’ın sözlerini Bitirmesinden sonra Hülya Avşar’a; “H.Hasköyde bir öğrenci yurdu yapacak mısınız?” biçimindeki sorumuzun önüne Geçen Ardahan dernek Başkanı ve çiçeği burnundaki Arda-Fed dernek Başkanı Tuncer Dağ, “Lütfen kızı rahat bırakın” demesi akıllarda soru işareti bıraktı. Hoçvanlıları kendi öz çocuklarına yaklaştırmayan bu anlayışa oldukça içerlendiğimizi söylemek istiyoruz.

Açılıştan sonra görüştüğümüz Dağ, “Başka zaman sorun” demesi, sanki Hülya Avşar’la biz yerel gazeteciler, sanki her gün kahvaltıda buluşuyormuşuz gibi bir hava yarattı.
Böyle bir şansı bir daha yakalamamızın çok zor olduğunu belirtmemize karşın, Sayın Dağ’ın söylediklerini tekrarlaması, ilginç bir tezat oluşturdu.

Tuncer Dağ her şeyi önceden ince ince düşünmüş…

Medyanın yoğun bir ilgi göstereceğini önceden tahmin eden Tuncer Dağ protokol koltuklarına isim yazdırmıştı. Medyanın yoğun ilgi göstereceğini iyi hesaplayan Dağ, Kendi simini Hülya Avşar’ın isminin yanına protokol koltuklarının tam ortasına koydurmuştu. Dolayısıyla da “Büyük” medyanın’da ilgisine mahzar olacağını hesaplamıştı. Ve düşündükleri harfiyen çıktı. Sayın Dağ Muradına ermişti. Normalde protokol usulüne göre kendisi ev sahibi olduğu için protokolün göbeğinde kendine yer ayırmamsı gerekirken, kendi ta işin başındayken koltuğuna kurulmuştu bile.

kürtçe müzikler açılışın sonunda işte elesine yapılması dikkat çekti .. **Kürtler yine unutuldu…

Protokol olduğu sırada Aşıklar türkü söyleyip atışırken, Kürtçe türkü söyletilmedi. Protokol dağıldıktan ve bir çok insan orayı terk ettikten sonra, orada bulunan birkaç kişiye Kürtçe türkü(!) söylendi.

Yine her zaman olduğu gibi Kürtçe unutulmuştu. Hoçvan dernekler federasyonu anons edilmemişti. Gerekçesi daha da ilginçti. Deyim yerindeyse özürleri kabahatlerinden büyüktü. Sayın Aktürk, “Diğer federasyonları da anons etmedik” şeklinde bir savunma yaptı.
İyi de sayın Ak-Türk, neden diğerleri de edilmedi?
Onların değerleri milletvekilleri kadar değeri yok muydu?

Kültür evinden skandal sayılacak tarihi tahrifatlar…

Kültür evinin Kütüphane bölümünde asılan il ve ilçe tarihleri tahrifatlarla dolu. İnternet sitelerinden alelacele indirilmiş dolma bilgiler, büyük şaşkınlık yarattı.
Açılış afişi kadar güzeldi .. **Kerimoğlu aniden gitti…

Öte yandan Dikkatlerden kaçan başka bir konu da, 29 mart yerel seçimlerinde CHP Esnyurt belediye başkan adayı olan Bülent Kerimoğlu’na gereken ilginin gösterilmemesi dikkat çekti. Bir süre dışarıda oturan Kerimoğlu’yla kimsenin ilgilenmemsi üzerine gittiği öğrenildi. Bir CHP-AKP şovuna dönüşen Dernek açılışında Kerimoğlu’na gereken ilginin gösterilmemesi kafalarda soru işareti yarattı.

**Organizasyon eksiklerine rağmen mükemmeldi…

Daha birkaç gün öncesine kadar bir inşaat halinde olan Kültür binası, hummalı bir çalışmayla, on yıllara sığmayacak bir çalışmayı, birkaç güne sığdırarak mükemmel bir performans sergilendi. Büyük özveri ve çalışmanın ürünü olan bu yoğun emek, gören her kesi ciddi anlamda etkiledi. Kütüphanesinden konferans salonuna kadar her şey, en ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılmış.

Açılış organizasyonunu, Çıldır’lı Tv program sunucusu Nihat Tanrıkulu’nun yaptığı öğrenildi.
www.hocvanhaber.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan