Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 93
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHANLI OLMAK
Yazar Fakir - Haziran 18 2009 - 06:44:22
ARDAHANLI OLMAK/Necmettin Aslan

Necmettin Aslan Evet 531.000 nüfuslu bir İl'in yaklaşık yani 419.000 nüfusu Ardahan dışında 112.000 nüfusu ise İl'de yaşıyor olması Ardahanlı olmak Ardahan'ı düşünebilmek için daha da önem kazanıyor.
Asıl önem kazanan Sivil Toplum Kuruluşları, Dernekler, Vakıflar, Federasyonlar vs. Demokrasinin temelini oluşturan Sivil Toplum Kuruluşları özerk yapıya sahip birer tüzel kişilik olarak kurulan katılımcı çoğulcu yönetime hakim tarafsız yönlendirici yönetici olması gereken birer kurum ve bu kurumsal yapısında gelişmeyi, yardımlaşmayı, kültürü, devlet kurumlarını, siyasi otoriteyi kuruluş amacı doğrultusunda yönlendirmeyi, yönetmeyi bilerek yoluna devam eden yapı olarak günümüzde ve demokrasinin topluma yayılmasında yönlendirici olması için önem kazanmalı ve önemsenmelidir.
Bu doğrultuda ‘Ardahanlı olarak bizler bu bahsedilen konu'nun neresindeyiz?’ diye baktığımızda bugüne kadar hiçbir yerinde malesef olamamışız.
Çünkü kurduğumuz Dernekler, Vakıflar vs. Sadece tabela'dan öte gitmemiş nedeni ise katılımcı çoğulculuğu toplumun yönetime hakimiyetini sağlayamamış sadece kurmuş olduğumuz tabela dernek ve vakıfları kendimize etiket olarak kullanmış sanki bütün halk arkamızda imiş gibi bir yerlere gösteriş olarak kullanmışız ve yukarıda bahsettiğim 112.000 nüfus'lu İl'e hiçbir faydamız dokunmamış olduğu gözlenmiştir.
Bu itibarla büyük Şehirler'de Ardahan İl, İlçe ve Köy Dernekleri olarak yaklaşık 90 adet dernek olduğu görülmekte. Bunların birleşmesi birlikte hareket etmesi ve birlikteliğinde tamamen tarafsız olması objektif olması katılımcı çoğulcu demokrasiyi ön plana çıkararak hareket etmesi en önemli olgulardan birisi olduğunu unutmayarak yoluna devam etmesi gerekmektedir.
Tüm bunları sağlamak sağlayabilmek amacı ile Ardahan Dernekleri Federasyonu kuruldu. Hatırlanacağı üzere yaklaşık 4-5 ay önce derneklerin siyasete alet edildiği hakkında bir yazımızla uyarıda bulunmuştuk.
Bugün gördük ki Ardahan Federasyon'u kurucusu olan yönetim bundan uzak durup herkesi kucaklamayı amaçladığı ve bu amacı doğrultusunda geçtiğimiz günlerde bir açılış yaparak yoluna devam etme kararı aldı.
Bunun çok önemli bir gelişme olduğu ve geleceğe ümit verildiği tüm Ardahanlılarda memnuniyetlik yaratmış ve Ardahan'lı olduklarını hatırlatmıştır.
Yaklaşık 20-25 yıldır sanat dünyasında ve magazin dünyasında aşağı yukarı her gün adından söz ettiren ve hemşehrimiz olan ünlü sanatçı Hülya Avşar'a bundan 2 ay önce Kendilerine Ardahanlı olduğunu Site Yönetimimiz Hatırlatmış, bir Ardahanlı olarak sitemizde yazılar yazmaya başlamıştı; Ardahanlı olma ve kendisini bir Ardahanlı olarak görüp federasyon'un açılışına katılması çok önemli idi. Bunun yanında aynı açılışa tüm siyasi otoritenin tarafsız bir şekilde katılması yukarıda bahsettiğimiz gerçek sivil toplum kuruşluşunun Ardahan'da başlamasını bizlere hatırlattı ki böyle bir oluşuma tüm Ardahanlıların destek vermesi bizleri ümitlendirdi.
Bu desteği alan yönetim çalışmalara başladığını görmek bizleri sevindirmiştir.
Ancak Federasyon oluşumun amacı neydi?
419. 000 nüfusun 112.000 nüfusa neler yapacağı Ardahan'ın kalkınmasın'da bu Federasyonun rolünün ne olacağını düşünmek gerekir.
Kurulan Federasyonun üyelerini büyük şehirlerde'ki yaklaşık 90 tane derneklerin oluşturacağı ve yapılan Üyeler'e hisse vermek kaydı ile her derneğin 10.000 TL. sermaye ile bu oluşuma katılmasını sağlamak ve bundan sağlanacak yaklaşık 1.000.000 Tl sermaye ile hükümet'in sağladığı teşvikten de yararlanılarak Ardahan'da 500 kişiye iş verecek bir fabrikanın kurulmasının sağlanması ve sınır ticaretinden de yararlanılarak pazar oluşumunu sağlayıp Ardahan'ın kalkınmasına fayda sağlaması gerekmektedir.
Böylece derneklerin kurulma amacı olan yardımlaşmayı imece usulü Ardahan'a yansıtmak gerektiğini düşünmekteyim. Ünlü sanatçı, hemşehrimiz Hülya Avşar'ın dediği gibi herşeyi devletten beklememeliyiz.
Birazda taşın altına elimizi koyarsak Ardahanlı olduğumuzu hatırlamış ve görmüş oluruz.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan