Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bir kaç adam ..
Yazar Fakir - Haziran 24 2009 - 07:49:58
Kamil Üci/Aklın Süzgeci-Bir kaç iyi adam

Kamil Uci Ayakabı boyacısı Salo ile her sabah işe giderken karşılaşırdık. " Abi ayakkabılarını boyayayım" teklif karşısında nedense hayır kelimesini kullanamıyordum.
Benim gibi üstü başı pek düzgün olmayan Salo'nun kafasına taktığı şapkanın görünüm olarak yaratığı muziplik bana sabahları acayip bir keyif veriyordu .
Salo'yla günaydın, iyi günler, sağol gibi, bir iki kelimeyi aşmayan sohbetlerimiz oldu. Bir dostumun "benimle gelir misin, Pınar Mahallesinde bir engelli var. Ziyaret edelim" teklifini kırmadım. Birlikte gittik. Arkadaşım arabasının arkasına sakladığı poşet erzaklarını çıkararak arabanın etrafını saran çocuklar ile birlikte taşıdılar. Eve girdiğimizde 13-14 yaşlarında bir çocuk üzerine bir battaniye örtülmüş yerde öylesine yatıyordu. Hiç unutmam yerde yatan engellinin önünde plastik bir bardağın içine çay doldurulmuş, bir diğer plastik kabın içinde ise kabuğu soyulmuş rengi bozulmaya başlamış bir yumurta vardı. Gördüğüm manzaranın önce resmini yüreğimle çektim. Ardından manzarayı resmettim. Evin annesi bir ana dolu kadını. Utangaç bir tavırla çocukları ile birlikte bizi karşılamıştı. Biraz sohbetin ardından bize evini gezmemiz için müsaade etti.
Duvarları çatlak kapıları düştü, düşecek harabe bir evin içinde, bir kaç kırık koltuk, mutfağında rafları olmadığı için kap, kaşıkları orta yerdeydi. Elbiselerini asacak bir dolapları olmadığı için evin, bir köşesinde üst üste yığılış elbiseler, fakirliği o kötü yüzünü bizlere gösterdi. Evin Annesi bize Bir bardak çay ikram etti. Tam o sırada baktım bizim Salo omuzuna asılı Ayakabı, Boya sandığı ile içeri girdi. Gelir gelmez "Abi hayırdır sen buralar" dedi. Yerden yatan çocuğun o halinden olsa gerek, bir an hiç bir şey diyemedim. Ardından Salo burası senin evin midir diye sordum. "Evet abi" dedi. kendi kendime iyki de her gün ayakkabılarımı Salo'ya boyattırıyormuşum diye iç geçirdim. Sıcak bir sohbetin ardından O gün bu aileye nasıl yardım edebiliriz diye iç geçirirken, Mega İnşaat yönetim kurulu Başkanı Seyfettin Başkan ile sokakta gezerken karşılaştım. Olayı anlattım. Seyfettin başkan hemen şirket müdürünü Ramazanı aradı. Salo'nun gece kondu sunun altı laminant parke ile döşendi ve İnsani yardımlarda bulundu. Yerde yatan engelli kardeşim bir kaç gün sonra ikinci kez ziyarete gidip karşılaştığım da elini, kolunu, ayaklarını kımıldatamadığı için nasılsın dediğimde, parlayan göz bakışlarının o derinliği ile önce beni süzdü sonrasın da, sadece yüzü güldü. Buradan Metmar sahibi ve Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Şemsettin Şimşek'e verdiği erzak yardımları ve Sayın Seyfettin Başkana evin alt tabanını yaptığı için teşekkür ediyorum.
Bir not sayın Seyfettin Başkan, o evin duvarları şimdi çatlamış, kapıları bozuktur. O engelli için bir kez daha talimat verdiğinde yüreğimizde çiçekler açacak. Seni Tanıyor ve biliyorum. o evdeki manzarayı gördüğünde yüreğin dayanmayacak. İçten içe kendi kendini üzeceksin. Önerim sen kendin gitme, sadece talimat ver yeter. O manzarayı görme. O manzara Karşısında yüreğinde fırtınalar kopar biliyorum. Deniz dalgaları gibi duyguların kıyıya vurur parçalanırsın. Senin göz yaşların bizi de üzer. Sadece talimat ver yeter.
Bir Kaç İyi adam
Öz yurtlar Allah sana sevgin kadar büyümeyi nasip etsin.
Bir kaç engelli insanın Tekerlekli sandalyeye ihtiyacı varmış. Bir gün Özyurtlar nalburun önünden geçerken, bir kamyonun içinde tekerlekli sandalyeler indiriliyordu. Merak ettiğimden sordum. Sandalyeleri indiren emekçi kardeşim, "Abi sandalyeleri Tamer Özyurt aldı, Engellilere dağıtacak" dedi. Hemen resimlerini çektim tamer beyin ofisine giderek, insancıl davranışından dolayı teşekkür etti. Tamer bey ile sohbet ederken, "Bu kente zengini de var, fakiri de var. Varsılla, yoksulun ortak yanı insan olmaktır. Hepimiz birer engelli adayıyız. Sen den ricam olsun engellilere yönelik yapılan çalışmalarımız, sağ elin verdiğini, sol el görmemeli anlayışındadır" dedi. Yıllardır Esenyurt'ta esnaflık yapan Tamer Özyurt'un olgunluğuna verilecek cevabı siz okuyuculara bırakıyorum.
Tamer Özyurt Yaptığı İnşaatlarda bile engellilere özel bir ilgi ve ayrıcalık göstererek projeleri hazırlaması umut olmaya devam ediyor. Düşünsenize toplu konut furyasının yaşandığı herkesin ekonomik kazanç dışında bir şeye değer vermediği ülkemizde sosyal sorumluluk projeleri ile örnek olmak tan daha güzel bir şey olabilir mi? Engellilerin ev edinmesi için hassas davranan bu adama teşekkür ediyorum. Şu lafı söylemenin yeri gelmişken, söyleyeyim. Sayın Özyurt İnsana duyduğun sevgi kadar büyümek sana nasip olsun.
Bir kaç iyi adam
Göz yaşlarını yüreğine yutkunduğun gün umut oldun
Merkez Mahallesinde yol yapım çalışmalarını yerinde çekmek, vatandaşların yapılan hizmetler konusunda fikirlerini sorarken, evinin ara koridorunda dışarıdan nefes almak için oturan emekli bir öğretmenin gözyaşlarına tanık oldum. Kangren nedeni ile kesilen bacaklarından dolayı gezemiyordu. nefes almak için sürünerek dış kapıya yaklaşmış ara koridorda oturuyordu. Kapısına engelliyim diyerek kaldırımın uygun yapılması talebini bana söyledi. Ardından bir tekerlekli sandaliye olsaydı diye hayıflandı. sonrasında kelimeler boğazına duğumlendi ve göz yaşlarına hakim olamadı. Yolu yapan Mutahit Halil Yılmaz, Emekli Öğretmenin imdadına koştu. Öğretmenin derdini duyduktan sonra, iş adamı Halil Yılmaz adeta gözyaşlarını yüreğine yutkunarak bizden uzaklaştı. Ertesi gün cep telefonumu arayan emekli öğretmen ben sokağı geziyorum dedi. Dün ağlayan göz yaşlarına hakim olamayan Öğretmen kahkahayı patlattı. Telefonu kapattı.
Mahalleye yeniden heycanla gittiğimde sevgili öğretmen yaşadığı tüm acılarını unutmuş, adeta bir öğrencisini başarısıyla gururlanan bir ruh hali vardı. Mutlu halinin resmini de çektim.
Halil Yılmaz'ın aldığı Akülü araba da, sağ elini verdiği sol eli görmedi. şeklindeydi.
Bir kaç İyi adam
"Eğitimsiz bir toplumlar yok olmaya mahkumdur"
Tay sürücü Kursları sahibi Veysel Karatay, Eğitim alanında yıllardır insanlara önemli katkı sunuyor. "Kurallara kendi sağlığınız için uyun" diye sürekli sürdürülebilir eğitim olanakları ile bölge insanına hizmet veren Karatay, bir zamanlar Esenyurt'ta sayıları bilinmeyen ve pencerenin arkasında tutsak bir yaşamı sürdüren insanlar için aldığı tekerlekli sendeliye ve insani yardımlarına şahit oldum. Veysel bey, Tay sürücü kursları ile eğitim imkanını insanlara verirken, Ülkemizde trafik kazaları sonucu yaşanan ekonomik ve can kayıplarının geride bırakılan acıların toplumu körelterek törpülediğine hep dikkat çekiyor.
Bir kaç İyi adam
Engellileri onlarla tanıdım
Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim Esenyurt'ta daha önceleri yok sayılan engellilerimize yönelik çalışmaları ile binlerce engellinin hayır dualarını alan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'na, Engelliler Koordinasyon Müdürü İsmail Tosun'a tüm engelliler adına teşekkür ediyorum.
Engelliler eğitim ve rehabilitasyon projesi ve engellilere yönelik Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu' nun ayrı bir özen gösterdiği engelliler için sosyal etkinliklerin ve eğitim olanaklarının zenginleştirilerek sürdürülmesi ile ne kadar övünsek azdır. Yüreğine sağlık.
Bir kaç iyi adam
Gidemedim üzüldüm.
Karstan Emrah M. engelli arabası istemişti. İstanbul dan Kars'a yüreklerimiz bir oldu. Kalbimiz Emrah için çarpmıştı. O sevinci Abdullah Kumral, Fatma Kumral, Gülay- Mustafa Tatlı, İş Medeni Çakmak, ile paylaşmıştık. Son olarak Büyük Şehir Belediyesinden Vakas Payam, beni aradı. "Kamil Bey Adıyaman'a gidiyoruz. sende gel. Sordum neye gideceğiz gezmeye dedi. Sonrasında Adıyaman Besni den Baklavacı Dayıoğlu beni aradığında öğrendim ki gezmeye değil, bir engelliye İstanbul dan Adıyaman'a Akulu araba götürmüşler. Bu mutluluğu birlikte paylaşalım istemişler. Onlar Adıyaman'a gitti ben bir sorun nedeniyle gidemedim.
Ama o kadar mutlu oldum ki. Sayın Fatma Kumral, Sayın Abdullah Kumral, Sayın Vakas Payam, sizlerle o mutluluğu paylaşamadığım için doğrusu gece uyku uyuyamadım.
Bazen hayat şartları bu iyi işleri yapmamızı engeller ama yüreğim, sizin gibi bir kaç iyi adamla birliktedir.....
Eminim ki siz okuyucularında tanıdığı bir kaç iyi adam vardır. Onlarla gurur duyun.
İyiliklerin, güzelliklerin, sevgi ve saygının paylaşıldığı bir dünyada
Şimdilik sevgimle hep.......
Not: Örnek insanların sayıları artıkça, yaşamın anlamına sevginin büyüklüğü topluma güç kazandırır.
kamiluci@mynet.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan