Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Röportaj
Yazar Fakir - Haziran 29 2009 - 07:42:26
Röportaj/Rodi Baz
Ardahan derneği uzun yürüyüşüne devam ediyor ..

Başkanlar bir araya gelin artık .. Kongresini yaptıktan sonra, Ardahan derneklerini bir çatı altında toplamak için kolları sıvayan Tuncer Dağ ve yönetimi, bir çok ilke imza atmaya devam ediyor.
İstanbul/Saraybosna askeri gazinosunda resmi kuruluş sürecini ilan eden Ardahan dernekler federasyonu, o günden beri arpa boyu bir yol almazken, Ardahan derneği, tek başına federasyonun yapması gereken bütün çalışmaları sürdürüyor.
Fiili anlamda Saraybosna askeri gazinosunda kurulan federasyon, iç dengeler ve farklı çıkar gruplarının müdahalesiyle dağılma aşamasında… Özünde resmi kuruluşunu gerçekleştirmediği için de, varlığı halen tartışma konusu.
Ancak bütün bunlara rağmen yaptıkları işin bilincinde olan Ardahan derneği, çalışmalarına, sanki hiçbir şey yokmuş gibi devam ettiriyor.
Haftanın hemen, hemen her gününü etkinlik ve toplantılarla geçiren İstanbul/Esenyur Ardahan Derneği, en son Ardahan Meclisi projesi ve 27 il derneğini ve belediyenin ortaklaşa düzenleyeceği “Esenyurt Kültür Şenliği” projesiyle büyük bir çıkış yaptı.
Bütün bu projelerin sözcülüğünü ve önderliğini üstlenen Ardahan derneği, bölge dernek ve federasyonlarını da önemli ölçüde etkisizleştirdiği gibi bir çoğunu işlevsiz bıraktı. Hantal ve vizyonsuz yapılanmalara önemli bir darbe indirdi. Bir çoğu işlevsiz kaldı. Bu da, bazı kesimlerin Ardahan derneği üzerinde farklı hesaplar yapmasına neden oldu.
Kısa zamanda prim yapan Ardahan derneği, yükselen bir değer olarak algılanmaya başladığında ise, dışarıdan müdahaleler başladı. İthal başkan arayışları başladı. Kimi gazeteciler kendilerine fahri başkanlık isterken, kimileri de Tuncer Dağ’dan boşalacak koltuğun hesabını yapmaya başladı.
Her şey o kadar hızlı gelişiyordu ki, kimse kimsenin ne yapacağını kestiremiyordu. Ardahan derneğinin açılışında bizim eleştirilerimizi haksız bulanlar birden bire 360 derece dönerek saldırmaya başlamaları şaşkınlık yarattı. Bu da aslında kirlenmişliğin geldiği boyut bakımından çarpıcıydı.
Biz Tuncer Dağ ve ekibine yapılabilecek eleştirileri dün olduğu gibi bu gün de yapacağız. Kimsenin gözüyle olaylara bakmak gibi bir anlayışımız yok. Ancak yapılan çalışmaları ve emekleri de görmezlikten gelemeyiz.
Hiç şüphesiz Tuncer Dağ ve dolayısıyla da Ardahan derneği, proje üretme konusunda ve uygulamada oldukça başarılı.
Umarız bunu stratejik siyasi hesaplara kurban etmezler…
Biz Hoçvan Haber olarak, Ardahan derneğinin dünü, bugünü, gelecekle ilgili projelerini, iç dengeleri, federasyonla ilgili gelişmeleri, dernek-siyaset ilişkileri üzerinde konuştuk. Kısaca hayata dair her konuda sorular sorduk, yanıtlar aldık.

**Tuncer Dağ ile yaptığımız röportaj şöyle;

Hoçvan Haber: Sayın başkan, öncelikle bu gün Esenyurt Kültür festivaliyle ilgili 27 il dernek başkanıyla Esenyurt belediye başkanıyla yaptığınız görüşme ve aldığınız olumlu cevap için sizi kutluyorum. Siz bu çıkışınızla hem bölgede, hem de bulunduğunuz alanlarda, ilklere imza atmaya devam ediyorsunuz.
Önce federasyon düşüncesi, ardından yaptığınız kitlesel açılış, 8 komisyon, 70 komisyon çalışanı, daha sonra Ardahan meclisi ve Esenyurt Kültür şenliği…Bizim saymakta zorlandığımız bunca şeyi üç aya sığdırdınız. Sizi kutluyorum.
Sorumu şöyle sorayım. Sayın başkan ne oldu. Bir gece rüyanıza mı girdi. Sabah kalkıp, artık tamamdır, “kalkıp bir şeyler yapmalıyım” mı dediniz, yoksa, sizi buna mecbur eden siyasi, sosyal farklı etkenler mi vardı? Örneğin, Hoç-Fed’in çıkışı gibi?
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ: Şimdi bakın Rodi bey. Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu konuyla ilgili çok yorumlar yapıldı. Tek yanlı değerlendirmeler oldu. Bir kere benim çıkışım kesinlikle Hoç-Fed’e karşı bir çıkış olmadığı gibi, aksine Hoç-Fed’i örnek alan bir çıkıştı. Burada Hoç-Fed bize örnek teşkil etti. Siz de çok iyi biliyorsunuz. Hoç-Fed’in tüzüğünü ben hazırladım, bunun olması için çaba harcayanlardan biri de bendim. Ama tabi bu konuşlarda sık sık ona karşıymış gibi gösterilmemiz hoş değil. Biz niye karşı olalım? Hoçvan bölgemizin bir parçasıdır. Biz ancak onun deneyimlerinden faydalanabiliriz.
Nasıl başladığıma gelince. Şimdi bakın ben 1987 den beri dernekçilikle uğraşıyorum. Türkiye’de ilk dernek kuran insanlardan biriyim. Bu dağınıklığın giderilmesi için Hoç-Fed’i bir model olarak aldık. Birlik düşüncesi böyle doğdu. Kimsenin karşında yada yanında olmak için değildi. Aslında toplumun talepleri bizi biraz da yönlendirdi demek, daha doğru olur.
Hoçvan Haber: Sayın başkan, şimdi gelelim asıl konuya. Arda-Fed ilgili çalışmalar ne düzeyde? Çünkü Bir süredir, kamuoyunda bu konuyla ilgili çeşitli süpeklasyonlar yapılmakta.
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ: Evet haklısınız. Tabi bu durumlar hoş değil. Bir kere şunu söyleyeyim; Biz Ardahan derneği olarak, kongremizi yapıp yönetime geldikten sonra, önümüze koyduğumuz asıl hedef Ardahan birliği düşüncesiydi. Biz bunu öncelikli hedeflerlimizin başına koyduk. İlk önce bu konuyu gündemimize aldık ve bu konuda çalışmalara başladık. Tabi sizde takdir edersiniz ki bunlar kolay konular değil. Bunu da bildiğimiz için gerekirse her türlü fedakarlığı yapmayı da göze aldık. Bu konuda bir dizi toplantı ve kararlar aldık. En son sizin de katıldığınız Sarayburnu askeri gazinodaki toplantıda Arda-Fed süreci resmen başlattık.
Hoçvan Haber: Peki ondan sonra ne oldu da, bunca fırtına koptu?
5 inci sayfadan devam ..

Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ:
Olan şu, bazı arkadaşlarımızın farklı hesapları olduğu ortaya çıktı. Yani birlik fikrine sıcak bakmadıkları görüldü.
Hoçvan Haber: Sayın başkan sanırım Ardahan derneğinin açılışında yaşanan bazı olumsuzluklar buna neden oldu. Böyle diyebilir miyiz?
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ: Hayır, her hangi bir olumsuzluk olmadı. Olumsuzluk olmadığı gibi görkemli bir açılışla, Ardahan Türkiye’ye tanıtıldı. Düşünün Hülya Avşar gibi Türkiye’nin en önemli sanatçısını getiriyorsunuz, arkasından bir çok bölge milletvekilini ve önemli siyasi şahsiyetleri getirtebiliyorsunuz, üstelik Türkiye’nin en büyük haber kanalları bunu haber yapıyor. Buna olumsuzluk diyebilir misiniz?
Hoçvan Haber: Sayın başkan, işte bütün sorun da burada başlıyor zaten. Biz de Hoçvan Haber olarak bu konuda eleştirilerimizi yazmıştık. Sizin birlik fikri ile birlikte yola çıktığınız arkadaşlarınızı kamuoyunun gözünden adeta sakladınız gibi bir izlenim ortaya çıktı. Hatta tek adama oynadınız gibi bir şey oldu. Hiçbir dernek ve federasyon başkanından söz edilmediği gibi, bütün bu çabalar sadece bir derneğe mal edildi. Aslında oraya gelen konukların çoğu, bu açılışın federasyonun açılışı olduğunu sanıyordu. Çünkü sizi birlik fikrini işleyerek bu çıkışı yakaladınız. Biraz da böyle bakmak gerekmiyor mu? Örneğin bir çok dernek başkanı, sizin kendilerini bir dolgu malzemesi olarak kullandığınızı düşünüyor. Bu tepkiler haksız mı?
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ: Şimdi bakın, olaya doğru bakmak gerekiyor. Burada biz bu etkinliği federasyon olarak değil, Ardahan derneği olarak yaptık. Bastığımız davetiyelerden ve afişlerden de bu anlaşılıyor. Gizli saklı bir şey yapılmamıştır. Ama tabi bu kadar geniş çaplı organizasyonlarda bazı eksiklikler yaşanabilir. Aslında ben bir konuşma metni hazırlamıştım. Bu konuşma metnini de yönetimin onayına sunmuştum. O metinde bütün dernek başkanları ve federasyon başkanlarına özel bir yer ayırmıştım. Ancak durum o hale geldi ki metni okuyamadım. Aklıma da gelmedi. Bir eksiklik yaşandı. Bu konudaki eleştirilere hak veriyorum. Ancak kötü niyetle yapılmış bir şey değildi. Ben ve arkadaşlarım, asla onları dışlayan bir yaklaşımın ve anlayışın sahibi olmadık. O gün yoğunluktan ve aşırı izdihamdan bazı eksiklikler yaşanmış olabilir. Bu konuları abartarak farklı yerlere çekmek etik değil.
Hoçvan Haber: Sayın başkan belli çevrelerde şöyle bir kanı var. Sizin genel seçimlerde milletvekilliğine aday olacağınız temelinde bir görüş var. Bu hazırlıkların buna dönük olduğu söyleniyor. Bu durum bazı siyasi aktörleri de rahatsız ettiği söyleniyor. Bu yüzden milletvekillerinin ve bazı siyasilerin sizin Federasyon başkanlığınıza sıcak bakmadıkları iddia ediliyor. Buna ne diyeceksizin?
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ:
Bu kesinlikle doğru değil. Ben 87’den beri dernek başkanlığı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinde başkanlık ve başkan yardımcılığı yaptım. Hiçbir dönem böyle bir iddiam ve talebim olmamıştır. Bunlar kurgudan ibaret. İşte tam da ben bu yüzden daha önceleri federasyon başkanı olacak kişinin dernek başkanı olmaması gerektiğini söylüyordum. Bu yüzden sıcak bakmıyordum..
Hoçvan Haber: Sayın başkan, sizin son dönemde yaptığınız çıkışlar ve projeler bazı kimseler tarafında farklı okunuyor. Sizin bu projelerinizle diğer derneklerin önünü kestiğiniz söyleniyor. Yani tek adam , tek derneğe oynadığınız iddia ediliyor.
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ:Rodi Bey, biz her kesin bu oluşumda pay sahibi olmasını istiyoruz. Misal Kıraç derneğini bile çağırdık. Böyle düşünmeseydik federasyon kurma gereği bile duymazdık. Bu arkadaşlarımız engel olan yok. Bu konuda kimse bizden taviz beklemesin. Birileri kalkıp dışardan başkan ithal edecek, birileri kalkıp kendine fahri başkanlık isteyecek, bunlar yanlış şeyler. Bu dernekte başkanlık tartışması yok. Zamanı geldiğinde bunun bütün arkadaşlarımız yapacak güç ve yetenektedir. Ben bu konularda ne kendimi, ne de arkadaşlarımı tartıştırmam.
Hoçvan Haber: Sayın başkan, çıkışınız biraz da böyle değil miydi. Birlik ve federasyon fikri sizi bu kadar popüler yapmadı mı? Doğal olarak da bazı kimseler, sizin federasyon fikrini ileri sürerek prim yaptığınız düşünülüyor. Zaten sorun da bu. Federasyon düşüncesini Ardahan derneği üzerinde yürüttüğünüz söyleniyor. Kısaca yetkilerinizi paylaşmayı düşünmediğiniz iddia ediliyor.
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ:
Biz hiçbir konuda, hiçbir derneğin faaliyetlerine ipotek koymadık. İsteyen istediği faaliyeti yapar ve biz destekleriz. Hala da iddia ediyorum. Bazılarına rağmen bu federasyon kurulacak. Bundan taviz yok. Zaten ayın 28’inde Çıldır Derneği kongresini yapıyor. Biliyorsunuz Göle Derneği ve Damal Derneği de federasyona katılıyor. Biz de varız. Federasyon her şeye rağmen kurulacak. Biz istedik ki, hep birlikte kuralım. Üstelik biz dernek olarak yaptığımız hiçbir faaliyeti federasyonun faaliyeti olarak yapmadık. Her şey ortada.
Hoçvan Haber: Sayın başkan gelelim en önemli soruya. Bu çıkışlarınızla, bölgenin parlayan yıldızı oldunuz. Bu işin bir yanı. Ama asıl önemli olanı işin politik-siyasi yönü Siyasi gözlemciler, Ardahan derneğinin hayatın her alanında bu denli güçlü bir etki yaratmasının bazı sonuçlar doğuracağını da söylüyorlar. Kısaca sizden icazet almadan siyaset dahi yapılamayacağı söyleniyor. Örneğin bölgede ve İstanbul’da, sizin siyasi anlamda onayınızı isteyecek onlarca kişinin çıkabileceği söyleniyor. Buna ne diyeceksiniz? Gerçekten bu denli güçlü bir etki yarattığınızı düşünüyor musunuz?
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ:
Bu konuda bir şey söyleyemem. Gelip sorarlar mı sormazlar mı onların sorunu. Bir kere biz siyasi bir oluşum değiliz. Burasının icazet alınacak bir yer olduğunu da düşünmüyorum. Biz bir derneğiz. Tabi bazı kişiler bundan faydalanmak isteyeceklerdir. Bu doğaldır. Ama biz ısrarla siyasi hiç bir gücün tekelinde olmayacağımızı söylüyoruz. Bu konuda kararlıyız. Hiçbir siyasinin de yardımını kabul etmedik, etmiyoruz. Eğer bize yardım edecekseler, derneğimizin üzerinden Ardahanlı öğrencilere burs versinler. Bizim kişisel hiçbir beklentimiz yok ve olamaz.
Hoçvan Haber: Sayın başkan Son sorum. Sizi daha önce Federasyon başkanının dernek başkanlarının dışından birilerinin olması gerektiğini söylüyordunuz. Bu gün size bu yönde bir teklif gelirse başkanlıktan çekilir misiniz? Çünkü yasal süreç de henüz başlamamış.
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ: Hayır bu saatten sonra böyle bir tartışmanın içine girmeyiz. Yönetimimiz karar aldı. Bu konuda benim başkanlığım üzerinde yapılacak süpeklasyonlara da izin verilemeyecektir. Dahası yönetim kararı olarak, benim aynı zamanda Ardahan dernek başkanlığını yürütmem kararı da oybirliğiyle alındı.
Hoçvan Haber: Sayın başkan ilerleyen zamanlarda sizinle projeleriniz hakkında da ayrıca görüş alacağız. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Ard.Der.Bşk.Tuncer Dağ:
Ben teşekkür ederim. Ayrıca Hoçvan Habere ve size, başından beri bizimle olduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan