Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 57
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Saskarayı anmak ..
Yazar Fakir - Temmuz 10 2009 - 09:28:38
Saskara'yı Anmak/Güldür BİLGİLİ

Saskara denilince içimi titreten çocukluk anılarım aklıma gelir.Kimine göre terkedilmiş bir kent,kimine göre ''Uzakta bir köy var ,O köy bizim köyümüzdür.''Kimine göre gitmediğin, görmediğin,s ahip çıkmadığın köy senin değildir. Kimine göre çaresiz, geri kalmış, unutulmuş, umutlarını kaybetmiş bir köy,kim ne derse desin Saskara benim baba ocağım, Saskara benim çocukluk aşkımdır.
Herkes gibi bende yüreğimin bir parçasını bırakarak terk ettiğim Saskara'nın ismini duyunca yollarında koştuğum,yokuşlarında düştüğüm, ayazında üşüdüğüm, çamurlu yollarında ayakkabımı yırttığım, hep özlediğim, bazen gittiğim, gurbette ismini andıkça derin bir iç çektiğim, yaylasında geliniyle kızıyla halay çekip oynadığım, soğuk pınarlarında su içtiğim, örfüne adetine, geleneğine, kültürüne hasret kaldığım benim güzel memleketimdir Saskara.
Anılarım var, geçmişimi anlatan fotoğraf karelerim var. Yaylası var, rengarenk çiçek açan çayırları var. Geleceğe bakan, yeniliklere, değişime açık aydın kimliği, Alevi Kültürü var Saskara'nın.
İliğine kadar cumhuriyeti savunan, Devrimleri ile Dünya'ya örnek olmuş, gönüllere taht kuran cumhuriyet kurucusu, Yukarı Gündeş'e misafir olan Atatürk'ü, yüreğinde aydınlık Türkiye'si var Saskaranın.
Düşünürü var, aydını var, Pir Sultan'ı var, Yunus'u var.Dursun Akçam'ı var, eline beline diline sahip çık diyen Hacı Bektaşi'si, ölümsüz Ümit Kaftancıoğlu gibi bir yiğidi var Saskara'nın.
Ali kutsallığını kalbinde taşıyan, H.z. Ali'nin adaletinden ayrılmayaninsan sevgisi var. Laik,demokrat, eşit özgürlükçü ,katılımcı, paylaşımcı gerçeği, kaybolmayan insanlık duruşu var Saskara''nın.
Zalime ve zulme karşı gelenmazlumdan yana olan, özgür düşünceyi savunan, şeriatı ret eden, bağnaz duruşuna karşı sonzuza kadar mücadsele eden, demokrasiyi yaşatan gençleri var Saskara'nın.
Saskara'yı anlatmak o kadar zor ki istemeyerek göç etsekte halen umutlarımız var. Hiç unutulmayacak anılarımız var. törelerimiz var. Örf, adet, gelenk ve göreneklerimiz, Dünya'ya örnek alevi Kültürü var Saskara'nın.
Burada bir sevincimi sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim, geçtiğimiz hafta Esenyurt'ta Sadetdere Mahallesinde gençlerin toplantısına katıldım. Biran dalmışım, anamın yoksulluğana direndiği, devletin kiracı olarak gördüğü Saskara bir sinema şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. 12 yaşında annemi kaybedip yaşadığım o zor günleri Saskara toplantısında o çektiğimiz sıkıntılar birden kaybolup umuda dönüştü.
Hele söz Türkiye'nin aydınlık yüzü Cumhuriyet'in ışığı Ümit Kaftancıoğlu'na gelince
Daha büyük bir mutluluk duydum. Hele köylümüz olmamasına rağmen gazeteci Mustafa Küpeli'nin Saskara'dan çıkan devrimvci şehit Ümit Kaftancıoğlu'nu onurla gururla anmasıve hakkında çok şey konuşması beni etkilemişti. O toplantıda hem hüzünlenmiş hem de gururlanmıştım. İnsanın kendisine kişilik kazandırması içinde kişilikli insanların hemşerisi, köylüsü, memleketlisi olması gerekiyor diye düşünüyorum.
O toplantıda gençlerin inaçla, gurula bir araya gelip, hem Saskara hem de aydınlık Türkiye'nin bu zor günde tek yürek olması. Kaderine terk edilmiş, unutulmuş sürekli iç göçü yaşayan Damal, Saskara ve o bölgenin makus kaderini değiştirmek için birlik ve beraberlik mesajı vermesi hepimizin umutlarını yeşertmiştir.
Açıkça görülüyorki bölgemizin ve ülkemizin sorunlarını kendi yüreğimizle, kendi beynimizle ve bu birlik bütünlükle ancak çözebiliriz diye düşünüyorum. Sizlere vede ederken Ümit Kaftancıoğlu'nun ölümünün 28. yıldönümünde anıyorönünde saygıyla eğiliyorum ..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan