Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kığı Yener ve bayro ..
Yazar Fakir - Temmuz 10 2009 - 09:35:25
KÜRT BAYRO VE KIĞI YENER/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Sene 1977, aylardan Mayıs, günlerden Pazartesi, Tunçer Reçber (Kığı Yener) Ardahan Lisesi son sınıf öğrencisidir ve derstedir. Kolundaki saate bakarken birden ders bitim zili çalar ve okuldan hızla kendini dışarıya atar Kığı Yener.
Doğruca çarşıdaki cinciroplu olan hafif kambur görünümlü Abdal dayının otel ve kahve olan Artvin palas'a uğrar. Bakar ki arkadaşları orda oturuyor o da hemen yanlarına oturur. Fakat Kığı Yener'in canı hayli sıkılmışa benzer. Gerek derslerden gerekse de okuldan canının fena halde sıkkın olduğunu bilen arkadaşları bu durumu fark ederler. Ayrıca da zaten oyun oynamak için bir arkadaş beklerlerken tam da bu arada Kığı Yener girer içeri. Arkadaşları dördüncü birini buldukları için hem sevinirler hem de Kığı Yener'i yatıştırmak için Kığı Yener'e oyun teklifinde bulunurlar.
Bir el kâğıt oynayalım olmaz mı dediklerinde Kığı Yener de hemen kabul eder ve kulüp sahibi olan aynı zamanda da garsonluk eden Abdal dayı'yı çağırıp kendilerine bir elli bir destesi vermesini isterler. Ancak kretene sahibi Abdal dayı, öğrenciye oyunun yasak olduğunu kâğıt veremeyeceğini söyler. Kığı Yener, öğrenci olmadığını söylediğinde Abdal dayı üstünde okul kıyafeti olduğunu söyler ve tartışma uzar. Zaten canı sıkkın olan Kığı Yener, birden sinirlenir ve ani bir hareketle Abdal dayı'n sağ gözünün üstüne bir yumruk indirir. Abdal aydının gözü şişer ve bunun üzerine Kığı Yener arkadaşları ile kulüpten hemen ayrılır.
Aradan bir gün geçer ve yine öğrenci kıyafetiyle Kürt Bayro aynı saatlerde arkadaşlarıyla kulüpten içeri girer. Orta yerde bir masaya otururlar. Kürt Bayro ve arkadaşları da oyun oynamak için Abdal deyi'den kâğıt ister ancak, Abdal dayı, onlara da öğrenciye kâğıdın yasak olduğunu söyler. Ancak Kürt Bayro da öğrenci olmadığını söyleyerek ısrar eder. Abdal dayı de, "Ben de biliyorum Bayro senin okulla ilişkin pek yok ama üstünde öğrenci kıyafeti var. Bu nedenle size kâğıt veremem. Kusura bakma." der. Kürt Bayro sinirlenir ve kalkar kalkmaz Abdal dayı'ya bir yumruk atar ve yumruk Abdal dayı'n sol gözüne gelir. Zaten bir gün öncesi sağ gözü şişen Abdal dayı'n sol gözü de şişer.
Bu duruma sinirlenen kulüp sahibi Abdal dayı; "Yeter. Nedir benim sizden çektiğim? Dün sağcı Kığı Yener bugün de solcu Kürt Bayro." der.
Ben bu öyküyü gerek Yener Bey'den gerekse Bayram'dan dinledim. Gerçi bütün Ardahanlılar bu olayı bilirler ancak onların anlatımıyla dinlemek hikâyeye ayrı bir tat veriyor. İnsan sanki birebir olayı yaşıyormuş gibi oluyor.
Ben bu öyküleri yazarken gerek Kürt Bayro'nun gerek Kığı Yener'in ve gerekse de eğer yaşıyorsa Artvin palasın sahibi Abdal dayı'n hoşgörüsüne sığınarak yazdım. Çünkü bu hikâye tüm Ardahan'da bilinen bir hikâye olsa da Ardahan'a gittiğimde birlikte oturduğumuz Barış Hoş'un sahibi olduğu pansiyonda birinci ağızdan dinlediğim güzel bir hikâyeydi.
**KIĞI VE TÜLİN
Kığı Yener bir gün canı sıkkın bir şekilde dolaşırken Kürt Bayro'ya rastlar. Kürt Bayro yanaşır Kığı Yener'e ve böyle dalgın dalgın nereye gittiğini sorar. Kığı Yener de Tülin'i sevdiğini ama bir türlü açılamadığını söyler. Bayro da bunda çekinecek bir şey olmadığını söyler ve Kığı Yener'i cesaretlendirir. Hatta muhabbet açmak için Tülin'e böyle güzelleşmek için ne yediğini sormasını söyler.
Bunun üzerine Kığı Yener hemen okul yoluna koşar. Okul dağılır, Tülin çıkar ve Kığı Yener yanaşır:
"Merhaba" der. Tülin de "Merhaba" der.
Kığı Yener hemen soruyu sorar:
"Ya Tülin kız sen ne yiyorsun da bu kadar güzel oluyorsun?"
Tülin de hafiften sinirli bir ses tonuyla: "Bok yiyorum da ondan bu kadar güzel oluyorum." der. Kığı da ne diyeceğini bilemeden Tülin'in yanından ayrılıp Bayro'nun yanına koşar ve durumu anlatır. Bayro da "Sen ne biçim adamsın. Bir kıza aşk ilan etmeyi beceremedin. Yazıklar olsun sana." der.
Benimkisi sadece hafızanızı tazelemekti. Kalın sağlıcakla.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan