Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 21
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahanlı geri zekalı mı?
Yazar Fakir - Temmuz 22 2009 - 17:10:06
Ardahanlı geri zekalı mı?/Kasım Tırpancı

Kasım Tırpancı ÖSS`de her yıl ortaya çıkan tablo, Ardahan’daki öğrencilerin geri zekali olduğu izlenimini veriyor. Aslına bakılırsa Ardahanlı öğrenci geri zekali olmadığı gibi, bunun aksine üstün zekaya sahiptir. Ardahan halkı eskiden beri eğitime önem veren ve %90`ı okur-yazar olmakla tanınır. İlçe iken eğitimde daha başarılı olan Ardahan, her nedense il olduktan sonra birçok dalda geri gittiği gibi, eğitimde de aynı konuma gelmiştir. Ardahanlı yıllarca il olmanın özlemini çekti, "İl olursak gelişme olur, kalkınılır" düşüncesi vardı. Ama il olmak bize hiçte yaramadı, ilden beklentilerine karşılık alamayan Ardahanlı çareyi göç etmekten buldu. İl olunca 175 bin olan nüfusumuz 110 bine düşmüştür. Bu da başta ilin Milletvekilleri olmak üzere, siyasilerin o günden bu güne kadar Ardahan`ın gelişmesine bir katkı sunmadıklarını gösteriyor. Diğer tarafta ilimize gelen Vali`lerle güç birliği yapılmadı, Valilerimiz sık-sık değişti, bu da Ardahan`ın en fazla yıkıma uğramasına neden oldu.

Bugün en fazla yakınılır konumda olan Milli Eğitim Müdürlüğü, yıllarca vekillerle idare edildi. Okul Müdürleri de aynı durumdadır. Şu anda Ardahan ili, ilçeleri ve köyleri okullarında Müdür görevi yapanların %80 vekildir ve çoğunluğu 3–5 yıllık öğretmendir. En çok öğrenci kapasitesine sahip olan Ardahan Lisesini çocuktan farkı olmayan Şinasi Lağımcı idare ediyor. Bağdeşen Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Mahir Öztürk, öğrencilerin eğitimi için uğraşmadığı gibi, okula gelen öğretmenlere baskı uyguladığından ve sık-sık kavga ettiğinden yakınılıyor. Vekil olarak Ardahan İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünü yürüten ve bazı yanlışlıkları olduğu için görevden alınan öğretmen Yakup Güler, öğrencileri Valiliğe göndererek uygulamaya karşı eylem koyarak yerinde kalmaya direnmiştir. Bunun gibi sözde Müdür`lerle yapılan bir eğitimden fazla başarı beklemek hayal olur. Günümüz Türkiye`sinde kadrolu bir idareci ne kadar başarısız olsa da görevden alınamadığı gibi, vekil olan idarecileri dahi değiştirmek pek kolay olmuyor. Çünkü bir değişiklik yapıldığında devre siyasiler giriyor. Hal böyle olunca da el-etek öperek bir yerlere asil, ya da vekil olarak gelenleri değiştirmek zor oluyor.

Bu durum karşısında ÖSS’deki başarısızlık nedeniyle eleştirilerin odak noktası haline gelen Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapabilir? Eğitimde beklenen başarının elde edilmesi için Ardahan`da öncelikle başarısız oldukları tespit edilecek bütün okul Müdürlerinin değiştirilmesi gerekir. Ardahanlı öğrenciyi geri zekalı göstermeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Kapasitesiz, kendisini idare edemeyen, toplumdan dışlanan bazı geri zekalılar okul Müdürü olursa, öğrenciyi de kendi seviyelerine indirecekleri kaçınılmazdır. Ardahanlı öğrenci zekidir. Başarısız olması için hiçbir sebep yoktur. Devlet eğitim için gerekli olan bütün imkanları vermiştir. Öğretmen açığı da pek yoktur. Bura da tek noksan olan bir unsur varsa, oda bazı düşük kapasitelilerin idareci konumuna getirilmeleridir.

Valimiz Selim Cebiroğlu, Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Görgülü ile Milli Eğitimin İdari kadrosunun bir araya gelerek bazı İlköğeretim okul ve Lise Müdürlerini değişmeleri halinde, eğitimdeki utanç verici tablonun ortadan kalkacağı kanaatindeyim. Ardahanlı öğrenci hiçbir zaman geri zekalı değildi, en zor şartlarda eğitimine önem veriyor. Ama zeki insanlar, geri zekalıların emrine verilirse, zeka çakışması olur ki, bundan da görülen başarısızlık ortaya çıkar.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan