Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 44
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 108 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 197 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 202 Gün Gelmedi
atlantis 223 Gün Gelmedi
baris dursun 224 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 232 Gün Gelmedi
adacala 233 Gün Gelmedi
admin 235 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 236 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İl Dernekleri
Yazar Fakir - Ağustos 07 2009 - 05:00:52
Esenyurt İl Dernekleri kentin Demokratik sorunlarına da sahip çıkacaklar mı ?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Esenyurt'da oluşturulan İl dernekleri platformu ve Esenyurt Belediyesi iş birliği ile cumhuriyet meydanında 30 gün sürecek olan iller bazındaki festivali için dernek başkanları belediye başkanı KADIOĞLU ile bir toplantı yapmışlardı. İlginçtir yapılan bu toplantı Sivas da madımak otelinde 37 kişinin vahşice yakılarak katl edildiği katliamın 16 yılına denk geliyordu.
Dernekler kültür ve dayanışma adını taşımaktadır. Bu ifadelerde özünde insan hakları, insana sevgi ve fikir özgürlüğü yer almaktadır. Dernekler birer sivil toplum kuruluşu olup,halkın beklentilerine cevap olmak durumundadırlar. Kültürel faaliyetler elbette önemlidir.Ancak ülkemiz feodalizm ve aşiretçi uygulamalardan dolayı inanılmaz derecede olumsuzluklar yaşadı. Böylesi modern bir çağda ve metropol bir kentte yapılan bu uygulama toplumu daha fazla kamplara bölerek kabile yaşamına ön ayak olacağı kaçınılmaz gibi görünüyor. Dolayısıyla ben bu uygulamayı geri bir yaklaşım olarak görüyorum. Çünkü Esenyurtta bu uyguluma ile hem muhalefet pasif konuma getirilecek hem de yerel derneklerin amacından saptırılması durumu söz konusudur. Bence Kadıoğlu Esenyurt Kent Konseyi'ni kendi politik çıkarları doğrultusunda kullanamadığı için böyle bir yola baş vurmuştur. İl Derneklerinin bu duruma alet olması pek anlaşılır bir durum değildir.
Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bir çok dernek sendika ve benzeri kuruluşlar Sivas katliamını lanetlerken ESENYURT İl derneklerinin bunu görmezden gelmesi, ya kasıt, yada cehalet göstergesidir. Her iki halde de inanılmaz gaflet ve aymazlık vardır. Derneklerle yapılan toplantıda KADIOĞLU; Sivas olayları karanlık güçler tarafından yapılmıştır diye not düşüyor. O faşist katliamı yapanların ve KADIOĞLU'nun dünceleri arasındaki farkı Esenyurt halkı merak etmektedir. Eskiden mensup olduğu partinin bakanlık yapmış kişilerinin Sivas katliamı yapan katillerin avukat ve savunuculuğunu yaptıklarını KADIOĞLU ne çabuk unuttu. İnsan beyni unutma hastalığına her zaman mağlup olmuştur KADIOĞLU' nun bu gibi hassas konularda okuyup öğrenip ondan sonra konuşmasını tavsiye ederiz KADIOĞLU kendisini "Sivas'da katl edilen 37 kişiye mi yoksa katledenleri mi yakın görmektedir" açıklarsa seviniriz.
Nitekim aynı KADIOĞLU 2007 seçimlerinden önce İzmir de yapılan miting için "Bizi kızdırmasınlar biz onların atalarını İzmir de denize dökmüştük gerekirse yine dökeriz" diye bir cevher yumurtlamıştır. İşin garibi CHP de dahil kendine sol misyonu biçen hiçbir parti ve hiçbir demokratik kitle örgütü (Esenyurttakiler dahil) bu hakarete tepki göstermemişlerdir.
Bilinen gerçektir ki kurtuluş savaşı sırasında İngilizler ve Yunanlılar dostumuzdur. Onlara silah çekmek,cehennemlik olmaktır. Asıl düşman Allahsız kuvayi milliye, diye fetva verilmiştir. Bu fetvacılardan önde gelenlerden birisi dürzüzade ( veya dürizade) efendidir. Bu sözler ve ifadeler KADIOĞLU' na bir anlam ifade ediyor mu ? defalarca Atatürk' ün heykelini meydanlardan kaldıran veya değiştiren KADIOĞLU, Mustafa Kemalimi kendine yakın görüyor yoksa ona karşı fetva verenleri mi ?
Ey dernekçiler demokratik kitle örgütü olmanın asli görevi bilmek, bilmiyorsa öğrenmek, sahip olduğu kültürünü korumak geliştirmek ve devam ettirmektir. İller arasındaki ilişkileri geliştirmek demokratça bir tavırdır. Kendilerini takdir ederiz.ama dernekçiler sorgulayıcı araştırıcı ve hesap sorucu olmalılardır. Bunları yaparken de kişilikli ve onurlu bir tavır sergilemelilerdir. Yöneticiler gelip geçicidir ama dernekler kalıcıdır. Derneklerin onurlarını korumak üyesi olan kişilerinde onurlarını korumak anlamına gelir. Kaba tabirle derneği satmak veya siyasi emeller uğruna ve hoyratça kullanmak dernek mensuplarına da saygısızlık anlamındadır. Dernekçilik insanlara saygı,kişi haklarına saygı demokrasiye saygı gibi bir çok olumlu unsurları içermektedir. Lütfen bu konulara özen gösteriniz. Size güvenen insanların güvenlerini boşa çıkarmayınız.

Bir hafta sonra eğlence bitecek…
Kadıoğlu Göle Kaşar Festivalinde; Küçük dağları bırakıp büyük dağları yarattım havasındaydı. Ayrıca Esenyurtta muhalefeti susturduğunu zannediyor. Kadıoğlu'na iyi bir muhalefet yapılmadığı için bayılmayı ölme zannediyor. Oysa ki "Keser döner sap döner,bir gün olur hesap döner" misali gün gelecek herkesten hesap sorulacak ve kimse hesap vermekten kaçamayacaktır.
Esenyurt Cumhuriyet Meydanında yemek kültürü ve türkü kültürünü yaşatabilirler Ancak Esenyurtta yaşayan halklar mozaiğinin beraberinde getirdikleri ahlaki ve kültürel değerlerin korunması ve yaşanması için o kente ki yolsuzluklara,haksızlıklara ve ayrımcılığa karşı hesap sorarak yaşatılabilinir.
Hz. Alinin dediği gibi "Haksızlıklara karşı çıkıp hakkın aramayan hem hakkını hem de şerefini kaybeder" Şayet bu gibi festivallerde bir aya gelip dost arkadaş olan Dernek yöneticileri öncelikli olarak kentin sorunlarına sahip çıkmaz ve sorgulamazlar ise;yapılan bu festivalde Kadıoğlu'nun yalakaları güler yoksul ve emekçi halk yine ağlar.
Sonuç olarak;Anadolu insanına gurbette sahip çıkılmazsa yol haritası ebedi bulunamaz. Irak'ta, Afganistan'da ve Filistin'deki insanlar kimliklerini kaybettikleri için korku içinde dolaşmaktadırlar. Dolayısıyla Esenyurt İl Dernekleri de öncelikli olarak Esenyurt halkına saygın ve onurlu bir kimlik kazandırmak zorundadırlar. Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalar için şimdiden başarılar dilerim.
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan