Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 55
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan oğulları ..
Yazar Fakir - Ağustos 07 2009 - 09:13:47
Ardahan oğulları ../Yusuf Şit

Yusuf Şit Bir haftadan bu yana bal festivaline katılacak Ardahanlılar sanatçısı, siyasetçisi vb. ile yavaş yavaş ortaya çıkarken, İstanbul’da 100’den fazla derneği olan Ardahanlıların 1-2 dernek dışında derneklerin ortada gözükmemesi, Ardahan sivil toplum örgütlerinin gerçek yüzünü ve gücünü ortaya çıkarırken çok önemli bazı gerçekleri de su yüzüne çıkarmaktadır.

Festival’den aylar öncesinden Cevdet Şentürk başkanlığında bir komisyon kurarak Ardahan’da çalışmalara başlayan ve festivalin gerçek sahibi ve kurucusu olan merkezi İstanbul Kartal’da bulunan Ahmet Demirbaş’ın başkanı olduğu olduğu İstanbul Ardahanlılar Derneği bir sivil toplum örgütü olarak üzerine düşeni yapmasına rağmen, etkinlikte kendilerine resmi olarak yer verilmedi.

Dağıtılan broşürlerde ve festival programlarında festivalin kurucusu olduğunu öne süren ve festivalin asıl sahibi olduğunu ısrarla belirten bu derneğimiz başta olmak üzere derneklerin adları bile geçmedi. Ardahan’da dağıtılan bröşürler ve programda sadece Belediye ve Valilik yer almakta. İddialara göre bu yılki festivale Turizm ve Kültür Bakanlığı 80-90 bin TL. katkıda bulunduğu söylenmektir…

Acaba dernekler bu etkinlikleri yapsaydı bu katkı derneklere yapılırımıydı, yapılmaz mı onu bilemiyorum ama burada yapılan katkı ve bütçe Ardahan’ın tanıtımı ve sorunlarının ortaya çıkmasından ziyade başta iktidar partisi olmak üzere siyasetin reklamı ve aracına dönüşmektedir. Bu durumda Ardahan’da yapılan etkinliklerin neden tüm topluma mal edilmediğinin ve tüm kesimlerin neden katılmadığının da açıkça göstergesi olmaktadır…

Hoçvan dernekler federasyonunun (Hoç-Fed)y aptığı etkinlik dışında Ardahan’da yapılan tüm etkinlikler tamamen siyasetin gölgesinde geçen etkinlikler oldu. Çıldır Damal vb. Temmuz ayı başında yapılan etkinliklere CHP damgasını vururken, Göle Kaşar ve Ardahan Bal Festivaline ise AKP damgasını vurdu, vuruyor ..

Ardahan’ı ve Ardahanlıları ilgilendiren ve bölge için hayati önemde olan bu etkinliklerin yıllardan beridir siyasetin vesayeti ve gölgesi altında geçmesi bu etkinlikleri gerçek amaçlarından saptırdığı gibi bölge için ortaya koyacağı yararları da zarara çevirmektedir.

Ardahan’da yapılan festivaller ve etkinlikler bizi bir daha bölgenin acı gerçeği olan sivil toplum örgütlerinin ( özellikle derneklerin) olmadığı olsa da kartondan ve tabeladan ibaret olduğu gerçeği ile yüz yüze getirmektedir…

Festival öncesi Ardahan’ın durumunu çok iyi bir şekilde ortaya koyduğu için Ardahan MHP Eski il Başkanı Oktay Aktaş’ın yazısını aynen aşağıya alıyorum:

“Ardahan'da Yaprak Kımıldamıyor

Ardahan MHP Eski il Başkanı Oktay Aktaş, yatırım yok, Ardahan nüfusu 170 binden 110 bine inmiş, ha bire göç veriyor, siyasiler bağırıp duruyor. Yollar daha yapılmamış, eğitimde iflas etmiş, sınır kapıları çalışmıyor, Bakanlar gelip ayakkabıların boyatıp hiçbir yatırım yapmadıkları için Ardahan'da yaprak kımıldamıyor dedi.

**Ardahan'da oturmayanlar Ardahan'a ne faydası olur

Bu gün Ardahan'ın 2 Milletvekili var, ikisi de Ardahan'da oturmuyor. Ardahan'da durmayan, oturmayan birinin Ardahan'dan ne haberi olacak. Biz Ardahanlılar yıllardır bu hatayı yapıyoruz. Yatırım getirecek milletvekili seçmiyoruz. Bu yüzden yoksulluk yakamıza yapışmış bir türlü bırakmıyor. Çaresizlik bizim kadirimiz olmuş.

####Festivaller siyasi şovların esiri

10. Ardahan Bal Festivali konusunda açıklamada bulanan Oktay Aktaş, Siyasiler Festivallerde şov yaptıkları için başarılı olamadı 10 yıldır Festival yapıyoruz. Ürünümüz bal değildi, hep siyasiler ön plana çıktı. Bunu gören Ardahan'ı sevenler festivallerden soğudu ve her geçen yıl katılım azaldı. 10. festivalde yeni bir yol haritası izlenir, siyasiler uzak tutulup, Bal ürünümüz ön plana çıkarılırsa festival amacına ulaşır ve gelecek yıl katılım daha da artar. Bunun için bütün Ardahanlar yılda bir defa yapılan bu festivale siyaset bulaştırmadan Halkın ortak festivali olma anlamında büyük çaba sarf etmeliyiz”.
Özkan Karakaya/Ardahanhaberleri.com

Aktaş’ın da çok iyi bir şekilde ortaya koyduğu gibi etkinlikler siyasetin vesayetinden ve gölgesinden çıkmadıkça Ardahanlıların malı olmadıkça kimse bu etkinliklerden bir yarar beklemesin ..
çünkü; Göle'de Kadıoğlulları, Çıldır'da Baykaloğulları, Ardahanda Erdoğanoğulları… Peki Ardahan oğulları nerede?!.

Umarız Ardahan sivil toplumu bir an önce kendine gelir uyanır ve yürür. Ya da Ardahan Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Özcan Uygur’un dediği gibi tüm dernek başkanları ve siyasetçilerin bir bütün değiştirilmesi gerekmektedir…

“Merkezi hükümet istihdama yönelik her hangi bir yatırım gerçekleştirmiyor. Hükümetin temsilcileri de Ardahanlıları oyalamaya devam ediyor, vatandaş geçim derdine düşmüştür. Milletvekillerinin Ardahan’da kalacak evleri bile yok, kurtuluşumuz bu siyasilerle zor olacaktır çare değişimden yana olmaktan geçiyor. Gelecek dönemlerde eğer bu tür hüsranları görmek istemiyorsak tüm sivil toplum başkanları ve milletvekillerinin değişmesi gerekmektedir” …
dogukultur@mynet.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan