Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 58
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Balın namusu ..
Yazar Fakir - Ağustos 10 2009 - 08:39:35
Ardahan Balının Namusu Ne Zaman Kurtulacak?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 11 yıl önce başlayan Ardahan Bal Festivali geldiği noktada bal yetirince tanıtamadığı açıkça ortadır. Bunun nedeni ise en önemlisi bu güne kadar yapılan Festivallerde Siyasilerin gölgesinde kalan Bal ve diğer ürünlerimizin ön plana çıkmamasından kaynaklı.
Bu yüzdendir ki Anzer Balı 480 lira. Ama Ardahan Balı 15-20 lira ..
Bunun nedenlerini iyi araştırmayan Ardahanlılar balın kaderini değiştiremediler.
Deyim yerindeyse balın namusunu bir türlü kurtarılmadı ..
Çünkü yabancı arılar Ardahan'ı işgal etmiş durumda. Üreticiyi zor duruma sokan Ardahan Balını Türkiye'deki pazarını yok eden yabancı arıcılara bir çare bulunması için öncelikle Ardahan basını, sivil toplum örgütleri Ardahan balını lekeleyen, kalitesini düşüren, kütü isim yaptığı için pazarlanması noktasında bizi zor duruma düşüren Ardahan'daki yabancı arıların bir daha Ardahan'a girmemesi için radikal kararların alınmasından sonra Ardahan balını tartışmaya açabiliriz. Yoksa havanda su dövmeye benzer.
Ürün pazarlamasında üretiminde değişim şart
Ardahan balının reklamının iyi yapılması ve Markalaşması noktasında önemli değişiklikler yapılması lazım.
1995 yılında başlayan Kaşar Festivalinde 10 tonluk kaşar yapıp, festivalde şov yapan, basının dilinden düşmediği için markalaşan, Pazar payı oluşan kaşar peynir daha önce ahırlarda yapılıyordu. Türkiye'deki Pazar payı %10 idi. Festivalden sonra Artan talebe cevap vermek için Türkiye'nin 4 Büyük modern fabrikasını kuran Göleliler bu Pazar payını %90'a çıkardılar. Daha ileri gitmek istiyorum. Türkiye'nin marka kabul ettiği Kars Kaşarının önüne çıktılar.
Ardahan'daki balcılarda üretim tesislerini kurup, gerek paketlenme, gerekse kaliteli bal üreterek Türkiye'de pazar payını genişletmelidir. Bu gün otellere bakıldığında 20-30 gram halinde paketlenmiş balları görürüz. Diğer yandan 200-500 gram veya bir kiloluk halinde paketlenen balları da marketlerde görürüz. Ama bunların hiç biri Ardahan balı değil. Çünkü Ardahan'da paketleme kültürü çok düşük. 20 -10 - 5 ve 1 kiloluk paketleme yapılıyor. üreticinin cebine göre paketleme yapılmazsa pazarlamada her zaman zorluk çekilir. Ardahan balı bu yüzdende pazar payını artıramıyor.
Örnek mi? Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı'nın Ardahan'da kurduğu bal üretme tesisleri ürettiği ANATOLYA Balı bu gün Türkiye'de 30-40 liraya satıyor. Biz Ardahanlılar ANATOLYA'yı örnek alarak veya tesislerimizi kurana kadar Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı'ndan izin alarak aynı tesislerde paketlenerek tüketicinin karşısına düzgün çıkabiliriz.
Bu festivalde balı ön plana çıkarmak için neler yapılmalı?
Göle Kaşar Festivalinde Ardahan Milletvekili tam 38 dakikalık konuşmasında kendini ve 20 yıllık bayat konuşmalarını tekrarladı. Ardahan Bal Festivali'nde bal anlatılmazsa Göle Festivali gibi bir sürü insanı küstürmüş oluruz. Festival komitesi konuşmacıları görüşüp bal ününün dışına çıkmamaları konusunda kesin tavır koymalı.
Biz festivali türkü şölenlerinin ışığında yaptığımız için ürün kendini tanıtamıyor, alıcısıyla buluşamıyor, tüketicisiyle yakınlaşamıyor, minicik kutularla bile balın konuklara, basına ikram edilmediği bir festivale bal festivali demekte abesle iştigal olur.
Ardahan Bal Festival alanında stantlar düzenli değil. Herkesin ilgisini çekecek bir şekilde yapılmalıdır. İkinci olarak bal üreticileri ballarını yöresel kıyafet giyen kızlarımız, gençlerimiz balın önemini anlatarak gülen yüzleriyle satış yapmalı, Ardahan balının faydalarını anlatan bir projeyi tüketicisinin eline sıkıştırılmalıdır.
Ardahan balcıları festival alanında gelişigüzel stant açıyorlar. Birde stantlar tahtaların üzerine konmuş çirkin görüntülerden ibaret.
Ardahan'da her yıl yapılan Göle Kaşar Festivalinde, Atatürk'ün izinde ve Gölgesinde Damal Müzik Festivalinde, Çıldır Göl Festivalinde, Hoçuvan Yayla Şenliğinde, Posof Panayırında ve Özellikle Ardahan Bal Festivallerinde kullanılmak üzere sökülüp takılan güzel stantlar yapılırsa basının ilgisini çekecektir. En önemlisi büyük bir şovrumun yapılması, basının ilgisini daha da çekecek, haber kaynağını genişletecektir. İkinci olarak bir manken getirip bal banyosu yapıp basına haber kaynağı yaratılıp, markalaşması konusunda yoğun çaba gösterip, bu güne kadar yapılan ilkel üretim değil, bilimsel bir yol izleyip balın namusu kurtarmak lazım…
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan