Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 72
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
EĞİTİM SORUNLARI:
Yazar Fakir - Ağustos 11 2009 - 06:37:47
ARDAHAN'DAKİ EĞİTİM SORUNLARI:/DSP İl Sekreteri

Sinan Onay 1- Ardahan'a yapılan öğretmen atamaları genellikle stajyer öğretmen atamasıdır. Rotasyonla Ardahan'a gelen tecrübeli öğretmen genellikle yok gibidir. Rotasyon ataması ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığında tam anlamıyla uygulanamamaktadır. Rotasyon ataması ülkemizde tam anlamıyla uygulayan kurum da Türk Silahlı Kuvvetleridir. Milli Eğitim Bakanlığı rotasyon atamasını gözden geçirerek rotasyon atamalarının önündeki engelleri kaldırarak yeniden yapılandırmalı. Şunu da unutmamak gerekir ki Ardahan ili dışında komşu olan diğer illere de stajyer öğretmen ataması yapılmakta ve bu illerdeki öğretmenler de mecburi hizmetleri sona erdikten sonra görev yerlerinden ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise Ardahan dışındaki bu iller ÖSS de ve SBS de sonuncu olmamaktadır.
2- Ardahan'da gerek ilköğretim okullarında gerekse de Ortaöğretim okullarında ciddi anlamda okul binası, yurt binası eksiklikleri var. Bazı okul binalarında aynı anda yıllardır iki farklı okul eğitim vermekte veya verememektedir. Örneğin; Öğretmen Lisesi öğrencileri kendilerine ait bir okul ve yurt binası olmadan dört yıl boyunca başka bir okulun bünyesinde eğitim vermeye çalışmıştır, bu eğitim en az bir dört yıl daha sürmeye devam edecektir. Yurt binası eksikliği hat safhada olmasından dolayı öğrenciler eğitim yılı boyunca ilçelerden ve köylerden okullara servislerle taşınmaktadır. Taşımalı eğitim öğrencilerin başarısını en aza indirmektedir. Öğrencilerin hayatı yollarda geçmekte ve derslerine ayıracak zamanları en aza inmektedir. Var olan yurt binaları ise yeterli donamına sahip değildir. Yurt binaları kapasitelerinin üzerinde öğrenci barındırmaktadır. Yurtlarda öğrencilerin çalışabileceği etüt odaları ve salonları ihtiyaca cevap veremediğinden öğrenciler yurtların yemek salonlarında tıkış tıkış oturarak yüzlerce öğrenci aynı salonda ders çalışmaya mecbur bırakılmaktadır. Yemek salonlarında ders çalışan öğrenciler yeteri kadar konsantre olamadıklarından başarı düşmektedir.
3- Ardahan'da Doğu Anadolu Bölgesinin bir ili olduğuna göre Milli Eğitim Bakanlığı doğuya yapacağı öğretmen atamalarında öğretmenlerin bölgede gönüllü olarak daha fazla kalmalarını sağlamak için bölgedeki lojman sorunlarını halletmeli, bölgede çalışma süreleri boyunca öğretmenlerin ek ders ücretlerine doyurucu anlamda zam yapmalı veya maaşlarına % 50 ye varan oranlarda iyileştirmeye gitmelidir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğudaki öğretmen açıklarının önüne geçebilmek içinde öğretmen adaylarına uygulanan KPSS sınavını bir an önce kaldırmalıdır ve yıllardır atama bekleyen öğretmenlerin atamalarını bu bölgelere yapmalıdır.
4- Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan atamalarda özellikle İl Müdürü atamasında atamaların sürgün veya görevlendirme olarak yapılmamalıdır. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Ardahan'ı ve köylerini iyi bilen eğitim sorunlarını yıllarca yakından takip etmiş olan Ardahanlı bir eğitimcinin atanması gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü birimlerine ve okul müdürlüklerine yapılacak atamalarda siyasi partiler siyasi düşüncelerine uygun kişileri ödüllendirme adına makam yeri olarak görmemelidir. Eğitim kurumlarına işinin ehli olan ve liyakat usulüne göre atamalar yapılmalıdır. Sonuçta okullarda okuyan çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Eğitim yapboz tahtası yapılmamalıdır, eğitim şakaya gelmez.
5- Ardahan'daki eğitim sendikaları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları eğitim adına daha duyarlı olmalı tabela kuruluşu olmamalı bana ne deyip de, vurdumduymazlık sergilememeli. Başarısızlık olduğu takdirde eğitimden sorumlu herkesten hesap soracak cesarete sahip olmalıdır.
onay_sinan@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan