Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 63
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Şavşat Milletvekili!..
Yazar Fakir - Ağustos 25 2009 - 09:04:11
Saffet Kaya sanki Şavşat Milletvekili!..

Fakir Yılmaz Geçtiğimiz gün baba ocağına giden AK Parti Milletvekili Saffet Kaya, Şavşatlı hemşerileri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Ardahan’dan çok Artvin sorunlarının çözümü için uğraştığını ima eden Kaya, Şavşat ilçesinde yaptığı bazı çalışmaları yerinde inceledi.
Bilindiği gibi Kaya DYP döneminde Şavşat ilçesine biz dizi yatırım gerçekleştirmişi. Artvin’in Şavşat ilçesinde yani baba ocağına giden Saffet Kaya’ya hemşerilerinden sitem geldi, Şavşatlılar; “Bizim milletvekilimiz ol, Ardahan’ı bırak bize gel, sizi çok seviyoruz, zaten Artvin milletvekilliğini düşünüyorsunuz” demeleri dikkat çekti.
İşte Saffet Kaya’nın Şavşat gezisi sırasında yaşanan gelişmeler ve açıklamaları:
ARDAHAN Ak Parti Milletvekili geçtiğimiz gün gittiği Şavşat’ta halka hitaben hitaben bir konuşma yaptı.
AKP Ardahan Milletvekili Saffet kaya burada yaptığı konuşmada;
‘İlçemizin müstesna Şavşat teşkilatıyla birlikteyiz. Taşlandırılmış Şavşat’ımızı özellikle ziyaret etmekten çok gurur duydum.
İlçe teşkilatının hem fiziki özellikleriyle hem de ilçe teşkilatı yönetimindeki arkadaşlarımızın Başkanından yönetime kadar kalbiyle gönlüyle güzel insanlar olması beni ayrıca da bahtiyar etti. İlk önce Şavşat’ımızda ilçemizi bir ziyaret ederek sonra da malum taziye ziyaretinde bulunmak amacıyla geldik.
Teşkilatımız çok yakın bir zamanda yerel seçimlerle ilgili çok ciddi bir çalışma sergiledi şüphesiz. Amacı teşkilatımızın seçim kazanmaktı. Kazanmak için ciddi bir gayret gösterildiği noktasında hiç kimsenin endişesi olmamakla birlikte sandıktan çıkan sonuç halkın hakemliği hiç şüphesiz hepimizin kabul edeceği bir hakemliktir.
Saygı duymak lazım kim çıkarsa çıksın. Ama şurası bir gerçek ki iktidar belediyesi olabilmesi Şavşat’ın bir şansıydı. Umuyorum ki yine iktidar farklı partiden dahi olsa bu şansı Şavşat’ımızdan esirgemeyecektir. Çünkü bizim başbakanımızın ve bakanlarımızın özellikle bu konuda ayrımcılığı hiç olmamıştır.
Bizden olan veya olmayan belediyelere her zaman imkan sunmuştur. Özellikte iktidar olması tabi ki pozitif ayrımcılık anlamında. Hiç şüphesiz ki daha da farklı bir konuma taşırdı ilçemizi. Ama bu eksiklik hissettirmeyecek, bir de çalışkan bir milletvekilimiz var, Ertekin Bey kardeşimiz var. Taban siyasetini çok iyi yapan, Ankara da gerçekten Artvin’in sorunlarını her zaman kararlı duruşla yerine getirmeye çalışan çok değerli bir milletvekilimizdir.
Dolayısıyla Artvin bu dönemi şanslı bir süreç yaşıyor çünkü çalışkan bir milletvekilimiz var. Bizde Artvin’in naçizane tecrübelerimizden de istifade noktasında yapılabilecek çalışmaları bu arkadaşımıza, değerli milletvekilimize katkı sağlamaya çalışıyoruz eğer bize düşen bir görev olursa. Önümüzdeki dönem artık genel seçimin yaklaştığı süreç noktasındayız. Bu süreçte ilçe başkanımızın ve arkadaşlarımızın, kurmaylarımızın hedeflerinin Artvin’in 2-0 olabilmesi anlamındaki kararlı duruşuyla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bunu söylerken değerli arkadaşlarım özellikle şunu uzun yıllar siyasette olan bir arkadaşınız olarak çok net bir şekilde ifade etmek istediğim bir gerçek var. Basınımızın da huzurunda söylüyorum. Ben Anavatan Partinde de siyaset yaptım. Sonra tabi sürecim Doğru Yol Partisin de devam etti. İçimize harmanlanmış ANAP’tan gelen arkadaşlarımız var. Şu hakkı teslim etmek lazım. Partili olalım olmayalım, partili olmaktan da çok şeref duyuyorum. Rahmetli Özal’dan sonra Türkiye’de çığır açan, bir devri açıp devri kapatan 7,5–8 yıllık süreyi AK Parti elde etmiştir. Geçmişte koalisyonlarla ülke çok kötü yönetildi. Koalisyonlarla ülke gerçekten kaotik durumlara itildi. Türkiye de maalesef yolsuzluklar, yoksulluklar diz boyuna gelmiş. Özellikle Türkiye geçmişte koalisyonlarla yönetildiği zaman dünyada yolsuzluklar noktasında 4. ülke noktasına geldi.
Yine hatırlarız bir Japonya heyeti Ana Sol hükümeti dönemi de Ankara’ya geldiğinde özellikle burada rüşvet verilmeden maalesef iş yapamıyoruz sözü herkesin hafızasına yer edinmiş bir ifadedir. Bu hükümet hem köylüsüne, çiftçisine, esnafına, tüccarına, sanayicisine iş politika düzeyinde iktisadi anlamda ve de dış politikada da çok etken bir hükümet sürecini Türkiye’nin şansı olarak devam ettirmektedir. Bu hükümetin şansını bilmeliyiz. Ben rahmetli Özal’ı çok takdir eden bir insanım ve halen daha da öyle yad ederim. Ama onun yerini dolduran, taban siyasetini çok iyi bilen, halkı iyi tanıyan, Türkiye’yi çok iyi bilen, gerçekten siyaset yapmaktan da özellikle şeref duyduğum bir başbakanımız var, Tayip Erdoğanımız var. AK Partinin ve Türkiye’nin şansı olan liderimize Allah uzun ömürler vermesini ve yolunun açık olmasını temenni ediyoruz. Türk siyasetinde liderlerin önemi çok çok büyüktür. Geleneksel topluluklarda liderlerin ölçütü parti felsefesinin her zaman önün de olur. Bir insan AK Partinin programına bakmadan bizzat yüzde 99 seçmenimiz Tayip Beyin şahsına oy vermiştir. Bu gelişmiş olan demokrasilerde de öyle olmuştur.
Dolayısıyla istikrarlı bir hükümet Türkiye’yi uzun yıllar iyi bir ivmeyle sonuca taşıyan bir hükümet Türkiye’de çok ciddi etkiler oluşturur. İşte Şavşat’ta bunun örneğidir. 60’a yakın köyümüz var. Geçmişte biz muhalefetteyken kendi imkanlarımızla köy suyu yaptık. Ama şimdi öyle bir hükümet var ki yolu olmayan, suyu olmayan hatta ve hatta kanalizasyonu olmayan alt yapısı olmayan köy bırakmamak konusunda kararlı bir hükümet Türkiye’nin gündemine damgasını vurmuştur. Bu bir gerçektir. Bir hakkın teslimini, vicdanımızın sesi olarak ifade etmemiz gerekiyorsa Cumhuriyet tarihinin en önemli hükümetlerinden bir tanesi 58. hükümettir ve bu hükümet inşallah Türkiye’ye daha büyük hizmetler vererek Türkiye’nin kalkınmasında çok önemli ama radikal reformlarla birlikte Türkiye’nin kalkınmasını çok büyük katkısı olacağını çok net olarak gördük. Şunu çok net olarak iddia ediyorum. Eğer bu küresel krizde Türkiye’nin yönetiminde, hükümetinde bir koalisyon hükümeti olsaydı Türkiye alabora olurdu. Türkiye devalüasyon yaşardı. Türkiye zengin yatar sabah fakir kalkardı. Geçmişte bunun örneklerini çok gördük.
Ama iktisadi olarak kurumsallaşmış bankalarıyla, sermaye piyasalarıyla, borsasıyla her yönüyle kesinlikle örgütlenmiş bir Türkiye’de güçlü bir hükümet küresel krize Türkiye etkilense de devalüasyona maruz bırakmadan çok fazla bir türbülansa maruz bırakmadan Türkiye’yi alıp hedeflediği noktaya kaşımaya kararlılığı içinde olmuştur. Bu hakkın teslimi adına çok önemli bir ifadeyi sizlerle paylaşmış oldum. Cumhuriyet tarihinde yapılmamış yapılamamış hizmetleri AK Parti hükümeti hizmete sunmuştur. Daha evvel hiç kimse hayal edebiliyor muydu Artvin’imizde bir üniversite olacak. Nüfus olarak çok az bir nüfusa sahip ol olmasına rağmen bir üniversiteye sahip olmuştur. Yapılan bütün hizmetlerin bir karşılığı vardır. Bu teşekkür etmektir, oy vermektir.
Cumhuriyet halinde en büyük hizmetleri getiren bu hükümete ben özellikle Başbakanımıza bu bölgemize şefkat ve ilgiyle, samimiyetle gerçekten hizmet anlayışıyla değer veren başbakanımıza bakanlarımıza, kabilemize ve bu felsefeyle yola çıkmış Türkiye sevdalısı olarak gerçekte Türkiye’nin hizmetlerini şiar edilmiş, şiar edilirken de bu ülkenin kalkınmasını bulunduğu coğrafyada, bu manevi coğrafyada etkin bir Türkiye olabilmesi adına, erkin bir devlet olabilmesi adına gösterdiği insanüstü gayretiyle Sayın başbakanımızın gayretlerini takdirle karşılamamak hiçbir vicdan sahibinin işi olmasa gerek.
Vicdan sahibi her insan oyunu vermese bile bu hakkı teslim etmek zorundadır. Eğer vicdanı çok rahat ediyorsa da bugün kü bu süreçte bu partiye oy vermek zorundadır. Körü körüne muhalefetin arkasından koşup bölgenin makus talihiyle oynamak bana göre seçmenin en büyük kusurudur. Ne söylediğimi çok iyi biliyorum.
Dediğimi bir siyasetçi olarak çok iyi biliyorum. Seçmen biraz toplumsal menfaatleri düşünerek, akıntıya kürek çekmeden sevse de sevmese de ama Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar ilkleri gerçekleşmiş böyle şerefli bir hükümete oy vermek durumundadır. Hele bir düşünün dış politikada çok basit örneğiyle Suriye’yle kavgalıyız, Yunanistan’la kavgalıyız, Bulgaristan’la kavgalıyız, Avrupa’yla ilişkilerimiz berbat, Okyanus ötesi ülkelerle ilişkilerimiz berbat, Ortadoğu’yla ilişkilerimiz berbat, Balkanlarla ilişkilerimiz berbat bu hükümet geldi dış politikayı çok hami bir şekilde yönlendirdi. Bugün bütün komşularla hem iktisadi hem kültürel anlamda etkin bir noktaya gelirken Türkiye bulunduğu coğrafyada etkin bir ülke konumuna geldi. Bir ülkenin başbakanı çıktı Davos’ta hiçbir zaman hafızalarımızdan silinmeyecek Türkiye tarihinde gerçekten iz bırakacak bir dük duruşla bir onurlu duruşla bu yolun hamisi olduğu İsrail Cumhurbaşkanına tavrından tutumundan dolayı politikalarından dolayı Lübnan da yaşanan mezalime karşı bir duruş sergileyen bir başbakan unvanıyla tarihe ve gönüllerimize yazıldı. Ve arkasından şunu söylediler, bildiğimiz Monşer basın aleyhte konuşanlar yarım saat sonra İsrail Cumhurbaşkanından özür dilediler. Biz bu partili olduğumuzdan şeref duyuyoruz.
Partili olmayanlar da bu durumdan şeref duymaları gerekir. Türkiye’nin doğusundan batısına kadar duble yollar yaparken yaklaşık 15 ilde demir yolu projesi başlanıyor, 40 yıldan beri demir yolu projesi 1 metre gitmemişken bu hükümet en hızlı tren hattını gerçekleştirdi. Hem de diğer projelere imza atan bir hükümet oldu.
Genel seçimlerde yüzde 400 oyunu artıran ilimiz Ardahan olmuştur. İnşallah 2011 seçimlerinde umuyorum ki Türkiye’de en çok oyunu artıran Artvin, Ardahan olacaktır. Demokrasiler de şu söylenir, en iyi koalisyonlardan en kötü tek başına iktidarlar daha iyidir. Ben özellikle şunu söylemek istiyorum, çok iyi bir iktidardır. Tek başına iktidar istikrar demektir, gelecek demektir, kalkınma demektir, büyüme demektir, ülkenin ileri gitmesi demektir. Onun içindir ki Türkiye son 7 yıl içinde Dünyada ekonomisine sahip 17. ülke haline gelmiştir. Milli gelirimiz 2300 dolardan 10000 dolara çıkmıştır. Bunlar bir ülke için çok önemli gelişmelerdir. Yıllarca başka partilerde siyaset yaptık, sonra AK Partiyi tercih ettik sebebi burası gerçekten doğru bir duruştur. Türkiye’nin çıkışıdır. Bu partiyi biz kurmadık, bu partiyi halk kurdu. Birçok partiyi baraja taktı. Bizi tercihimiz bundan sonra AK Partidir dedi. Hangi cephede olursak olalım buna saygı duyacağız. İktidarda oyunu artıran parti çok enderdir. Geçmişte bunu bir tek Demokrat Parti yapabilmiştir. Bu hükümetin başarısıyla orantılıdır. Artvin bir kardeş ilimizdir. Sahip çıkmak bizim için bir borçtur. Ben kendimi Ardahan Milletvekili kadar Artvin Milletvekili Kars Milletvekili. Iğdır Milletvekili olarak görüyorum. Basınımıza çok teşekkür ediyorum.Muhabirimizin Kürt açılımı ile ilgili sorusuna Saffet Kaya; “Çok ciddi bir sual. Hepimizi çok ilgilendiren bir konudur. Osmanlı döneminde bir Kürt isyanı varmı var. Atatürk döneminde 18 isyan yaşamışız. En büyük isyan Dersim ve Ağrı isyanlarıdır. Bir sorun var. 25 -30 yıldan beri süregelen bir örtülü savaş varmıdır bu memlekette Türkiye’de var. Bu savaştan örtülü olarak beslenen maalesef iç güçler dış güçler varmı bu memlekette var. Buna göre bir problem var. Bana göre Türkiye’nin en önemli meselesi adını ne koyarsanız koyun orda bir yangın var. Evin içinde mutfak yanarken evin içinde bir problem yok diyebilmek herhalde çözümsüzlüğün ta işaretidir., ta kendisidir. Dolayısıyla bu diyalogdan bu birleşmeden bu bütünlükten asla ve asla kaçmamak lazım. Ancak buradaki espri şudur altını çizerek söylüyorum PKK ile Kürt halkını farklı tutmak koşulu ile Kürt halkı bizim özbe öz değerimizdir. PKK ile masaya oturmak PKK ile görüşme yapmak söz konusu değildir. Hiçbir devlet PKK ile masaya oturmaz. Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Diyalog olmadan hiçbir meselenin çözümü söz konusu değildir. Geçmişte İRA nın ETA nın çözümleri de diyalogla olmuştur. Bu diyalog kanın durmasına insanların dağa çıkmasına kanın durmasına vesile olması temennisiyle bu açılım noktasında Hükümetinin açılımıdır. Elbette içeriğinden haberdarım ama Hükümet bu açıklamayı yapmadan Başbakan bu açıklamayı yapmadan benim bu konuyu açıklamam kesinlikle doğru değildir. Bunu çok yakında Sayın Başbakanımız kendileri takvim ve içerik olarak açıklayacaktır. Bu örtülü savaştan kurtulmanın zamanı gelmiştir. Türkiye’yi zayıf ve güçsüz bırakan bu örtülü savaşı artık diyalogla bütünlükle çözmek tarihi bir borç haline gelmiştir. En büyük sorumluluk iktidarındır. İktidar bu konuda ateşten koru elinde tutmaktadır. Bunu muhalifler milliyetçilik duygularıyla eşeleyebilirler. Bu Türkiye’ye zarar verir. Bu güneydoğu doğu meselesi değildir. Bu Türkiye meselesidir. Türkiye’de yaşayan her vatandaş oradaki o yangını söndürmekle mükelleftir. Umuyorum ki barışa kardeşliğe, toplumsal huzura vesile olacaktır diye düşünüyorum.Yine bir gazetecinin Artvin milletvekilliği düşünüyor musunuz sorusuna Saffet Kaya; “Kesinlikle hayır. Böyle bir şey söylemek haddim değil. Ben Ardahan Milletvekilliğim Ardahanlıyım. Ardahanlı olmaktan şeref duyuyorum.

Sel felaketi ile ilgili soruya ise yıkılan bentlerle ilgili olarak Saffet Kaya; “ Yetkili kişiler şüphesiz ki çok iyi bir çalışma yapılacağı kesindir. Ama üzülerek söylüyorum ki bu bir vakadır. Burada yapılan bu bentlerin normalde fiziki şartlara uygun yapıldığını kimse söyleyemez. Hiç kimse kusura bakmasın. Bunun maalesef sel önlenmesi noktasında yapılan bentler seli teşvik eden bentler olmuştur. Burada bir hata vardır, kasıt vardır. Bunu üzerine gidilmelidir. Açık olarak şunu söylüyorum ki burada 5 kişi bana göre şehit olmuştur. Ben bunlara şehit diyorum. Çünkü bile bile yapılan bir olaydır. Burada çalma vardır, çırpma vardır Ben burada art niyet ararım. Kimse kusura bakmasın. Ben lafımı köşeli söylerim. Anlayan anlar anlamayan anlamaz. İnandığım şeyleri söylerim. Burada bir kasıt vardır. Bentleri yapan müteahhit bu konuda kesinlikle suçludur. Burada çok büyük bir ihmal var. Sahara Tüneli konusunda ise önümüzdeki Nisan ayı içerisinde bir çalışma yapılacaktır şeklinde vurguladı.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan