Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 55
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ay Yılmazoğlu'nu öldürdü!..
Yazar Fakir - Ekim 13 2009 - 09:22:58
Al sana bir masa başı haberi ..
ÜNLÜ GAZETECİ SAVAŞ AY YENER YILMAZOĞLU’NU ÖLDÜRDÜ!

Takvimin masa başı haberi pot kırdı .. Başta Ardahan’da yerel gazeteler olmak üzere bir çok ulusal basının masa başında ülke sorunlarına baktığının açık bir örneği bugün Takvim Gazetesi’nde çıkan bir haber/yorum oldu.
Bir çok gazetecinin AL/YAPIŞTIR taktiğiyle gazetecilik yaptığı Ardahan’da ve ülkemizde masa başı gazeteciliğin son kurbanı ünlü gazeteci Savaş Ay oldu.
Yazdığı bir yorumuna gazetenin masa başı editörleri Ardahan Çıldırlı Yener Yılmazoğlu’nun fotoğrafını ekleyince kıyamet koptu. Çünkü Savaş Ay’ın bugün takvim gazetesinde ki köşesinde yorumladığı ve öldüğünü duyurduğu Aşık Yener, Ardahanlı Yener Yılmazoğlu olmamasına karşın, masa başı gazeteciler ve editörler googelde buldukları fotoğrafı, yani yazı da Yener Yılmazoğlu’nun fotoğrafını kullanılmıştı.

**İşte o masa başı haber ve o yorum ..

Aşık Yener öldü


Muhtelemen kimseler yazıp çizmeyecek. Aşık Yener'in ölümünü. Yaşarken de fazla fark edeni olmamıştı zaten. Oysa Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Karacaoğlan, Köroğlu, Aşık Veysel, Mahzuni gibi devlerin izini sürüp gelmiş, müthiş eserler yaratmış bir adamdır Aşık Yener. Ezeli bezeli halktan yana, ezilenden, mazlumdan yana bir sanatçı olduğundan kurulu düzen savunucularıyla yıldızı barışmamıştır bir türlü. Yok sayılmasının altındaki 'derin' sebep biraz da bundandır. Çelebi, bilge halinden zerre sapmadan anlatırdı yaşadıklarını. Derdi ki; " Savaş kardeşim biz ölürüz ama unutmaz bizi türkü sevenler. Halkın dili, kulağı olmuşuz madem her daim hatırda tutar bizi insanımız. Kıymet vermez görülenler varsa da onlar kendi kıymetsizliklerinden dolayı böyle eder üzülme. Bak ben 1928 yılında Maraş-Elbistan'da doğdum büyüdüm. Sonra Ankara Hasanoğlan Köy Enstitülerinden 1946 yılında sağlık memuru ünvanıyla mezun oldum.çin; ülkenin içindeki beni her zaman sarsmıştı, düşündürmüştü. ı olarak devamlı her türlü gericiliğe ve kötülüğe karşı gelmeye çalıştım.

SÜRÜLDÜK EY HALKIM
Çok kez tutuklandım. Beni tımarhaneye tıkmak istediler, çok yoğun baskılar nedeniyle İstanbul'a gitmek zorunda kaldım. 6 yıl görevimden açığa alındım. Mahkemem 6 yıl boyunca devam etti. Tekrar görevime döndükten sonrada bu kez Kayseri'ye sürüldüm. Şiirlerim suçlu bulunuyordu fakat ben o suçu işlemeye devam ettim. Mesela dedim ki:
Çilelerle, tükenmeyen sefalet
Yıllar yılı başımızda taç bizim
Vicdansızlar kanun çiğner maharet
Gerçekleri söylememiz suç bizim."
Halk ozanı hiçbir zaman herhangi bir menfaat düşünmeden toplumun yanında olan kişidir. Nasıl ki zoraki şair olunamazsa zoraki halk ozanı da olunamaz. Halk ozanlığı apayrı bir yapıdır. Halk ozanlığı özgün bir yapıdır. Ozan yetişmesiyle, eğitimi, etkilenmeleriyle eserlerini ortaya koyar.ümanizmayı, kardeşliği, dostluğu, eşitliği şiirlerinde işlemiş bir Yunus Emre, haksızlıklara karşı direnebilen bir Pir Sultan Abdal, güzellikleri şiirlerinde işleyen bir Karacaoğlan değerli isimlerdir. Onların şiirlerinde yoğun insan severlik ince bir duyarlılık vardır. Bunlara daha birçoklarını eklemek mümkün, Aşık Veysel zaten benim hocamdır. Yöneticilere dalkavukluk yapan birisi değildir. Halk ozanı adında da olduğu gibi halkın yanında olan kişidir. Halkın sorunlarını düşünüşünü, duygularını, sevgilerini yansıtır şiirlerinde. Halk ozanları gerçeklerin peşinde, aksaklıkları, baskıları haykıran, insanları, yöneticileri uyaran insanlardır. Nasıl ki halk yokluk-yoksulluk içindeyse ozan da o yokluk ve yoksulluğu görebilendir. Ozan, halkın di1ine tercüman olarak sorunları yansıtmalıdır. Halk ozanının büyük cesareti olmalıdır. O korkmadan haykırabilmelidir, haksızlıklar karşısında gerçekleri." İşte böyle bir adamdı Aşık Yener. Adam gibi adamdı yani. Elbette ki türküleri, sözleri nesilden nesle, dilden dile geçecek, söylenecek ve unutulmayacak Aşık Yener. Çünkü türkünün gücü zalimi de, vefasızı da, hoyratı da yener..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan