Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 59
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Digor gönül korusuna ..
Yazar Fakir - Kasım 08 2009 - 17:39:16
Digor gönül korusuna benide alır mısınız?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Digor nere Caddebostan nere önemli insanların ürettiği projelerleri toplum sarılıp kabul ediyor, sıradağları aşıp insanları 1600 kilometre ötesinde hayallerinde yaşattığı güzel bir şehirde buluşturuyor.
Hiç ismi anılmayan Digor diye bir ilçenin varlığından haberdar olmayan bir içlenin çocukları Türk halkı tarafından kabul görülmüş ve her ilde konser vermeye başlarken ilçenin ismini ezberletmeye çalışıyorlardı. Daha doğrusu Devletin, Siyasetçinin başaramadığını onlar başarmış ve Türkiye onlar ayakta alkışlıyordu.
Koro, Güven Öz yakışırın seslendirdiği "Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana" türküsüyle Digor'un yoksulluğunu İstanbullulara anlatmaya çalışıyorlardı.
Digor'un yürekli kaymakamı Serkan Şeker'in Digor ilçe ve köylerinde 6200 öğrencinin içinde seçtiği 30 öğrenciden oluşan Digor Gönül Korosu'nun yaptığı bir birinden güzel sahneler Türkiye çapında beğeni kazanınca herkes sahiplenmeye başlamış durumda. Tarih boyu Digor hep geri kalmışlığıyla, göçüyle anılırken Digor'u tanıtan Digor Gönül Korusu, artık Digor için bir marka olmuştu.
Sarıkamışlı işadamı Çetin İnanç'ın Digor Gönül Korosu'nu izlerken çok etkilendiği için mensubu bulunduğu LİYONS kulübüyle paylaşıyor ve destek sunma amacıyla İstanbul Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezinde sahne almasını başarmanın mutluluğunu yaşıyordu.
Salonu hınca hınç dolduran, Liyons Kulübü üyeleri koroyu ayakta alkışlarken yoksulluğuna kederlendiğimiz Digor için sadece Kars Ardahan Iğdır'dan KAI Vakfı Eski Başkanı Yıldız Laçinel, Başkan yardımcısı Ali Aşan birkaç üye ve Kars Digor dernekleri böyle önemli bir gecede yoktu.
Konser Türkiye'nin değişik illerine ait türkülerle başladı. Konuklar yöresine ait türküleri dinleyince alkışladılar mutlu oldular uzun hava türküleri dinlerken hüzünlendiler ama Korodaki çocukların bir tanesinin bile yüzü gülmüyordu.
Bir an acaba çocuklar Kadıköy'e geldi lüks yaşamı görüp Digor'da yaşadıklarını hatırlayıp eşitsizliğe, adaletsizliğe uğratan, devlete siyasilere kırıldığı için mi yoksa doğu batı arasındaki eğitimdeki sosyal yaşamdaki eşitsizliğe mi tepki gösteriyorlardı.
En büyük olasılık onları yaratan Türkiye'yi etrafında birleştiren, haritada yerini bilmeyen ülke insanıyla dost eden, alkışlatıp her insan gibi onları da adam yerine konulmasını sağlayan Digor kaymakamı Serkan Şeker'i yanlarında görmediklerinden kaynaklıydı. Çünkü Kaymakam davet edilmiş, hazırlığını görmüş, fakat Kars valisi Ahmet Kara izin vermediği onları ayırmıştı. Onların üzgün duruşu konser boyu çocukların gülmemeleri herkesi duygulandırdı. Digor yoksul bırakılan bir ilçeydi. TRT 1'de, devlet, millet bütünleşmesini anlatan programlarını Digor'da yapan Tayfun Talipoğlu'nun verdiği bilgiler ve Programa gelmeden önce internette Digor'u azda alsa tanımış hüzünlü sonuçları gördükleri için bu çocuklara bakan konuklardan Çoğunun içini acıtmıştı bile.
Sahne arasında konuşmacı olarak mikrofona davet edilen Tayfun Talipoğlu doğruladı. Talipoğlu, Digor'u anlatırken çok duygulandı. Herkese teşekkür ettikten sonra kaymakamın başarılarından övgüyle söz ederken defalarca teşekkür etti. Fakat Kaymakama izin vermediği Kaymakamın gelmemesine çok üzülen çocuklar bunu hak etmemiştir diyip Kars valisi Ahmet Kara'ya sitem ederken teşekkür etmediğini açıkça belirten Talipoğlu'nun o konuşmasından sonra çocukların yüzü gülmeye başlayınca Salonda büyük bir alkış tufanı koptu.
Asıl sorun 30 Çocuğu Türkiye'ye sevdirirken ya arkada kalan Digor'un geri kalmışlığından kurtulup eşit şartlarda batıda eğitimin ve yaşamı sürdürmek isteyen kültürel s ve sosyal etkinliklerin içinde kendisin görmeyi hisseden 590 öğrenci ne olacak.
O an bir üzüntüye kapılıp birden kendimi Digor'da buldum. 5 yıl önce Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı Avcılar Konseyinin Genel Sekreteri görevimi yaparken Konseyimizin Kars Ardahan Iğdır ilçelerine giysi ve kırtasiye yardımını konusunda Digor'un çok yoksul olduğu için Digor'u dayatmıştım arkadaşlar kabul etmişti. Yardımların bölgede teslim Görevi bana verilmişti. Yardımları Digor ilçesine teslim edince öğrencilerin o sevinçlerini hiç unutmam.
Bu yardımlardan sonra Digor'un Eski Kaymakamı Orhan Burhan, Digor'un eski belediye Başkanı Hikmet Özyünlü, İşadamı Turan Kuytak ve Abdurahman Ada Digor'un içindeki İlçe tarım müdürlüğünün çürüyen binasını yaptırmak ve okulların boyası için İstanbul'a gelmişlerdi. Bende heyeti İşadamı Sn. İsmail Aytemiz ve Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı başkanı Sn. İskender Bozdemir'e götürmüş ve binanın bütün onarımı için yardım almıştık. En önemlisi Digor okulları dış görünümü çok kötüydü için boya işini de halletmiş olduk. O bina bugün Digor'un içinde gül gibi açmış. Burada Sn. İsmail Aytemiz'e ve Sn İskender Bozdemir'e ve KAI'rın Eğitimin katkı sunan bütün hemşehrilerime teşekkür etmek istiyorum.
Geçen yıl Sn. Tarık Akan Kars'ta "Deli deli olma" filmini çekmek için giysi almak için Doğubayazıt dönüşü Digor'u ziyaret etmiştik. Eski belediye Başkanı Hikmet Özyünlü, Digo'ra katkılarımdan ötürü bir Caddeye Mustafa Küpeli caddesi ismimi vermişti. Tarık abi görünce duygulanmıştı. Bende Digor'un birkaç köyüne kütüphane yapacağım diye söz vermişti. Bunlarda benim sadece birkaç Digor anılırım.
Konser'de Öğretmen Tuğba Lafatar çocukların türkülerine eşlik ederken mutlu bir rüzgar estiriyordu. Birden çocukluk anılarım geldi aklıma. Ortaokuldayken bando bölüğünde borazan çalıyordum. Bir an göz göze geldiğim Digor korusunu getiren yöneten öğretmen Tuğba Lafatar'a beni de "Digor gönül korosuna" alır mısınız deyince çok mutlu oldu. Ben Digor'a Digor'un yoksul kaderiyle baş başa bırakılmış insanlarına hayatım boyu çok yakın oldum ama sorunlarına talip oldum bundan sonrada öyle olacağım.
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan