Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 70
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sarzepli Hacer
Yazar Fakir - Kasım 10 2009 - 17:34:59
Ardahan Üniversitesi için Sarzepli Hacer'in yüreği yanıyor ya sizin? /Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Üniversiteler bilime evrensel ve ulusal ölçülerde katkı yapar. Bu bağlamda Ardahan Üniversitesi de hayata geçireceği bilimsel araştırma projeleriyle, gerçekleştireceği sosyo-kültürel bilimsel etkinlikleriyle bir kentin kimliğini yeniden yaratırken Ardahan'ın kalkınmasına da katkı sağlayacaktır.
Üniversite öğrencileri gittikleri kentlerde sosyal yaşamı zenginleştirmenin yanı sıra hoşgörülü ve özgürlükçü bir hava kazandırır; kentin çağdaş ve modern bir şehir olmasında da önemli bir katkı sunarlar.
Türkiye'de üniversitesinin önemini kavrayan Boluluların kurduğu Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı, işadamlarının da katkılarıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerine üniversitenin açılışında 'hoş geldin' ve kapanışta ise 'güle güle' yemeği vermektedir.
Yapılan araştırmada, Anadolu Üniversitesi'nin Eskişehir'in kent ekonomisine yıllık 1 milyar TL katkı sağladığı belirlenmiştir.
Kulağımızın dibinde Erzurum Atatürk Üniversitesi sayesinde Erzurum Doğun'un Paris'i olmuştur; Kars'ta kurulan Kafkas Üniversitesi ise 14000'e yakın öğrenci kaydı yapılmıştır. Yani Ardahan'ın nüfusu kadar öğrenciyi Kars'a getirmiştir.

Sarzepli Hacer'in yüreği yanıyor ya sizin?

Üniversitede göreve başladığı tarihten beri Ardahan'a gönül verenleri arayıp, üniversitelerine sahip çıkmalarını isteyen; daha aydınlık bir neslin yetişmesi içi çırpınan, Ardahan'ın Merkez Sulakyurt (Sarzep) Köyünden İnkılâp Tarihi Okutmanı Hacer Çelik, geçtiğimiz hafta gurbette yaşayan Ardahanlı hemşerilerimize Ardahan Üniversitesi'nin önemini ve sorunlarını içeren mailinde; Ardahan Üniversitesinin 2009/2010 eğitim öğretim yılı açılışının 11 Kasım 2009 tarihinde yapılacağını, bu açılışa Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah GÜL başta olmak üzere, birçok bakanın, çeşitli siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin ve yöremiz milletvekillerinin katılmasının beklenildiğini dile getirmiştir. Bu bağlamda da Ardahan'a yakışır bir açılış ve akabinde üniversitenin gelişimi için maddi manevi katkı beklenildiğini ifade etmiştir. Bu maili 800 kişiye yakın hemşerisine göndermiştir. Mailine olumlu cevap bekleyen Hacer Hoca'ya 4 Kasım 2009 tarihine kadar ciddi anlamda geri dönüş olmamıştır.
**Ardahan'ı karşılıksız sevenlere ne oldu?
Sevgi eylem gerektirir. Memleketini sevenler için gönüllü ordusu yaratmanın çabasını vermeliyiz. Köy politikasıyla kendisini ön plana çıkaranlar yüzünden gurbette siyasi dayanışmayı başaramayan Ardahanlılar ne yazık ki yoksul bir topluluk yaratılmasına neden olmuştur.
Mail gönderilenlerin içinde milletvekilleri, işadamları, dernek başkanları bulunmaktadır. Bununla beraber Hacer Hoca tüm hemşerilerine ulaşamamanın üzüntüsünü de dile getirmiştir. Ardahanlıyım diyen; Ardahan'ı seven ve kendisini Ardahanlı hisseden herkesin, verilmiş sözleri, yapılan vaatleri, umutları gerçekleştirmek için harekete geçme zamanıdır.
Telefonla görüştüğüm Hacer Hoca samimi sözlerle "Ben Ardahan'ın bu fırsatı kaybetmemesini istiyorum." dedi. 2009-2010 eğitim ve öğretim yılanda Ardahan'daki imkânsızlıklar yüzünden 300'e yakın öğrencinin kayıt yaptırmadığı bilinmektedir. Her öğrencinin Ardahan'a ayda 1000 TL civarında gelir bıraktığını düşünürsek Ardahan'ın yılda 2,5 milyon TL üzerinde bir kaynaktan mahrum olacağı gerçektir.
Geçmişte Ardahan'da bir üniversite açılması için yoğun çaba gösteren hemşerilerimiz oldu. Merkezi Ankara'da bulunan Ardahan'ı Sevenler Derneği panellerle üniversite kültürünü aşıladı. Tam o sırada AK Parti Türkiye'de üniversitesi olmayan bütün illere üniversite kurma kararı aldıktan sonra AK Partinin bu blok projesi içerisinde Ardahan da bu iller arasına kendiliğinden girmiş oldu.
O günlerde üniversite isteyenler bu gün ortalıkta görünmüyorlar. Acaba o gün panel ve toplantıları yapanlar Ardahan'ı sevdiği için mi yoksa kendilerini tanıtmak ve gündemde tutmak için mi çabalamışlardır. Bu soruların cevaplarını üniversitenin açılışında ve akabinde göreceğiz. İnşallah beni yanıltırlar.
İnternet kabadayıları sus pus olmuş, internette Ardahan'ı sevenler bu destek maili için çaba göstermiyorlar. Kimse bir yazı yazarak da olsa bu kampanyaya destek sunmuyor. Onları da anlamış değilim.
Ardahan'a köprü, baraj, havaalanı projeleri yapan; fakat bunları gerçeğe dönüştüremeyen; proje hazırlamadan bakanları Ardahan'a getirip, ayakkabı boyacılarıyla muhatap eden; hükümetlerden, gönüllü kuruluş ve vakıflardan bir yardım almanın yerine sessiz kalan siyasilere ne demeli?
www.ardahanhaberi.com sitesinin sahibi Necmettin Aslan Vatan TV'deki konuşmasında: " Ardahan Dernekleri tüzel kişiliklerini kaybetmeden, her dernek belli bir para koyarak şirket kurup Ardahan'a yatırım yapmalıdır" dedi.
2009-2010 yalında yapılacak kaz gecelerinin gelirini Üniversiteye gönderelim
Türkiye'de Ardahan il, ilçe, belde ve köy adına kurulu 500'e yakın dernek bulunmaktadır. Bu dernekler yıl içinde yapacakları Kaz geceleri getirilerini Ardahan Üniversitesi'ne gönderip, hemşeri ve üyelerinin doğdukları topraklara karşı sorumluluk kültürünü geliştirebilirler.
Şimdi 17 bin nüfuslu il olan ve geçen 17 yılda 60 bine yakın göç veren, tarım ve hayvancılıkta hep sınıfta kalan, 17 yılda 11 vali değiştirip en çok vali değiştiren il statüsünü kazanan, 4 yıldır ÖSS sınavlarında son sıralarda yer alan Ardahan'ın bütün olumsuzluklarının karşısına geçip; önce kaliteli bir eğitimin başlaması ve özenle kimlikli bir kent olması için Ardahan'ı sevenler Hacer Hoca'nın mailine cevap vermelidir.

**İşte Ardahan Üniversitesinden gelen önemli mail
Değerli Hemşerilerimiz,
Malumunuz olduğu üzere, ilimizde yıllarca özlemi çekilen üniversitemiz, 2007/2008 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Üniversitelerin ülkeye ve bulundukları yöreye katkıları hepimizin malumudur, sanayi ve ticaretin yok denecek kadar az olduğu ilimiz için Üniversite adeta bulunmaz bir fırsattır. Ardahan'ımız özlemle beklediği bu esere uzun uğraşlar sonunda kavuşabilmiştir. Ancak bundan daha önemlisi, bu eseri büyütüp daha da yüceltmektir. Bu nedenle; gerek ARDAHAN'DA, gerekse yurt içinde başka illerde ikamet eden veya yurtdışında bulunan hemşerilerimize büyük görev düşmektedir.
Üniversitemizin 2009/2010 eğitim öğretim yılının açılışı 11 Kasım 2009 tarihinde yapılacaktır. Bu açılışa yapılan çalışmalar sonucunda başta Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL olmak üzere, birçok bakan, çeşitli siyasi parti temsilcileri sivil toplum örgütleri ve yöremiz milletvekillerinin katılması beklenilmektedir. Açılış organizasyonunun kusursuz olması ve konuklarımızın en iyi şekilde ağırlanması için Ardahan'daki bütün kurum ve kuruluşlar ellerinden gelen gayreti göstermektedirler. Ancak, sizin de bildiğiniz üzere, maddi yetersizliklerle mücadele etmek zorunda kalan ilimizin kamu kaynakları ve üniversite olanaklarıyla bu organizasyonun altından kalkabilmesi mümkün görünmemektedir. İşte bu noktada, siz değerli hemşerilerimizin yardımına ihtiyaç duymaktayız. Özellikle verilecek kokteyl ve yapılacak organizasyonlara maddi destek sağlayacak, mali durumu müsait sponsor firma veya şahısların temini bizim için hayati önem arz etmektedir. Bu konuda gerek şahsınızın gerekse çevrenizden bize yönlendireceğiniz kişi ve kurumların bizim için önemi çok büyüktür.
Bu çok önemli konuda elinizden gelen gayreti göstereceğinizden herhangi bir kuşkumuz bulunmamaktadır.
Maddi katkılarınızı, Ardahan Üniversitesi'ni geliştirme amacıyla kurulmuş olan "Ardahan'da Yükseköğretimi Destekleme Derneği" vasıtasıyla aşağıda yazılan banka hesap numaralarına yapabilirsiniz. Yapacağınız çalışmalar ve katkılar için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.
Prof. Dr. Rüstem HAYAT Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Selim BEKAR Ardahan Üniversitesi Genel Sekreteri
Hacer ÇELİK İnkılâp Tarihi Okutmanı Ardahan'da Yükseköğretimi Destekleme Derneği
Ardahan Vakıflar Bankası Ardahan Şubesi Hesap. No: 00.158.007.295.604.693

Not; Üniversite Derneğimize katkıda bulunan kişilerin isimleri derneğimiz web sayfasında yayınlanacaktır.
Ardahan Üniversitesi

**mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan