Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Vay halimize ..
Yazar Fakir - Kasım 12 2009 - 07:21:59
VAY BİZİM HALİMİZE/Osman Kamacı

Osman Kamacı Gündem yine toz duman, gün geçmiyor ki toplumu şaşkına çeviren bir olay olmasın. Gün geçmiyor ki gündeme damgasını vuran manşetler gazetelerde ilk sıralarda yerini almasın. Ne domuz gribi ve Başbakanın, ‘ben aşı olmamda, olmam’ dedikten sonra sağlık bakanını fırçalaması, ne adına önce Kürt açılımı, sonra sırasıyla Demoktatik açılım ve Milli birlik projesi denen ve hala toplum olarak ne olduğundan bi haber olduğumuz o gizemli açılım ne GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) nede ıslak imza tartışmaları, bugün bu gündemleri gündemime almamaya karar verdim. Bazen sınırlar zorlanır ve tahammül sınırlarımız aşıldığı zaman doğal olarak bir tepki geliştirir ve işte burada dur deriz ya, işte ben bugün biraz buna takıldım.
Artık gazete okumak ne mümkün, büyük puntolarla yazılmış cinayet ve skandal haberlerinin eksik olmadığı o sayfalar kahır ve utanç dolu. Televizyon ise hak getire, yüksek reyting uğruna aşk, kan, barut ve vıcık vıcık ahlaksızlık akıyor.
İnsanlık onurunun ayaklar altına alındığı rezil ve ucuz yarışma programları toplumun ahlak değerleri ile oynandığı izlenimi verirken, adeta ülke olarak bize neler oluyor dedirtiyor. İki gün önce kanallar arasında dolaşırken es kaza ünlü olduğu söylenen ve daha önceki bir programında yaptığı tasvip edilmez hareketlerinden dolayı uzun süre ekranlardan uzak kalan şovmenin sunduğu bir yarışma programı ile karşı karşıya kaldım. Gözlerime inanamadım, gördüklerimden dolayı insanlığımdan utanç duydum ve dondum kaldım. Yarışmacılar sorulan sorulara verdikleri her yanlış cevap için tokatlanıyor, hakaret dolu davranışlara maruz kalıyorlardı. Yetmedi başka bir etapta yüzlerine sürülen bir gıdayı köpeklere yalatıp, hayvani bir muameleye tabi tutularak utancın net fotoğrafını tamamlıyordu.
Gözlerime inanamadım, bütün bunlar olur şey değildi. Toplum olarak ne durumlara düştüğümüzün net fotoğrafını görmek için yozlaşan ve adına yarışma denen bu eğlence kültürüne bakmak yeterlidir bence. Program reytinglerinin tavan yapması için özellikle dramatik hayat hikâyeleri olan insanların seçilerek çıkarılması dikkat çekicidir. Çünkü duygu sömürüsü ile izleyici kitlesini salya sümük duygusallaştırıp ağlatmanın ve elde tutabilmenin en iyi yolu budur. Buna bağlı olarak milyon dolarlık reklam geliri için her şeyin mubah olduğunu kanıtlarcasına daha da ileri gidilebiliniyor, toplumsal değerler yerle bir edilerek.
Bu ülkenin kara yazgısı budur der kabulleniriz umarsızca ve tepkisizce. Pirim verir, takdir ederiz yaptığı utanç verici iki espriden dolayı. Düştüğümüz çaresizlikleri darmadağın edercesine. Üç kuruş için yarışma programlarına katılarak onur ve haysiyet gibi kavramları ayaklar altına seren o insanların da içimizden çıkan değerler olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz elbette. Bir insan eğer bütün değerlerini tartışma konusu yapacak kadar sorumsuzluk örneği sergiliyorsa, araştırın kesinlikle göreceksiniz ki, altında derin ekonomik veya sosyal nedenler vardır. Ülkemiz büyük bir ekonomik krizin pençesinde kıvranırken, geçmiş deneyimlerinden ders çıkarmadığının sinyallerini krizin ilk başladığı günlerde vermeye başladığında, her konuda olduğu gibi vurdum duymaz tavırlarımızı sürdürmüş ‘Bizi teğet geçecek’ diyebilmiştik. Nasıl teğet geçeceğini, kimi teğet geçeceğini anlamadan .. Binlerce esnafın kapısına kilit vurmak zorunda kaldığını ve Vay halimize vay .. milyonlarca insanın aşsız, işsiz sokaklarda kaldığını gördüğümüz halde. Teğet geçeceğine vurgu yapmakla acaba bir şifremi kullanılmıştı, farkına varmadan. Gerçekten birileri için teğet geştimi bilemiyoruz. Ama büyük olasılıkla bir hatamı yapılmıştı, insanlarımızı bu kadar çaresizce her şeyi yapabilecek kadar alçaltabilen ve bugün geldiğimiz nokta kesinlikle bir şifre hatası yapıldığının tartışma götürmez olduğunun göstergesidir. İstatistiklere bakıldığında ülkedeki işsizlik oranı tehlike sınırlarının üst raddesini aşmış durumda olduğuna hep beraber şahit oluyoruz. Kredi kartı borcu yüzünden yasal işlemlerle karşı karşıya kalan ve haciz memurlarının kapısını çaldığı yüz binlerce kart mağduru insanın çaresizlik içinde kıvrandığını söylemeye hiç gerek yok. Yaşanan bu gibi sorunlara bağlı olarak olumsuz gelişen ailevi sorunlar çığ gibi büyüyerek dramatik hikayeler ve istenmeyen olayların yaşanmasına zemin hazırladığını gerçekleşen cinnet vakalarıyla ortadadır. Düşünebiliyor musunuz çaresizliğinizden dolayı canınız, ciğeriniz çocuklarınıza, yıllarca aynı yastığa baş koyduğunuz hayat arkadaşınıza ve bütün değerlerinize gözünüzü kırpmadan akla gelmedik yöntemlerle kıyabileceğinizi. Bugün benim ülkemde bu olumsuzluklar yaşanırken ne acıdır ki diğer taraftan hiç bir şey olmamışçasına üç maymun oynatılarak suni iyimserlik pompalanmaya çalışılıyor.
Ama bütün bunlara rağmen toplum olarak o kadar rahatız ki o kadar olur. Bütün bunları görmezden gelerek geçeriz ailece bu gibi seviyesiz ve toplumun ahlaki değerlerini yerle bir eden programların karşısına karnımız yırtılıncaya kadar kahkahalar atar, gülme krizlerine tutuluruz, ağlanacak halimize.
Vay bizim halimize ki vay ..
Saygılarımla
osmankamaci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan