Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 78
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
AYIPTIR GÜNAHTIR ZÜLÜMDÜR
Yazar Fakir - Kasım 19 2009 - 11:05:29
AYIPTIR GÜNAHTIR ZÜLÜMDÜR/Binali Erdoğmuş

Fakir Yılmaz Damal: Künye kayıtlarında ülkemin kuzey doğusunda 2200 rakımda altı ay beyaz dört ay ayaz iki ay yağmurlu dolulu yaz, üst yapısı kısmen alt yapısı olmayan, ülkemizdeki yoksulluk sıralamasında sondan ikinci Atatürk silueti ve bebekleri ile ünlü bir ilçedir.
Uzun kış gecelerinde, ibadetlerinde, cemlerinde zakirlerin dilinde deyişinde Kaf dağıdır. Bakarsın Ilgar dağından kar boran içinde Dede Korkut geçer Hz Aliye Heyber Kalesi cengine gönderip Hatay’ın deyişleri ile semah döner erenler, Pir Sultan yılanlı yaylalarında saz çalar, Kerem Aslısını kovalar Bağarsak çayından çemrenip geçip Gacibe şehrinde (Damal’da eski yerleşim alanı) Yaylaklarında mor koyunlar dor atlar beslenirdi düğünlerinde yiğitler güreşir gelinler halay çekerdi. Bakirdir doğası, otantiktir kültürü ve bir zaman Ümit Kaftancıoğlu bunları hikâyesini yazdı.
Nedense seçilenler atananlar tarafından Damal ın geri kalmışlığı yoksulluğu, eğitimi saglığı, göçleri tarımı, hayvancılıgı binbir emek karşılığı ürettiği sütün litresinin bir bardak çay parasına satıldığı gündeme gelmez tartışılmaz de Atatürk silueti bebekleri gündemden düşmez.
Bizler Atatürk siluetini Damal a bağışlanmış tanrının bir lütfü bebekleri de geçmişimizden gelecek nesillere aktarılacak en kıymetli miras ad ederiz.
Damal halkı “Bilim Çin’de olsa arabul “ diyen Hz Muhammed’in “ bilim ile gidilmeyen yolun sonu karanlıktır “ diyen Hacı Bektaş Velinin “ herkes inandığı şekilde ibadet etmeli diyen “ Gazi Mustafa Kemalin görüş ve ilkelerini yolumuzu aydınlatan birer ışık seli olarak tanımlayıp ve rehber eylemiştir.
Bizler barış içinde bir arada yaşamak, birlikte kalkınmak, güzel günleri beraber yakalamak için haklı nedenlerimiz ortak yanlarımız ve ortak kültürümüz olduğunu düşünüyor, ayrıca farklı görüş ve düşünceleri de yurt topraklarını süsleyen birer çiçek bahçesi görüyoruz.
Günümüzde yüzyıllar öncesinin Yezit ve Emevi Müslümanlığını, Damal halkına ve Alevi inancında olan insanlara İslam diye yutturmaya çalışanlar vardır.
Oysa Damal halkı ve Alevi inancında olanlar yüz yıllardır gördükleri baskı zülüm katliamlara rağmen inançlarından taviz vermeden ibadetlerini cemlerini evlerinde, mağaralarda, kuytularda
Yapmışlar, günümüzde de büyük kentlerde devasa Cem evlerinde inançlarını yaşamaktalar.
Bülent ARINÇ ( Gün ışığınları dağa vuracak da, orada Atatürk çıkacak da, onu selamlayacak)
diye laf salatası yapmış. Bakmak ayrı görmek ayrı Bülent ARINÇ lar bakıyor Atatürk’ü görmüyor oysa Damal Halkı ve Aleviler Ayın içinde Hz Ali yi Güneşin içinde Hz Muhammedi görüyor dagın gölgesinde de Gaziyi görüyor çünkü sevdiği ve inandığı kişileri bir yerlerde yaşatmak görmek duymak anlamak durumunda.
Ayrıca Damal da bü ülkenin coğrafyası içinde üzerinde çoğunlukla alevi inancında yurttaşların yaşadığı bir vatan parçasıdır.
Görevin insanların neye baktıkları nasıl nerde ibadet ettiklerini sorgulamak değil, bölgeler, düşünce ve inançlar arasında ayrım yapmadan yurttaşların eğitim, sağlık huzur güven içinde yokluktan ve yoksulluktan kurtarıp yaşamasını sağlamaktır.
Ne tesadüftür ki Bülent ARINÇ ın Damal ve ATATÜRK le ilgili laf salatası yaptığı günlerde bir başka siyasi CHP Genel Başkan yardımcısı Onur ÖYMEN Meclis kürsüsünden (Maalesef bu ülkenin anaları çok ağladı. Tarihimiz boyunca çok şehit verdik. Çanakkale Savaşında 200 bin şehit verdik hepsinin anası ağladı. Kimse çıkıp bu savaşı bitirelim demedi Kurtuluş savaşında Seyh Sait İsyanında, Dersim isyanında Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı?) Bu deneyimli Dışişleri Bakanlığı müsteşarlığı yapmış kendine Sosyal Demokrat diyen bir partinin Genel Başkan yardımcısı Dünya savaşı ölçeginde Ülkemiz topraklarını istila edip canımıza ırzımıza toprağımıza göz koyan İngiliz Yunan Fransa askerleriyle Kürt ve Alevi vatandaşları bir görüp bir iç çatışmayı böyle mütaale etmektedir. Seyit Rıza ilmiği boynuna geçirirken ne demiş
‘’Evlad- ı Kerbela’yık : bi Hatayık : ayıptır, zülümdür , cinayettir.

**Emekli Yazı İşleri Müdürü

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan