Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 69
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DOĞRU ZAMANDA YANLIŞ GİDİŞAT
Yazar Fakir - Kasım 28 2009 - 17:54:19
DOĞRU ZAMANDA YANLIŞ GİDİŞAT/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Bir zamanlar Çanakkale de birlikte emperyalist güçler karşı mücadele edenler bugün ırkçılığa alet edilmeye çalışılıyor.

Çanakkale’de geliştirilen linç girişiminin bir kaç gün öncesi de var ama daha yakını İzmir’deki MHP ve CHP’nin kışkırtması ile geliştirilen ve Başbakan’ın desteği ile süren bu durum Çanakkale’yi ortaya çıkardı. Bunlar daha bir şey değil, belki önü alınamayacak ırkçılıklar körüklenecek. Önü alınamayacak, kardeş halklar arasında derin yaralara neden olunacak bu kışkırtmalara derhal dur demeli ama kim?

Bir düşünün bir ilin valisi, bin - bin beş yüz kişilik bir gurup insanın linç girişimini bir sarhoşluk hali olarak sunuyor. Üstelikte bu gurup “Kürtler dışarı defolun gidin buralarda” diye haykırıyorlar ve evleri işyerlerin taşlayarak.

Peki bu da ne anlama geliyor?: Demek ki bu tür olayların devam etmesini vali de istiyor. Çünkü bunların daha öncesi de var.

DTP' nin geçen yıl Hatay'a yapacağı ziyaret öncesi Hatay Belediye Başkanı tarafından billboardlara 'Ya sev ya terk et' sloganları yazılmış, hem hükümet hem de yargı buna sessiz kalmıştı.

Örneğin 2005 yılında yine Bursa'nın Bozüyük İlçesi'nde yüzlerce kürdün yaralandığı linç girişimini o dönem Adalet Bakanlığı yapan Cemil Çiçek 'vatandaş tepkisi' olarak yorumlamıştı.

Yine 2008 yılında İstanbul'da Kürtlere yapılan pompalı saldırıyı savunmuş ve vatandaşın kendini müdafaa etme hakkı olduğunu söylemişti. Ve yine basında öğrendiğimiz kadarıyla Son 4 yılda en az 39 linç girişimi meydana gelmiştir.

Ve yine Kürtlere yönelik linç girişimlerinin son örneği; Çanakkale’de gelişiyor ama devleti bu ilde temsil eden yetkili, devlet adına açıklamalar yapıyor. Kürtlerin evleri, iş yerleri, araçları yakılacak taşlanacak; kişiler linç edilecekler ama sarhoşluk hali denilerek geçiştirilecek. Hükümet yetkilileri bu tur açıklamalarıyla teşvik ettiği linç saldırılarının doğuracağı sonuçlarının altında kalabilir. Bir yetkili ağzından çıkana dikkat edebilmeli… Bu durum yine son yılarda Kürtlerin zorunlu göçten dolayı göç ettiği illeri de aratmayacak duruma getirmektedir. Evleri, işyerleri ve araçları yakılarak ikinci bir göçe zorlanıyorlar. Peki, pis Kürtler denilerek göçe zorlanan bu insanlar nereye gitmeli diye soran yok. Bu durumlar özelikle AKP hükümetinin iş başına gelmesinden sonra giderek arttı. Gelişen bu yergisiz, ırkçı, faşizan infazlar karşısında doğru bir tutum sergilenmezse halk birbirine düşman hale gelecek ve bir kargaşa ortamının doğmasına sebep olacaktır.

Özellikle en çok ihtiyaç duyduğumuz, barış ve kardeşliğin geliştirilmeye çalışıldığı, bu süreçte bu tür ırkçı saldırıların gelişmesi insanı düşündürmeye yönlendiriyor. Yine gizli ve karanlık eller devrede mi. Ha bu arada gelişen süreç barışta kimin samimi olduğu nu kimin samimi olmadığını gün be gün ortaya çıkarıyor. Yani kimin bölücü, kimin ırkçı, kimin samimi kimin samimiyetsiz olduğu artık bir kez daha gün yüzüne çıkıyor. Şu iyice anlaşılmalı ki: Kürtler de bu ülkenin vatandaşları, hem de asıl sahiplerinden biridirler. Başka turlu düşünen varsa biran önce bu hayaların dan vaaz geçsinler. Bu gerçekten çok iyi anlaşılmalı ve buna bağlı olarak ta Kürtlerin hasasiyetileri de dikkate alınmalıdır.

Irkçı ve şoven yapıdan beslenenler hep yaptıkları yanlışlara ve suçlara bir kılıf uydurmuşlardır. Bizim yaşadığımız ülkede birileri bu güne kadar hep bölmekten ve bölünmekten bahsetmektedirler. Sorarım size şimdi: “ Bölen kim, bölünen kim? Asıl bölücü kim? “ bulunması gereken esas bu. Barış ve demokrasinin geliştirmeye çalıştırıldığı bu günlerde yine birileri kirli ilişkileriyle kirli oyunlarıyla devreye girmeye çalışıyor.

Kürt sorununun çözümsüzlüğünün sebebi olan bu duruma, yani geliştirilen ırkçılığa barışsever insanlar mutlaka müdahale etmelidirler.
mendereskocak60@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan