Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 62
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
AÇILIMSIZLIK VE
Yazar Fakir - Aralık 14 2009 - 07:29:19
AÇILIMSIZLIK VE KAPATILAN DTP/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Egemen, tekçi ve devletçi AKP, CHP ve MHP sistemine karşı, demokratik özgürlük mücadele çizgisini esas alan DTP kapatıldı. Barış içinde bir arada yaşamayı savunan DTP’nin demokratik özgürlükçü çizgisi susturulmaya çalışıldı. İnkârcı, imhacı zihniyet ve onun baskıcı mekanizmalarına karşı halkların demokratik örgütlenmelerini savunan DTP; kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına, işçisinden köylüsüne, aydınından emekçisine tüm kesimlere örgütlenme özgürlüğü temelinde kendi kimliğiyle siyaset yapma olanağı sağladığı için kapatıldı. Bu durumun Türkiye’ye bir şey kazandırmayacağı tam tersine çok şey kaybettireceği açıktır.
DTP’nin kapanmasını isteyenlerin gözü aydın. İstedikleri oldu. Üstelik kimin döneminde? O zamanki süreci bir hatırlayalım. Daha dün AKP’nin kapatılma sürecini tartışıyorduk. AKP Başkanı ve Başbakan Erdoğan’ın tarikat şeyhlerinin ellerini eteklerini öperken boy boy çekilmiş fotoğrafları ortalarda dolaştığı, bu partinin onlarca milletvekilinin, belediye başkanlarının cumhuriyet karşıtı, laiklik karşıtı demeçlerinin ortaya çıktığı, partiye oy verenler şeriat düzeni yanlısı bayraklar açıp mitinglerde boy gösterdiği bir süreçte AKP’nin kapatılması gündeme gelmişti. O zamanlar AKP Başkanı ve kurmayları partili hayatın demokratik sürecin bir parçası olduğunu, parti kapatmanın bir sonuç olmayacağını, parti kapatmanın seçmenin iradesini hiçe sayma olduğunu, Türkiye’nin zaten partiler mezarlığı haline geldiğini bunun ülkeye bir şey kazandırmadığını yüksek sesle dile getiriyorlardı. Şimdi aynı Başbakan DTP’nin kapatılma kararının çıktığı gün bunun yasal bir süreç olduğunu söyleyerek sessiz kalmış; adeta bana dokunmayan yılan bin yaşasın dercesine kendini soyutlamıştır.
Devletin demokratikleştirilmesini esas alan bu partiyi kapatan geri ve anti-demokratik yasacılar küçülen dünyanın büyüyen talepleri karşısında ne diyecekler? Çoğulcu ve katılımcı bir örgütsel anlayışı hazmedemeyenler belki başarılı görünebilirler ama uzun vadede kaybedenin Türkiye halkı olacağını en sonunda anlayacaklardır. Legal zeminde önleri kapatılan bu insanlar adeta başka yollara itiliyorlar. Bugüne kadar bölge halkının oylarıyla seçilen milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülmesine, bu vekillerin hapis cezalarına çarptırılmalarına, kurulan ona yakın partinin kapatılmasına şahit olduk. Acaba gerçekten vekilleri mi hapse attılar? Partileri mi kapattılar? Aslında mahkûm edilen vekiller değildi. Bir halkın iradesiydi. Kapatılan da partiler değildi. Bir halkın meşru yollarla hak arama, kendini ifade etme çabasıydı. Bir ülkenin halklarının kardeşçe yaşama hakkıydı. Bugün de böyle oldu. Bölge halkının ve demokrasinin üstünlüğüne inanan bütün kesimlerin oylarıyla, mücadelelerinin meşru yollarla sürdürülmesi amacıyla kurulan bir parti tamamen siyasi bir linç girişimiyle kapatıldı. Bu partiye oy verenlere düzen partilerinin dışında hiçbir partinin Meclis çatısı içine kabul edilmeyeceği, egemenlerin kendilerine tanıyacağı sınırlar dâhilinde hak ve özgürlüklerini yaşayabilecekleri mesajı verilmektedir. Kimsenin buna hakkı yok. Bu yol yanlış bir yol ve yöntemdir ve derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Demokratik ve çağdaş bir ülke olmanın gereği olarak bunun bir an önce hayata geçirilmesi yani barışın yolu olan demokratik açılım girişimleri yeniden ve hızlı bir şekilde başlatılmalıdır.
mendereskocak60@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan