Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 90
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kayıp Kentte Abone
Yazar Fakir - Aralık 17 2009 - 10:45:00
Kayıp Kentte Abone olmayan dükkânlar ../Ali Kaya

Ali Kaya Çıktım gazeteyle, ya Allah diyelim bugün ayın 15'i.
Umutların yıkıldığı ilk dükkân foto yıldız oldu, ''ya ne alakası var beleştir bu'' bedavaya beleş diyen bir adam. Neyse, çıkıyorum oradan da Ömer Balcı ikinci durağımız, ''Bu gazete parayla mıdır?'' Diyor ve ahenkle gülerek, tamam, tamam ''kaç kuruştur, tamam şimdi yok da'' Kayıp Kentin yolcularının hiç değişmeyecek özelikleridir bunlar, bizim gazeteyi çok severler ama para vermezler, gazetede ki fotoğraflara zevkle bakarlar, bir fotoğraf çektirmezler, ''yok, yok beni çekme'' özellikle buna fıttırıyorum. Neyse, bölge değiştirerek, evginlere geçiyorum, ''ya sen gazete bırak, tamamdır'' normalde yok bırakma param yok dese anlayacağım, o zaman gazeteyi bırakacağım… Diyor ki, gazeteniz burada, ne güzel işte millet severek okuyor senin bana para vermen lazım, reklamını yapıyorum. Borçlu çıktık yani, dediği gibi yapıyorum, gazeteyi bırakıyor çıkıyorum. Ve buradan çıkarıyorum ki, Esnaf Koma. Bir bakıyorum yanımdan bir kadın geçiyor(Bu ikinci yazışımız lütfen bu kadına bir çözüm bulun, ya bu milleti öldürecek, yâda millet bunu) bu sefer kadın zıvanadan çıkmış, Hiiiihiiiihiiii, gülüyor ve üstelik milletten zorla sigara alıyor, gitmeden bizim toso ya da bir rastlasaydı bari.
Kadın dalga geçiyor, omu hayatla dalga geçiyor hayat mı onunla belli değil, belli olan şu ki, o isteyerek böyle değil. En ağır acıyı çekenler gülenlermiş derler ya, bu da öyle bir şey.
Gazeteyi okuduktan sonra cebine saklayıp birde evde okuyan bu insanlar, para vermezler. Çok ta üzücü bir durum olmasa gerek.
Aşağıda bir tekel'e giriyorum, adam o kadar alışmış ki kapının açılmayışına, kapıdan çıkan o gıccırrrt diye çıkan sesi bile duymuyor. Yukarı vuruyorum kendimi, Fatih kırtasiye gazeteyi alıyor elimden okuyor, okuyor, okuyor, okuyor, okuyor ve sonra 'ya biz abone değildik ki.' Kemal Ünal'a uğruyorum, her zaman ki gibi halını hatırını soruyorum, biraz fesatlık yapacam
Çocuklarından şikâyetçi 86 yaşında ki kemal amca çocuklarından şikâyetçi, Sobasının önünde ki seçilmiş kömürlerin üstüne bir bardak su döküyor, duvara astığı o kırık, en az 60 yıllık aynaya bakıyor ve içinden diyor, ''vay bee bu ben miyim'' oturuyor eskimiş koltuğuna. Anlatacak o kadar çok şeyi var ki, konuşurken cümleler bir birine çelme takıyormuş gibi oluyor. Gözlüklerini takıyor, gözlüğü her zaman ki gibi çekmecede. Yaşlılık, bir an unutuyor beni, dalıyor, dalıyor.
Dükkânların en sonunda baharatçı cihan'a gidiyorum, yani benim abone ücretini verebilmesi için 15 kilo zencefil satacak. O kadar zencefil kaynatmış içmiş ki, ne olur çok zencefil içen bilmiyorum ki.
Hayatta para çıkmayacak diğer bir sima ise aşağıda ki saatçi, gidiyorum çizgi film izliyor, 50 yaşında adam kes pır’ı izliyor. Para istesen, ''paya mı ne paya sı''dicek.
Ve yürüyorum, birazdan yanımdan bir ev hanımı geçecek, öyle bir şey söyleyecek ki, tam ev hanımı lafı. Koltuk altımda ki gazeteleri görünce, ''Ya hele versene lazım oluyor''diyor, ben ise ilk başta görüyor musun, gazetemizi canım ev hanımları bile okuyor, diyorum. Kadın meğerse 20 30 tane istiyor cam silmek için. 'De buyur buradan yak'
Vadofona gidiyorum seher abla, ben hayatımda bu kadar gezenini görmedim arkadaş, yani seher abla bir evinde otur Allah aşkına. Seher ablayla konuşmaya bir dalsan, gazeteler kalacak, yani bizden daha iyi bir haber kaynağı.
Tüm bunlara rağmen gazetenin katlanıp evde tekrar okunacak olması her şeyi silip götürüyor. Tüm günün sonunda ve işte arta kalan, insanların gazeteyi alırken ''yav hele git, git'' deyişleri ..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan