Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 78
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİZİ UYSAL KOYUN SANMASINLAR
Yazar Fakir - Şubat 09 2010 - 19:06:20
BİZİ UYSAL KOYUN SANMASINLAR/Cevdet Şentürk

Cevdet Şentürk Sayın Ardahan Valisi, Belediye Başkanı, İl Tarım Müdürü, Ardahan Sivil Toplum Örgütleri Yönetici ve Başkanları, Kars DSİ Bölge Müdürü. Aşağıda arz edeceğim bilgi ve bu bilgilerin alındığı resmi yazıları okuyunca hayretler içinde kendimi kalbimden vurulmuş olarak hissettim.
Biz bölgede yaşayan insanların nasıl bu kadar görmezden gelindiğini, bölge insanlarının haklarına nasıl hunharca saldırıldığını şaşkınlık içinde öğrendim. Sizleri fazla meraklandırmadan konuyu özetleyeceğim.
Bir taraftan Ardan bölgesi doğal hayatı korumakta gen bölgesi ilan edilip kanunlarla koruma altına alınırken, diğer taratanda bölgenin nasıl çölleştirileceği ve bölgede yaşayan insanların nasıl köleleştirileceğini Kura Nehrimizin bizden çalınmasıyla öğrenmiş bulunuyorum.
Doğu Anadolu’da yaşayan nüfusun genel çoğunluğunun Ardahan bölgesinde olduğu malumunuzdur. Kura nehri –Çoruh projesiyle burada yaşayan insanların buradan göçe zorlanması sinsi planların bir parçası olsa gerek. Sinsi plan diyorum çünkü vicdan akıl, iman sahibi olan hiçbir kişi bu tür bir cinayete alet olamaz.
Bu proje bir cinayetin sinsi silahıdır. Bu silahla Ardahanda yaşayanlar ve doğa vurulmak istenmektedir. Projeden yıllık 1.75 milyar KWH/YIL enerji elde edileceği hesaplanırken, aynı zamanda Ardahan sınırları içinde hatta sınırları dışında yaşayan tüm tarım arazileri, meralar, ormanlar, insanlar ve hayvanların nasıl göz ardı edildiği açıkça ortadadır. Bunun maliyeti kabaca hesaplandığında elektrikten elde edilecek kazancın yaklaşık 100 katını geçmektedir. Bu ihmal edilmişliğin nedense maliyetleri projede hesaplanmamıştır.
Kaderine terk edilmiş bölgemizde insanların yaşam kaynağı olan suyun ellerinden alınmasıyla bölge insanının yaşayacağı zarar hesaplanacak boyuta değildir. Bu fecaatin yanı sıra, aslında bu projenin arkasında bir kokuşmuşluk hissedilmektedir.
Şöyle ki; bu proje hazırlanırken bölgedeki ya da ülkedeki hangi üniversiteden bilirkişi görüşleri alınmış veya hangi siyasetçi bu projeye ön ayak olduğunu hangi dayanaklara bölge insanlarına açıklamıştır. Ya da hangi doğa sever kendisini veya kendilerini burada katledilecek doğaya karşı bileklerinden ya da ayaklarından zincirlemiştir! Eğer bu baskı gruplarından birisi ya da birkaçı bölge insanına veya doğaya karşı saygı duymuş olsaydı bu tür bir davranış yaşanmaz. Ancak biz bölge insanları olarak bu saygısız davranış ve fiillerin arkasını kamu nezdinde ve hukuk önünde kanımızın son damlasına kadar bölgemiz için savunacağımıza söz veriyoruz.
Buradan Ardahan’ı siyasi olarak temsil eden siyasetçiler ve milletvekillerine Ardahan halkı adına bu projeye nasıl imza koyduklarını açıklamalarını istiyoruz. Ardahan halkı siz milletvekillerini kendilerinin idam fermanlarını imzalayasınız diye mi meclise gönderdiler.

Bu projenin doğuracağı maliyetleri hesaplamaya gücü yetmeyen cüce düşünceli, siyasetçiler, ortaklar, sivil toplum kuruluşları Ardahan’ın ve Ardahanlının ve hatta bölgenin yaşamına kastetmeye devam eden kendini aydın sayan kişiler bu tarihi hatadan dönmek zorundasınız. Yoksa tarih ve hukuk önünde mahkum olduğunuzu ve olacağınızı bilmelisiniz.
Bu hatayı gidermek üzere hukuken Erzurum idare mahkemesine dava açılmıştır. Davayı takip etme ve Ardahanlının lehine sonuçlandırma hukukun bir zaferi olacaktır. Ardahanlının haklarını ve doğanın tahribatını önlemek üzere Ardahanlı için hukuk savaşı veren Sayın Ulgar Şerntürk ile Erdal Durak’a burada teşekkürü bir borç biliyorum.
Bu davaya karşılıksız hukuk desteği veren Ankara Barosu Avukatlarından Sayın Feyzan Saral Özaltay hanım efendiye Ardahanlılar adına bu nazik davranışından dolayı saygılarımı sunuyorum.
Ayrıca bu konuya ilgi duyan ve Ardahanlının haklarını koruyan tüm beyefendi ve hanımefendilere, basın mensupları ve kitle iletişim araç sahiplerine teşekkürlerimi arz ederim.09/02/2010
ArDer
İli Kültür Ve Dayanışma
Derneği Adına
Onursal Başkan
Cevdet Şentürk

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan