Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 109
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
UNUTURSUN MİHRİBAN’IM
Yazar Fakir - Mart 10 2010 - 07:35:10
UNUTURSUN MİHRİBAN’IM ../Engin Kasap

Engin Kasap (Hatmi Çiçeğime )

Bilgisayarın başında yazı yazmaya çabalarken bir yandan da Türkü dinliyorum, Musa EROĞLU söylüyor, bu türküler, bu Anadolu ezgileri alıp götürüyor beni uzaklara, memleket oluyorum, toprak, dal, çiçek oluyorum.
Ruhumda fırtınalar esse de, türkülerle yıkanıyor gözyaşlarım. Dinleniyorum, ruhum fırtına sonrası sessizliğinde rahatlıyor, kimseler görmeden, kimseler duymadan gece yarılarında kendi başıma ağlıyorum.
Ve şair diyor ki;
“ Unutmak kolay mı deme,
Unutursun Mihriban’ım.
Oğlun, kızın olsun hele,
Unutursun Mihriban’ım.”
Yorgun tükenmiş hayatlarımızda kaçışlarımız oldu, başkalarından değil, kendi duygularımızdan kaçtık, Oysa uzaklarda bir yerlerde hala sevgiden, aşktan bahsediliyor.
Aslında sevgi kirletilip atılacak bir mendil değildi, başlarımızda kavak yellerinin estiği yıllarda hoşlanmayı, beğenmeyi sevgi sandık.
Oysa sevgi uğruna ölebilmekti, sevgi yedi yıl asker yolu bekleyen ninelerimizin çıkınlarında sakladıkları yavukluya ait gömlekteki kokuydu, sevgi turnalar misali eşi öldükten sonra yüreğini kapayan, bir daha başkasına bakmayan analarımızın başını örten tülbentinde saklıydı.
Sevgi değil de, sevdalanmak vardır, bizim çağımızda aşık olmak, eskilerin deyimiyle sevdaya tutulmak, işte sorun burada başlar. Sevdanın rengi olur mu bilmem ama bazısına Karasevda derler.
Bazen ayrılıklar olur, elde değildir çaresi, toplumsal baskılar, inanç, yaşam farklılıkları girer devreye, ama gönüller anlamaz ki bu ayrılığın sebebini.
……….

“Hayat böyle bu gemide,
Eskiler yiter yenide.
Beni değil kendini de,
Unutursun Mihriban’ım.”

Şair unutursun dese de, unutulmaz, ama ötelenir. Kalbin biraz kuytu köşesine itilir, orada saklanır. Yeni olana, elde olmadan yeni bir başlangıca, emek, hoşgörü ve insanca yaklaşımlara yer açılır.

Bir gün sahilde dolaşırken küçük bir çakıl taşı çarpar gözüne, Hırçın dalgalar oradan oraya savurmuştur, taş belli belirsiz bir şekil almıştır, alırsın yerden, ilk bakışında bir kalbi anımsatır, parmaklarının arasında tuttuğun taş bir anda yüreğin olur, kalbinin ötesine, aklının bir köşesine ötelediğin gelir aklına gözyaşı olursun, karışırsın denizin dalgalarına,

Biraz deniz olursun, buğulanır bakışların, bir martının çığlığında kaybolur iç çekmelerin, ağlarsın doyasıya, kimseler görmeden, kimseye hesap vermeden, uzaklardan bir yelkenli geçer takılır gözlerine biraz rüzgar olursun akarsın yelkenlerine,

Bilinmeyene dümen kırar kaptan, sonra dümende zor ayakta duran, yıların yorgunu kaptan olursun, ömrünün çoğu denizde geçen, karaya ayak basmadan yıllarca dalgaların ve martıların sesinden başka ses duymayan yürek olursun, ağlarsın.

Aklına birkaç yıl önce uğradığın limanda sevdiğin Çingene kız gelir, kızın sana yazdığı mektupta bahsettiği yeşil gözlü, kıvırcık saçlı küçük kız olursun, parmaklarının arasında resme bakıp – kızım- dersin çaresizce, ağlarsın,

Göç mevsimidir, bulutların üzerinde süzülen turnalara kayar gözlerin, birazda turna olursun, allı turnalar, yardan haber getirmese de aklına takılır o Anadolu türküsü,

“Benden yare selam söyle turnalar”

Rivayet edilir ki, eşinden ayrılan veya eşini yitiren turna bir daha eş aramaz, ömrünün sonuna kadar yalnız yaşar, bunun adı vefamıdır, adı sevdamıdır bilinmez.

Engin Kasap ……..

“Gün geçer azalır sevgi,
Değişir her şeyin rengi,
Bugün değil yarın belki,
Unutursun Mihriban’ım.”

Şair unutursun dese de, unutulmaz, saksılara ektiğimiz fesleğenlerin elimizde bıraktığı koku, yağmur sonrası toprak kokusu gibi, camdan süzülen yağmur damlaları, buğusuna elimizde çizdiğimiz kalp, su birikintilerine düşen damlaların çıkardığı ses, gecenin karanlığı, tan yerinin kızıllığı, denizin mavisi, ormanın yeşili unutturmaz sevgiyi.

Aslında yüreklerimize el yapımı sedef kakmalı hançer saplansa da, saklarız akan kanımızı, gözyaşlarımız nehirlere dönse de kimseler görmesin diye ağlamayız, susan dilimiz anlatmaz bu sırrını kimseye, saklar yedi kat örtüler içinde en kuytusunda yüreğinin.

Unutmadığın, unutamadığın sevdaya bir isim bulursun, ben Jale dedim mesela, onu kaybettiğimde 18 yaşındaydı, hala gözlerimin önünde kıvır kıvır saçları ve hala 18 yaşında.

En zor olanı de gözünüzün önünde olmasıdır, aynı kasabada, aynı şehirde olmak, bir gün iş çıkışında çocukları ve eşiyle dolaşırken ona rastlama ihtimalinizdir zor olan, karşı kaldırımda da olsanız döner bakarsınız ardından, yanınızda eşinizde olsa, çocuklarınızda olsa kalbinizin ötesine attığınız o küçük yara yeniden kanar.

Bundan utanmayın, bundan sıkılmayın, insan olmanın bir sonucudur bu, eğer kimselerin olmadığı bir kuytu köşeniz, ağladığınızda gözyaşlarınızı kabul edecek bir nehir kenarı, bir deniz kıyısı varsa gidin oraya, yalnız kalın yüreğinizle ve ağlayın.

Şair unutursun dese de,

Unutamazsınız, eğer yürekten sevdiyseniz, eğer kalbinizde küçük bir yer ayırdıysanız bilin ki bir yerde sizi unutmayan bir yürek, sizin için ağlayan bir çift göz var.

Benim gibi, sizin gibi ..

**Mihribanım şiiri.
Abdurrahim KARAKIÇ
kaleardahan@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan