Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DÜNDEN BUGÜN
Yazar Fakir - Nisan 07 2010 - 15:45:20
DÜNDEN BUGÜN/Derya Avşar

Dünyaya ilk gözlerini açtığı masumiyeti ile bakabilmek vardı. Toprağa ayak basmak bazen ayakkabısız gezmek utanç değil haz verirdi. Geçmiş ile geleceği kıyaslamak ne mümkün… Şifa için ayaklarını basacak bir avuç toprak bile bulamayacak hale mi geleceğiz? Bugünün insanına ders olarak mı anlatılacak geçmişte yaşanan değer ve kültürler! Tüketmeye meyilli, hazırı seven, zoru görüp kaçan, kendi çıkarları uğruna büyüdükçe büyümek haramda olsa, gözü doymak bilmeden hiç vermeyip, sadece almak hırsı uğruna insanlıktan çıkan bir millet mi olduk?

Varolmak…
Varlığımızı hissedip yaşamaya başladığımız andan itibaren, eğitim görüyorsak ondan ötesini isteriz. Başarmadan, başarı elde etmek isteriz. Bir işi değil birkaç işi birden yapabiliriz hırsı varlığımızı ele geçirip obur, doyumsuz hayatında düzgün hiçbir iş yapamamış biri haline getirir. Varolmanın temelinde üretmek, başarmak, çabalamak en başta gelir. İnsan ürettiği sürece varolur. Varlığımızın ruhumuzla bir bütün olabilmesi için hiçbir işi yarım bırakmadan tam olarak ortaya çıkardığımız an, başarının kapısını da tam olarak açmış oluruz. Varolabilmenin temelinde sevgi ile büyümek, aile terbiyesinin yanı sıra kendi içindeki sese kulak verip, doğru yolda ilerlemek de bireyin kendi iradesinin kuvvetiyle mümkün olur…

Eğitim…
Eğitimin temeli ailedir… Bazen bir diploma çok şey demektir. Bazen de o diploma hiç bir şeydir. Eski insanlar doktor yüzü görmeden kendi şifalarını kendileri bulur ve tedavi ettirirlerdi. Hiç okul yüzü görmeden, çok şey bilen bilge insanlarımız, büyüklerimiz vardı. Akıl ve zeka Allah tarafında doğarken insanlara verilmiş en büyük zenginliktir. Bir diğer zenginlik ve hazine ise sağlıktır. Sağlık insana verilen en büyük servettir. Bu servettin kıymetini bilen servetine servet katar, bilmeyen ise zarar görüp, dengesi bozulan doğa gibi alt üst olurlar. Belki, diplomalı eğitimlilerin kanıtı bir imzalı başarıdır, ve kağıt üzerindeki başarısının kanıtını duvarında taşır. Oysa bilge insanın kanıtı Allah inancı ve insan sevgisidir.

Torpil…
Günümüz de artık torpil çağı en büyük gerçekliliği başlatmıştır. Her kapının ardında içeride adamı, tanıdığı, yakını olması tüm kapıların açılması anlamına geliyor. Artık çalışmak, başarmak, hakkıyla hakkını vermek eskidendi. Şimdi sadece çevre edinin her kapıdan bir tanıdık bulun bakarsınız yarın o kapıdan içeri girersiniz ve sizinde torpille işiniz görülür. Olmaz demeyin, basit görmeyin hiçbir şey bilmeniz gerekmez tek bir tanıdık tek, bir torpil sonrasın da yan gel yat. Nasılsa torpili olmadan çalışanlar var bütün işi o yapar. Tanıdığı yok şikayet edecek devleti yok.


Yalnızlık…
Her şeyi elde etmişlik yalnızlıktan kurtarmaz. Malı çoğaldıkça gönülleri daraltan zenginlik, dünyada çokluk, ahrette açlık kendi tok, komşusu aç, yüzüne gülen, arkasına gıybet eden, dünyada yalnız, ahrette zulüm olarak çıkar karşımıza… Tek başına olmak yalnızlık demek değildir. Kalabalıkta bile yalnız hissetmek mümkün… Çevremizde maskeli insanlar çoğaldıkça büyük bir boşluğa düşerek uzaklaşıyoruz her şeyden. Paylaştıkça çoğalırız tezini çürütürcesine, uzaklaşıyoruz büyük bir yalnızlığa doğru… Anne, baba, çocuk ilişkisi de bile empati kurulamıyor. Tek başımıza birer dünya kurgulayıp hiç kimseyi içine alamayacağımız şekilde duvarlar örüyoruz.
Ördüğümüz duvarlara her kim dokunursa altında ezilmeye mahkum kalıyor.
Suçlar, suçlamalar çoğaldıkça daha da derinleşiyor yalnızlık yarası…
Biz kendimizi düzeltmedikçe, kendi hatalarımızı kabullenip, karşımızdakini affetmedikçe, sevip saygı göstermedikçe, en önemlisi de Allah’ın varlığını ve sevgisini içimizde büyütmedikçe yalnızlığa mahkumuz demektir…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan