Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sizden Gelenler
Yazar Fakir - Nisan 21 2010 - 23:09:55
**Sayın Fakir YILMAZ

Doğup büyüdüğümüz Serhat Ardahanımızı,başta çocuklarımıza iyi bir eğitim alabilmek amacı olmak üzere imkansızlıklarından dolayı başka illere gitmiş olan biz gurbetçilerin Ardahan özlemine bir nebze gözümüz kulağımız olmaktasınız,bu nedenle günlük sitenizi ve gazetenizi zevkle takip etmekteyim,bunu ifade ederken canlı olarak sunduğunuz Yeşil Gölem de Lise açılışındaki sayın vekilin yeniden adaylığını garantiye alabilmek için liderine bağlılığını ifade ederken defalarca yakarırcasına övgüleri gibi algılama sakın.

Söz konusu açılış şovunu bir Göleli olarak üzüntü ile izledim, bürokratların ve partili siyasilerin alkışladığı sayın vekilin liderine sadakat sözcükleriyle dolu propagandası Göle gibi aydın demokrat geçmişi olan ve devlet adamı niteliği taşıyan siyasilerin yetiştiği ilçeye yakışmadığını gözlemledim.Kaldı ki yine sizin gazetenizden takip ettiğim kadarıyla aynı lidere, partili olmadan önce eleştirilerini de hatırladığımda bu ülkede politikanın bu kadar ucuz olmaması gerektiğini düşündüm,Göleli seçmen, sayın vekilin adaylık garantisini tekrar seçilme garantisine dönüştürecek mi? Ardahan ilinde önemli ağırlığı olan Gölede herkesin ortak kucaklayacağı birikimli adayları bulmak o kadar imkansızmıdır? Geçmişte Kars ilinin politikalarını belirleyen Göle,Ardahan da konumunu ne zaman belirleyecek diye düşünürken umutlarımı da yitirmiyorum.

Bu arada sayın Milli eğitim Bakanının ziyaretinin Ardahan bölümü de yoğunlaşan Bakan trafiğine rağmen sizinde işaret ettiğiniz gibi fiyasko.Sayın Bakan mahalli ve ulusal basında yer alan pansiyonu merak etmedimi.Elektrik kesintisi,Belediye önündeki ziyaretler filimleri andırıyor.Elektrik kesintisiyle ilgili Aras Edaş ın soruşturma v.s kısmı da ayrı komedi.Ardahan Edaş hala ,önce kars dan CHP mv aday adayı olan daha sonra AKP den belediye başkanı seçilen Nevzat BOZKUŞ’un belirlediği hatda kadrolu müdürleri de yok sayarak memurların amir yapıldığı (TEDAŞ ın biçok yerdeki uygulamasında olduğu gibi) devlet bürokrasisinde karşılaşılmamış yasal olmayan AKP modeli uygulamaların sonucu olsa gerek.Kurbanlık koyun gibi satışı bekleyen kurum adeta arpalığın son demlerini yaşıyor.
Sonuç itibariyle tekrar altını çiziyorum,(adaylık istemiyorum yanlış anlama)sevgili Fakir iyi ki varsın,yürekli gazeteciliğini kutluyorum,Ardahan ın sana ihtiyacı var.Başarılarının devamını umut ediyor,Ardahanıma selam olsun.
kardelensin

**GÜLHAN AKSU ..

Kıymetli kardeşim Çıldırdaki bir Öğretmenle ilgili haberiniz dikkatimi çekti.Gülhan Aksu ne yapmış bu öğretmen haberde öğrencilerine ben Allah la 3G ile görüşüyorum maymundan olma insanlardan öğrencilerine ders anlatmış gibi peki savunmasını alan müdüre sormazlarmı bu hacanın branşı ne diye şidi sevgili kardeşlerim bir devletki kendi kadrolarını kurma adına tüm okullardaki din dersi öğretmenlerini müdür yapmış arka bahcem diye öğunndüğü imamhatip li imamları din derslerine atamak için dinderslerini boş gecirirse ve böyle kendi dünya görüşünü her yerde anlatacak Gülhan Aksu gibi öğretmenler anlatacaktır ben yinede sayın hocamdan rica ediyorum olur olmaz heryerde konuşma bu zaman susacak zamandır. devrim68

**Kelebek

Benim memleketimde kış çok ağır geçer. Öyle ki;memleketime "güneşin bile üşüdüğü" şehir yakıştırması yapılır ve hiç abartılı değildir. Bugün şubat ayının 23 ü ve Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yılı.

Ardahan'ın kurtuluş yılı kutlamalarına katılamıyorum 22 yıldır bu mevsimde hep Berlin'deyim. Bu yıl Berlin'de kış, memleketim Ardahan'ı aratmadı ve ilk defa böyle çok kar yağdı. Sert bir kış yaşadık. Bugünlerde soğuk havalar Berlin'i terk etmeğe ve yavaş yavaş ilkbahar havası hakim olmağa başladı sayılır. Caddelerdeki buzlanmış ve beyazlığını kaybetmiş karlar erimeğe yüz tuttu. Bu nedenle caddeler ıslak ve kirli. Yalnızca kaldırımlar kurumuş ama bazı kesimler yine ıslak , çünkü çatıların saçaklarından damlayan sular kurumasına izin vermiyor. Zaten oldum olası bu mevsimde büyük şehirleri hiç sevemedim ben. Çünkü kış mevsimi, benliğimde karların beyazlığını, saf ve temizliğini duyumsatır. Fakat şehirlerde öyle olmuyor, yağan karların beyazlığı o saf görüntüleri çabuk bozuluyor, şehirler kendi kirliği ile bu güzel görüntüyü hemen bozuyor. Yani kendine benzetiyor.

Evet Berlin'de bu yıl kış sert geçti. Kafamda memleketim Ardahan, kurtuluş şenlikleri, evlerin çatılarından elmas gibi buz sarkıkları, ressamları kıskandıracak güzellikteki ağaçlar ve temiz havasını duyumsayıp ve bozulmamış güzellikleri gözümde canlandırarak dalgın dalgın yürüyorum.

Yeni yılın ilk gününden bu güne elli üç gün geçmiş ve ilk defa güneşli bir gün yaşıyor Berlin. Bir iki saate kalmaz güneş batar ve belkide sabah yeniden kar yağar, ben bu güneşi; yarın, bugünkü gibi uzun süre bulamayabilirim düşüncesiyle öylesine yürüyorum kaldırımların kuru kulvarında. Dediğim gibi henüz ilkbahar değil, şehir zemherinin ayazından yeni kurtulmuş,kaldırımlar yer yer kar yığınlarıyla kaplı, yer yerde karlar erimiş ve karların sakladığı çöpler, köpek pislikleri ortaya çıkmış. Çok çirkin bir görüntü oluşturuyordu. Bu çirkinliklerden gözlerimi sakınmaya çalışıyor, kaldırımın kuru ve temiz kesimlerinden yürümeğe özen gisteriyordum ki !..

Birden gözlerime inanamadim ! o kuru kaldırımda kocaman kanatlarıyla bir kelebek duruyordu.

Bu mevsimde, soğukta; şehrin beton yığınları arasında, taş kaldırımlarda bir kelebek ! inanasım gelmedi doğrusu, kanatları rengarenk, kahverengi; menekşe moru hafif çizgiler, ve o çizgiler arasında özenle sıraya dizilmiş beyaz benekler, beyaz benekleri çevreleyen gül kırmızısı bir renk tonu, yani tam yazın bizim dağlardakiler gibi bir kelebek işte. Önce yok bu gerçek olamaz plastikten süslü püslü bir oyuncaktır diye bir sürü düşünce dolaştı kafamda. Ama eğilip yakından baktığımda gerçekti.

Yorgun gözüküyordu, incitmemeğe özen göstererek usulca avuçlarımın içine aldım. Kanatlarını gururlu bir edayla dimdik tutuyordu. Bak, "sen inanmıyorsun, benim gerçek olabilme ihtimalime ama, gerçeğim ve yaşıyorum" der gibiydi. Kanatlarına dokunmak, sevmek okşamak geldi içimden ama incitirim korkusu ağır bastığından bakışlarımla ve yüreğimdeki sevgiyle sevdim okşadım. Sonra bir kitapta okuduğum makale geldi aklıma. Kelebeklerin yaşamının 2 ila 4 gün, bazı türlerin ise en çok on onbir ay olduğu geldi aklıma. Hüzünlendim... alıp eve götürsem, belki yaşamının sonlandığı anı gözlerimle görecek ve daha çok üzülecektim. Dışarısı soğuktu ama güneşliydi ve günün de üçte ikisi geçmişti.Yani günbatımına en fazla iki bilemedin üç saat vardi. Yarının güneşli olacağının garantisi de yoktu. Olsa bile kelebeğin yarın hayatta olabilme olasılığı da yok gibiydi. Bu düşünceler kafamı kemirken kararımı vermiştim bile. Bu kelebeği eve götürürsem , belki sıcacık evde ısındığını , o yorgun görüntüsünün ortadan kalkabileceği düşüncesini iyi gibi algılasam da, haksızlık etmiş olacaktım. Ancak tekrar kaldırıma, ayak altına bırakamazdım. Bu kışın ortasındaki yazdan ödünç alınmış güneşli bir günün tamamını yaşaması gerekiyordu. Etrafıma bakındım onu insanların ayaklarının altında ezilmeyecek, ancak güneşi ve günü son anına kadar görebileceği bir yer aradım. Ve içerisinde kelebek gibi rengarenk şekerlerin bulunduğu kırmızı renkli şeker otomatı gözlerime takıldı . Tamam işte! tam aradığım yer. Kuytu, fazla rüzgar almıyor, güneşi tam karşıdan görüyor, ama demirden yapıldığı için soğuktur diye vazgeçiyordum ki ! bir reklam afişinin renkli kağıdını gördüm. hemen afişi şeker kutusunun üzerini kaplıyacak şekilde katlayıp, kelebeğimi üzerine yerleştirdim. Yakışmıştı renkli kutu ve kelebek birbirlerine.

Hüznümü bastırdı bu görüntü ve artık kelebeğim kalan iki saatlik ömrünü ayaklar altında ezilme tehlikesi olmadan ve güneşi son anına kadar duyumsayarak geçirecekti.
Berlin
İsrafil Yıldızkan

**Lehimliköyü Derneğini ve Yöneticilerini gören var mı dostlar..

Uzun zamandır dernek yöneticilerimizi göremiyoruz. Ne bir sivil toplum örgütünde ne de bir sosyal etkinlikte. Bana göre Hoçvan’ın en pasif köy derneği unvanını çoktan aldılar.

Lehimliköyü Derneğini ve Yöneticilerini gören var mı dostlar..
Uzun zamandır dernek yöneticilerimizi göremiyoruz

Ne bir sivil toplum örgütünde ne de bir sosyal etkinlikte. Bana göre Hoçvan’ın en pasif köy derneği unvanını çoktan aldılar.

Sanırım çok yoğunlar yaz programları yapıyorlar.

Ya da kaz gecesini yenisini mi düzenliyorlar. Köyümüze yeni kazanımlar yapmayı hedefliyorlar. Hiçbir alanda göremiyoruz.

Her toplantıda mülk meselesini köy halkı duymaktan sıkıldı artık. Üyeler artık bu kelimeyi duyduğunda toplantılara da katılmak istemiyorlar. Bu yüzden katılımcıların sayısı düştü.

Eski yönetim yani yeni yönetim kendini seçtiren yönetim

Yoksa seçim günü araçlarla topladıklarınızın ayağına araç mı gönderemiyorsunuz toplantılarınızın katılım oranı yükselsin diye. Başkan Allah aşkına sen kendinden derneğe ne bağışladın ne kattın.

Son kaydettiğiniz ve sizi seçen üyeler aidatlarını yatırıyorlar mı? Yoksa onu da aidatlarını ödeyenlerle mi finanse ediyorsunuz.

Sorulması gereken o kadara çok soru var ki;

Ama yönetimi bulamıyoruz.

Ya da bulduğumuzda da demokrat başkan mikrofonu elinden kaparlar diye bırakmadığı için kimse ne oluyor bitiyor soramadan toplantı bitiyor. Bir de kendilerinin bile inanmadığı

söylemlerini duymak artık kimseyi bağlamıyor. Bu gidişle başkan sayesinde her soy kendi derneğini kuracak. Lehimliköyü Derneği de başkanın derneği olarak devam edecek.

Bu köy halkının derneğini yönetecek kişilerde bazı özellikler aramalıdırlar. Entelektüel, çalışkan, samimi ve her sülalenin önde gelenleri ile yeniden sağlam bir oluşum yapmalıdırlar.

Saygılarımla
Turgay Zorba Emek Ajans ve Matbaacılık

**özelleştirme ..

özeleşen kamu kuruluşunda çalışanım ve bizlere verilen anayasal haklarımız olan kadromuzu elimizden alıp 12 ayda 10ay çalıştırmak isteyen devlet yöneten ziyniyet türkiyede kiranın kaç para oldugunu biliyorlarmı hiç bir sosyal hakkı olmayan 4cyasası olarak tabir edilen bizlerinde 4c bombası dedigimiz bu yasanın neresinde adalet var tekel çalışanı özcan ardahan miletvekilimiz akp adayımız ne yazıkki bu konuda hiç bir beyanda bulunmamıştır sayın saffet kaya bizlerin kölelik yasası tabir edilen 4cyasasından dolayı sizleride işci kardeşlerinin yanında görmek dilegiyle

**Güneş’in üşüdüğü yerde çocuk olmak

Orda çocuk olmak ne kadar zor bilir misiniz orda hayal kurmak ne kadar zor bilir misin? yazın bir kuru ekmekle danaların önünde güneşte kavrulmak, kışın çıplak ayaklar yırtık kara lastiklerle kar buz bir yırtık defterle anamın eski döşek Şiltisin de dikipte yaptığı çantayla içine kuru ekmek koyup ta okula gitin mi? İşte ben bunları yapıyorum sense tıpkı benim gibiydin ama sen beni benleri unutun be amca sen sermeye, sen mevki, sen karıyer sahibi oldun, beni ve benleri unutun be amca hanı sen ve sizler bunlara sahip olunca ben bizleri okutacan yenı defter alacaktın hani göleden yeni çorçil lastik alacaktın hepte o lastikleri bekliyorum ayaklarıma kar suyu giriyor ayaklarım üşüyor be amca hadı kış geldi be amca bugün elime bir tezek aldım okula gitim elerim çok üşüdü, ha okula yeni bir öğretmen gelmiş bize sordu çocuklar siz üşütüp zatüre olacaksınız, dedi niçin üstünüze bir şeyler giymiyorsunuz arkadaşlar dediler ki giyecek bir şey yok ben hemen ayağı kalktım öğretmenim amcalarım ağabeylerim gönderecek dedim oda hepinizin mi? dedi amcası orda tabi bizim amıcalarımızda orda gazeteci, öğretmen, hakim, savcı, beldiye başkanı, iş adamı, o çok iyi çok gururlandım sizi hiç mahçup edermiyim be amca ben ve bizler sizi unutmadık be amca …


SENDE ÇOCUKTUN
KAMPANYAYA
DESTEK VER …

İLETİŞİM : GÜVEN GÜNEŞ
TEL : 0535 352 44 49
E-Mail: guven_gunes_75@hotmail.com

**OVAPINAR KÖYÜNÜN YOLLARI KARDAN PARDON ÇAMURDAN ..

2009 YILININ EN İDDALI YOLLARINDAN OVAPINAR KÖYÜNÜN YOLLARI ÇAMURDAN DOLAYI GİRİLMİYOR.GEREK ARDAHAN OVAPINAR GEREKSE OVAPINAR KÖY İÇİ YOLLARI KÖY HİZMETLERİ MÜTAHİT İŞ BİRLİĞİ İLE ORTAK YAPILDI. ANCAK ÇAKILSIZ VE YOL YAPIMINA UYGUN OLMAYAN MALZEME OLDUĞU İÇİN ŞU ANDA KÖY YOLLARI KULLANLLMAYACAK DURUMDA.KÖY İÇİ O KADAR ÇAMURKİ CAMİ CEMAATİ CAMİYE DAHİ GİDEMİYOR.AYRICA İDDA RDİYORUM GÜZ ÇİMENİ OVAPINAR ARASI 2 KM MESAFE BU YOLU ÇAMURA SAPLANMADAN VEYA ARACINA ZARAR VERMEDEN GELEN ARACA ÖDÜL VERECEĞİZ .YARIŞMAYA HER TÜRLÜ ARAÇ KATILABİLİR. İSTER 4 ÇARPI 4 İSTER JEEP İSTER TANK HER TÜRLÜ MOTORLU ARAÇ KATILABİLİR.AYRICA GAZETECİNİN ŞAHİN İDE ÖZEL DAVETLİMİZDİR.

**Ardahanın tanınmış demir ustalarından olan Kodiskaralı amcam Osman DEMİRCİ 16,3,2010 günü Bursa'da hakkın rahmetine kavuşmuştur.

**VEFAT
Rahatsızlığı nedeniyle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tedavi görmekte olan Ardahan/Binbaşar Köyünden İş adamı, yöremiz dernek kurucusu ve başkanlığını yapmış olan Sayın Önder AKTÜRK vefat etmiştir. Başımız sağolsun.

DOĞUCAN YILMAZ
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan