Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHAN YERİNİ KAPTIRMADI
Yazar Fakir - Mayıs 04 2010 - 19:53:17
ARDAHAN YERİNİ KAPTIRMADI!

Kahraman Azat Son yıllarda üst üste gelen sonunculuklarla adeta alıştığımız sonuçlara geçtiğimiz hafta maalesef bir yenisi daha eklendi.
Evet YGS (Yüksek Öğretime Giriş Sınavı) sonuçlarına göre Ardahan yine sonuncu oldu. Bu durum halk arasında derin bir üzüntü ve teessüf bıraktı.
Ancak gelin görün ki Ardahan’daki bu başarısızlıkta payı bulunan bu tablonun mimarlarında hiçbir üzüntü veya sorumluluk bilinci göremiyoruz.
Siyasi partilerin,sivil toplum örgütlerinin, yetkili mercilerin, esnaf odalarının, sustuğu bu durum karşısında sade bir vatandaş olarak şu soruları sormak bir şeyler hatırlatmak vatandaşlık görevidir diye düşünüyorum.
1-) İl olduğundan bugüne kadar eğitimde iller arasında bir çok kez sonuncu olan Ardahan’ın bu hali ne olacak? Bu duruma üzülen hatta utanan kimse yok mu?
2-) Bu sınav sonuçlarında yetkililerin bir kabahati yoksa Ardahan genelinde sınava giren öğrencilerimiz de mi problem var? Her yıl aynı garabetin devam etmesi sizce bir eğitim faciası değil midir?
3- Bu kötü gidişe kim dur diyecek? Ardahan genelindeki eğitim neden bu kadar düşük? Bunu irdelemek kimin görevidir? İlimize her ay bir bakan getiriyoruz diye övünenler bu sonuçlardan sonra Milli eğitim Bakanını Ardahan’a yeniden getirmeyi düşünüyorlar mı acaba?
4- Göle’de bir öğretmenimizi canice katlettikten sonra teslim olmak için karakolunun adresini soran caniyi tesadüfen bulan polislere sanki büyük bir operasyon yapılmış gibi ödül töreni düzenleyen valimiz acaba aynı ödül törenini bu sonuçlardan sonra da düzenlemeyi düşünüyor mu? Mesela Milli eğitim müdürlerine plaket verebilir.
5-Şehrin sorunları, toplumsal meseleler karşısında korkaklıklarının ve basiretsizliklerinin kurbanı olan ve bol bol geziler yapan Belediye başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz acaba bu konuda sizlere düşen görevlerden haberdar mısınız?
Bu sorular şimdiye kadar hep cevapsız kaldı ve Ardahan el birliğiyle bu noktaya taşındı! Aslında Ardahan’daki eğitim rezaletinin anlamak için Ardahan Milli eğitime atanan idarecilere bakmak yetiyor. Liyakate değil sadakat ve dalkavukluk esasına göre birileri bir yerlere getirilip görev ehli öğretmenler pasif görevlerde adeta imha ediliyor. Mesleğinden haberi olamayan, ktidara yakın görünmek için her türlü renge bürünenler ne yazık ki önemli görevlere getiriliyor. Eğitim bir milletin temelidir. Böylesine önemli olan bir konunun idarecileri iktidara sadakat ölçüleriyle belirlenirse bu manzara kaçınılmaz olur.
Bir vatandaş olarak buradan sesleniyorum: Vilayetimizin seçilmiş insanları, Belediye başkanları, İl genel meclis üyeleri, oda başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları sizin göreviniz törenlerde yakanıza adeta tencere kapağı büyüklüğünde rozetler takarak kameralar ve fotoğraf makineleri önünde sayın valiye yakın görünmek için birbirinizi ezmek pahasına itelemek değildir!
Eğer görevinizin ne olduğunu bilmiyorsanız bilenlerden öğrenin, sorumluluğunuzu bilin. Şöyle ki: Her selayetin karşılığında bir mesuliyet vardır. Şehrimize gelen Bakanlar, müsteşarlar ya da bütün yetki sahipleri önünde gerdan kırmak yerine sorunları anlatın çözüm sunun sizin göreviniz budur.?
Ardahan’daki sorunlar sadece eğitimde değil. Mesela sabah saatlerinde Ardahan devlet hastanesine gidin. Oradaki kuyruk rezaleti karşısında sizlerinde en azından utanacağını düşünüyorum. Hastanede öyle bir çile rezaleti var ki ortaçağda ki Venedik korsanlarının köleleri gemiye doldurmak için tek sıra halinde kuyruk oluşturmasını andırıyor. Yoğun meşgaleniz arasında size tavsiyem hastaneye de bir ara uğrayın!
Ama Ardahan’da bütün bunlara rağmen güzel şeylerde olmuyor değil. Mesela göreve geldiği günden bugüne köylülerle birlikte süt fiyatlarının yeniden düzenlenmesi için didinen Göle Kaymakamı Sayın Ali UYSAL’ın beş köyde süt toplama merkezi yaptırdığını ve süt fiyatlarının 43 kuruştan 75 kuruşa çıkarıldığını bir mahalli gazetede okudum. Kendisine bu konuda teşekkür ediyorum.
Son sözümde Ardahan Milli eğitim müdürüne internet sitelerinden okuduğumuza göre sayın müdür Ardahan YGS sonuçlarına çok güzel bir kılıf bulmuş müdür bey diyor ki: Ortalamamızı dışarıdan giren aktif olmayan öğrenciler düşürdü. Müdür bey yaptığınız “şecaat arz ederken sirkatin söylemektir”.
Milli eğitim müdürünün bu açıklaması bana Osmanlının son dönemlerinde Maarif Bakanı (milli eğitim bakanı) olan Emrullah efendiyi hatırlattı ..
Oda kendisine yöneltilen eleştirilere şöyle cevap vermişti: “Ah şu okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim”
Şimdi siz sayın müdür, ah şu öğrenciler olmasa mı demeye mi getiriyorsunuz?
Kamuoyuna saygılarımla ..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan