Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 16
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
KAI GAMBURU DEVAM EDİYOR
Yazar Fakir - Mayıs 14 2010 - 23:03:18
KAI GAMBURU DEVAM EDİYOR ../Ramazan TAN

Ramazan Tan Ardahan'ın sözde il oluşundan bu güne Ardahan'ımızın KAI logosu içerisinde sadece ismi kullanılarak halen bir ilçeymişçesine Kars'ın gölgesinden bir türlü kurtulamamış yâda kurtulmasına müsaade edilmemiştir.

Sahipleri varmışçasına zaman zaman bazı insanlarımız seslerini yükseltseler de kendi egoları ve çıkarları hep ön planda tutulduğu içindirki Ardahan hep sahipsiz kalmıştır.

Sahipli olan bir olmuş olsa doğalgaz boru hattına sahiplik yapmasına rağmen doğalgazdan faydalanamaması, bol ovaları olmasına rağmen hayvancılığın çökmesi, Kafkas arıcılığının mekânı olmasına rağmen balsız festivaller yapılması, Kura nehrine sahip olmasına rağmen kurayı kayıp etmek üzere olması, 1970 li yıllarda eğitimde Türkiye ikincisi bir bölge olmasına rağmen son yıllarda Türkiye sonuncusu oluşunu acaba sahibiz diyenler nasıl açıklayabilirler.

Türkiye'de Ardahan la birlikte hatta Ardahan'dan yıllar sonra il olan illerle Ardahan'ı mukayese etmek bile mümkün değildir.
Ardahan dışında barınmak, doymak ve yaşamak adına bulunan bölge insanlarımız her ne kadar birliktelik mesajları verseler de yıllardan beridir ben sen kavgalarından arınamadıklarından dolayıdır ki sağlıklı bir yapı oluşturamamışlardır.

Oluşturulmaya çalışılan birlikteliktelikler de İlyas Salmanın babasının askeriyede ilk günkü yaşadığı cılz sesten öteye gidememiştir.

Bizler Ardahan Kültür evi yönetimi olarak alışılmışlığın dışında dernekçiliğe yeni bir pencereden bakarak komisyonlar oluşturduk. Bu komisyonlardan bir tanesi de benim başkanlığımda kurulan Kültür ve sanat komisyonudur.

Bu komusiyon yazarlar ve sanatçılarımızdan oluşmaktadır. Bu komusiyonun görevi yapılan aktivitelerde bölgemizin kültürünü ön plana çıkarırken aynı zamanda sanatçılarımızı da hem ön plana çıkarmak hem de onlara sahip çıkmaktır.

Bu vesileyle İstanbul'da biz bir ilki yaparak İstanbul'da yaşayan ancak biri birlerini hiç tanımayan 51 sanatçımızı ilk defa bir kahvaltıda bir araya getirdik.
Dünya starlarından Hülya AVŞAR'a Ardahan Kültür Evinin açılışını yaptırdık.
Dernek başkanımızın yazmış olduğu Hasret emmi adlı tiyatro oyununu en güzel bir şekilde sergiledik.
Yine 2009 yılında Esenyurt meydanında 31 ilin birlikteliğinde yapılan kültürel şenliklerde Ardahan'ımızın gecesinde sahneye tam 17 sanatçımızı çıkararak bir ilki gerçekleştirdik. bunu yaparken de sanatçılarımızı on binlerin karşısına çıkardık ve onların tanıtımını yaptık.

Şimdi bizler bunu yaparken birileri çıkıyor ve Kars- Ardahan -Iğdırlı sanatçılar birliğini kuruyorum diyerek sanatçıları kendi şirketinin tanıtımını yapmak ve sanatçıları bir elde tutmak istiyor. Bizim örgütlülüğe karşı çıkışımız asla olmaz ve olamaz.
Ancak yapılan örgütlülük dedikleri şey dayatma zihniyeti içerisinde olunca tabiî ki işler değişiyor.. Biraz açarsak siz dernekler olarak bir kültürel şenlik düzenlediğinizde aslında üç beş sanatçımız haricinde sanatçılarımızın %95 i Ardahanlı olmasına rağmen dernek başkanları ya da yönetimleri Kars-Ardahan-Iğdır birlikteliğinden hicaz et almadan bölge sanatçınızla irtibat kuramayacaksınız. Yâda kendi sanatçınızı arayamayacaksınız. Dernekler sanatçılarından sanatçılarda derneklerinden uzaklaşarak birilerinin tekeline sunuluyor.
Üstelik bu tekeli kuran şirket Ardahanlıda değil ancak destek verenler yine Ardahanlı dernek başkanları.

Tüm bunlar yapılırken bir de bu olayı deklere etmek adına bir gece düzenleniyor ve sivil toplum örgütleri adı altında Aslında dernek başkanları buraya davet edilerek bundan sonra sizler sanatçılarla görüşeceğiniz zaman bizimle muhatap olacaksınız mesajı veriliyor.
Dernek başkanlarımız sadece orda belki bir mikrofon alırız yâda ismimiz orada telaffuz edilir diyerek aslında kendilerine hazırlanan oyuna evet demek adına bunu onaylamak adına hiç tereddüt etmeden bu oyunun bir parçası oluyorlar.
Dernek başkanları sanırım bir an hem konumlarını hem de Ardahan'ı unutmuş olmalılar ki böyle bir toplantıya destek veriyorlar.
Yani siz şu anda mevcut KAI vakfını eleştirirken yeni bir KAI kurmaya çalıştığınızı fark edemediniz mi?
Şimdi ben o toplantıya katılarak sanatcılarmızı birilerinin tekeline sunan dernek başkanlarına soruyorum.

1) Sayın başkanlar sizler reklâmlardan ne zaman kurtulacaksınız?
2) Ardahan 'ımızın ismini başkalarının kullanmasını ne zaman dur diyeceksiniz?
3) Kıblenizi gerçekten ne zaman Ardahan'a çevireceksiniz?
4) Sanatçılarınızla yeni yeni bir araya gelmeye başlamışken onları tekrar mı uzaklaştıracaksınız?
5) KAI vakfını eleştirip Ardahan Karsın gölgesinde kalıyor diyerken neden yeni bir Kars -Ardahan-Iğdır birlikteliğini destekliyorsunuz?
6) Oraya katılmanız bile buna destek vermek adına gelmiyor mu?
7) Orada bulunan sanatcılarımızın kaç tanesi Kars ve Iğdırlıdır?
8)
Bana göre dernekler ve sivil toplum örgütleri var olmak adına bölgesine ve bölge insanlarına faydalı olabilmeleri adına bir şeyler yapmaya çalışıyorlarsa öncelikle kültürüne, sanatına ve sanatçısına sahip çıkmaları gerekir
Artık Ardahan'ın bir ilçe değil de bir il olduğunu herkesin anlaması gerekir. İnsana sormazlar mı mademki Karsa bu kadar bağımlıydınız neden il olmayı kabul ettiniz?
Eger il olduysanız neden halen Ardahan'ı kullananlardan kurtulamıyorsunuz.….
Sonuç olarak artık Ardahan'ın gerçekten bir il olduğunu anlamanız ve yaşamanız gerekir. Bunu sadece söylemlerde değl uygulamalarda da görmek istiyoruz.
Ardahan'ı Karsın gölgesinde bırakanları ve Ardahan ismini kendi egoları ve çıkarları nezlinde kullananları, Ardahan'ın unutulmuş bir bölge olmasına sebebiyet verenleri şiddetle kınıyorum.
ramazan_tan64@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan