Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
YENİ MAKYAJLI CHP
Yazar Fakir - Mayıs 28 2010 - 19:07:26
YENİ MAKYAJLI CHP/Kerem Atbaş

Kerem Atbaş Her ne hikmetse görünmeyen bir el tarafından Deniz Baykal'ı "varan-1" deyip bilinmeyen bir kaset ortaya sürüldü ve anında Deniz Baykal genel başkanlıktan istifa etti. Kurultay seçimleri bitene kadar ne konuştu nede kurultaya geldi.
Sebebi sorulunca ' kaderine küstüğü ' söylenen deniz Baykal CHP'nin koltuğuna nasıl gelip oturdu yada oturtulduysa, Kemal Kılıçdaroğlu da aynı zihniyet gurubu tarafından getirilmiş oldu. Aralarındaki tek fark, Deniz Baykal: altan öymenin yerine getirilirken, "karanlıklar prensi" lakabı kendisine uygun bulunmuştu. Kemal Kılıçdaroğlu'na ise Gandi lakabı ile karaoğlan lakabı uygun bulunup halka sunulmuştur.
Küsülecek darılacak bir anormal durum ortada yok. Hani derler ya ne ekersen onu biçersin, rüzgar ekenler fırtına biçtiklerine neden üzülsünler ki? İlk başlarda sistem nasıl çalışıyorsa gelinen aşamada onun devamıdır.
Gandi bir tür sivil itaatsizlik sayılan 'satyagraha', yani pasif direnişin sembol ismidir, Gandi'nin hayat felsefesi haline gelmiş olan bu direniş biçimi, uğrunda ağır bedelleri göze alarak pratik örnekler ortaya koymuştur. Ülkesinde tuz bulunduğu halde, çok pahalı satılmasını protesto etmek için, kendi halkıyla birlikte, yüzlerce kilometre yolu yaya gidip, sembolik olarak bir avuç tuzu ocaktan alıp geri gelmiş ve bu haliyle tepkilerini dile getirmiştir. Kısacası Gandi yaşam felsefesinin ön gördüğü, pasif direnişin, siyasal ve sosyal gereklerini yerine getiren direniş adamıydı.
Yine karaoğlan'a benzetilmesi boşuna olmadığını Rahşan Ecevit'in bizatihi kurultaya katılması bu benzetmenin yerinde ve zamanında yapılmasının tanığıdır ve onaylıyordu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultayda yaptığı konuşmalarında 1970'lerde parti başkanlarının yaptıkları, konuşmaların bir benzeri gibiydi. Fakir fukaraya bol bol aş, iş, ekmek vaadinde bulundu. Başkada elle tutulur bir yanı olmamakla beraber yüzde on'luk seçim barajını aşağıya indireceğinin vaadinde bulundu. Bu ülkede beraber yaşadığı Kürt toplumu ile ilgili, hiçbir fikri düşüncesi yoktu. Bir ana muhalefet partisinin başkanlığına seçileceksiniz, bu ülkede olup bitenleri görmezlikten geleceksiniz bunun tek bir izahı vardır. Zihniyet aynı zihniyettir. Yapılan makyajla ibarettir. Değişen bir şey yoktur.
12 mart muhtırası sonrasında, toplumda özgürlük ve demokrasi sloganlarıyla, toplumun beklentilerine yanıt olarak, kasım 1972 de CHP genel başkanlığına seçilen Bülent Ecevit 1973 seçimlerinde CHP yi birinci parti konumuna yükseltmişti.
1970'li yıllarda sol gençliğin en popüler sloganı haline gelen "ABD ülkemizden defol" sloganı atılıyordu. Diğer yandan dağlara taşlara "umudumuz Ecevit" sloganını yazan solcu gençler, bilmiyorlardı ki Ecevit'in 1955 yılında ABD'nin kuzey karolina eyaletinin Winston-salem kentinde, the journal and sentinel'de konuk gazeteci olarak çalıştığını, 1957'de rockefller foundation fellowship bursu ile yeniden ABD'ye gittiğini rektörlüğünü Henry A.kissinger'in yaptığı Harvard üniversitesinde sekiz ay sosyal psikoloji ve Ortadoğu tarihi üzerinde incelemeler yaptığını bilmiyorlardı muhtemelen. Kıbrıs'ın fatihi için, geçmişte içerisine girilen yanılgı ve yanlış tutumların bir daha tekerrür etmemesi için, solcu gençliğin kılıçdaroğlu'nu iyi tahlil etmeleri için, kurultay konuşmaları yeterlidir.
En büyük laikçi geçinen Deniz Baykal'ı (laikçi) CHP'lilerle taraftar medya, el birliği ile CHP başkanlığından uzaklaştırdılar. Deniz Baykal laiklik tehlikede diye bağırıyordu. Ama her ne hikmetse Kemal Kılıçdaroğlu laiklik vurgusuna deyinme gereğini bile duymadı. Hani laiklik tehlikedeydi. Madem laiklik tehlikede değil idi ise, birkaç gün önce Nabi Yağcı haklı olarak soruyordu.
"madem laik cumhuriyet tehlikede değildi niye bizi ülkeyi böylesine bir kardeş kavgası içine ittiniz." Böylesi haklı bir soruya kim ve nasıl cevap verebilir. Laikliğin korunması bahanesi ile, chp ordunun yedekliğine dayandırılarak siyaset yapma esasını şimdiye kadar uygulamıştır. Bundan sonraki dönemde CHP yi arkadan ittirme görevini, Kılıçdaroğlu'na vermişlerdir. Dolaysıyla CHP ye gönül verenlerin tezahüratları, büyük bir coşku ve heyecanların, dışa vurumu olarak alkışları, yeri göğü inletiyor olması, Ne olur sorusuna yanıt olarak makyaj tazelendi, bundan sonrasını bekleyip göreceğiz. Militarist zihniyet değişmedikçe makyaj ile bu ülkenin sorunları çözülmez.
Sonuç itibari ile ülke sorunlarını iyi tahlil edip doğru reçeteler ile cevap olacaklarını, memleket için hayırlı olacağını kanaatini taşımakla beraber, iktidar partisinin üzerinde belki biraz etki oluşturabilir. Büyük beklentiler içerisine girenler büyük yanılabilirler. Çünkü CHP oligarşinin partisidir. Her ne kadar "sol" diye adlandırılıyorsa da, özü itibarıyla sağ partilerden farkı yoktur.
kerematbas@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan