Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 17
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Provakasyon
Yazar Fakir - Mayıs 30 2010 - 19:11:44
Provakasyon ve tahrik../S.Doğu Yılmaz

Saddam Doğu Yılmaz Çarşamba akşamı evde bilgisayarın başında otururken bir mesaj alıyorum cep telefonuma gönderilen. Mesaj aynen şöyle:
“Muğla’da 12 mayıs ta Kürt öğrencilerine yapılan saldırıda ağır yaralanan 21 yaşında ki Şerzan Kurt adlı Kürt öğrencimiz hayatını kayıp etmiştir.Başımız sağolsun.”
Ardından yaklaşık on beş yirmi dakika sonra telefonum çalıyor. Telefonun ucunda ki ses benimde üyesi bulunduğum AÜ-ÖDER ( Ardahan Üniversitesi Öğrencileri Derneği) ‘nden bir arkadaşımın sesi. Kırgın bir ses ifadesiyle yaşanılanları anlatıyor ve ertesi gün için bu konu hakkında bir basın açıklaması yapılacağını, benimde hazılıklarda bulunmamı istiyor ricavaki bir tavırla.Olur diyorum, elimden geleni yaparım diyerek.
Yaşanılanları öğrendikten sonra biraz canım sıkılıyor. Çünkü bir kaç saat önce uzaklarda bir yerde bilmediğim tanımadığım bir şehirde, tanımadığım bir öğrenci arkadaşımın ölümüne üzülüyorum.Açıyorum haber kanallarını geziyorum, internetten konu hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. Ve o, ülkemizde sıkça eşine rastladığımız haberlerin büyük puntolu manşetlerine takılıyor gözlerim, “POLİS KURŞUNU” kelimelerine.
Bir kez daha canım sıkılıyor.
Kalkıyorum oturduğum yerden, kapatıyorum televizyonu bilgisayarı..Yatağıma giriyorum ve daha sonra uzun uzun düşünüyorum.
Neydi bu insanların suçu?
Siyasi fikre sahip olmaları mı?
Yoksa adam akıllı okullarında okumadıkları mı?
Hayır hayır, belki de karşıt görüşlü olmalarıdır..
Ya da Kürt olmaları..
Sanırım bütün mesele hem siyasi fikre, hem karşıt görüşe, bunlardan dolayı daha kaliteli bir yaşam için sistemin okullarına karşı verdikleri mücadele ve hem de bütün bu saydıklarım olup birde Kürt olmaları..
Son zamanlarda batıda Kürt olmak, ‘kaşının üstünde göz’ olmak gibi bir şey oldu. Bir bahane arıyorlar ki saldıralım şu Kürtlere diye. Sadece Kürtlere mi? Daha bir kaç ay önce bu ülkenin vatandaşı olan Romanlara..
Kim bu saldıranlar?
Bakıyoruz haberlere; Ülkücü gençlik ya da vatan millet ayaklarına yatıp birilerine yalakalık yapmaya çalışan bir kaç Polat Alemdar hayranı.
Hiç bir ideolojiyi az da olsa anlayamayan, ülke gündemini takip etmeyen, sorsak içişleri bakanımız kimdir? sorusunu cevaplandıramayan, sadece ve sadece laf olsun torba dolsun diye tekbirler atan, ancak kutsal saydıkları ocakları altında çilingir sofrası kurup ocağa gelen memleket bacılarımıza tekliflerde bulunup karı kız muhabbetleri yapan, ülkenin demokratikleşmesi için mücadele veren Aydın Erdem’leri Şerzan Kurt’ları ve nice yurtseverleri oturdukları yerden terörist ilan eden ve sırtlarını her zaman yaptıkları gibi polise dayamaya çalışan ülkede ki ırkçı bir zihniyetin zararlı tohumları.
Daha önce bu grupların dış ülkelerin kuklası olup ülkeyi nasıl da kaos ortamına sürükleriklerini hepimiz az çok biliyoruz. Burayı çok uzatmadan dünkü basın açıklamamıza dönüyorum.
Basın açıklaması hazırlanmış, karanfiller alınmış, mumlar hazır hale getirilmiş, basına haber verilmiş, dövizler yazılmış ve durum bütün katılımcılara tek tek izah edilmiş haldeydi. Şerzan yoldaşın fotoğrafı da geldikten sonra basın açıklamasının gerçekleşeceği alana geçtik.
Ölen arkadaşımız için bir dakikalık saygı duruşundan sonra basın açıklamasını okuyup, mumlarımızı yakıp bize doğru gülümseyen fotoğrafına karanfilleri bıraktık. Barış kardeşlik sloganları altında tam da basın açıklamasını bitirmek üzereyken provakasyon ve tahrik kokan bir havayla kuyruğuna basılmış köpek edası içerisinde bize doğru bir ses yükseldiğini duyduk.
Manzara görmeye alışık olduğumuz bir görüntüydü.
Sanki biz, ‘kendilerinin zannettikleri’ ama bizimde olan ülkenin aleyhine gösteri yapıyormuşçasına deli dana sloganları atmaya kalkıştılar daha ne hakkında konuştuğumuzu bile bilmeden.
Bilmiyorlardı çünkü dinleme gibi terbiyeleri yoktu.

Ön yargılarla örümcek ağına dönmüş beyinleri basit bir basın açıklamasını bile kaldırmaya tahammül gösteremezken.
Ama hesaplayamadıkları bir şey vardı.Bizim sinirleneceğimizi, yukarı çıkıp onları camdan aşşağı atacağımızı düşünüyorlardı ki bu da tahrk ve provakasyon politikalarının bir sonucuydu.Amabaşaramadılar. Çünkü karşılarında düşünebilen, sağduyulu ve karşıt görüştekilere nasıl saygı gösterileceğini bilen bir öğrenci topluluğu vardı. Ve bilmeleri gereken bir nokta daha var ki amacımızın şiddetle beslenen ve faşist zihniyetlerin aleti olan bir kaç çapulcuyla uğraşacak vaktimizin olmadığını hatırlatmak isterim. Arkadaşlarıma da dediğim gibi biz yolumuza bakalım ne de olsa “İt ürür kervan yürür!!!” diyerek...

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan