Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bedelli Askerlik
Yazar Fakir - Haziran 02 2010 - 05:59:16
HUKUKÇU GÖZÜYLE
Bedelli Askerlik
Av. Casim Yılmaz

Casim Yılmaz Zenginiz bedel öder askerimiz fakirdendir diye boşuna türkü yakmamış halkımız. Bu türkü sözleri günümüzde konuşulan bedelli askerlikten yüz yıllar öncesi söylenmiş gerçek ve acıklı sözlerdir.Hani bir söz vardır ya acı ama gerçek..
Ne zaman bedelli askerlik gündeme gelse hemen birileri ortaya çıkıp "efendim zengin çocukları para ödesin de fakir çocukları ölümemi gitsin...?"Aslında bedelli askerlik olsun yada olmasın askerlikte nöbeti tutan , her türlü zorluğa katlanan yine fakir fukara veya orta sınıf çocuklarıdır. Hiç kimse zengin veya üst sınıf çocuğunun askerlikte gösteriş hariç gerçek bir nöbet tuttuğunu veya hepimizin kuşku duymadığı vatan için en büyük onur olan şehit düştüğünü gördüğünü iddia edemez.
Günümüzde ülke ve dünya çapında baş gösteren ekonomik kriz ve askerlik dahil insan yetiştirmede kişi başına düşen maliyetin yükselmesi nazara alındığında 1milyona yaklaşan askerimizin silah altında bulunduruluyor diye onca masrafın yapıldığı ve bir nevi bu işle uğraşan müteahitlerin işine yaradığı artık tartışılmalıdır.Ayrıca günümüzde savaş stratejilerinin değiştiği ve değişmeye devam ettiği, asker sayısınından çok modern savaş oyunları ile yetişmiş ve tam teknik techizatlı imkana kavuşturulmuş yeteri miktarda asker bulundurmanın daha yararlı olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.
İş lafa geldiğinde şehitliğin büyük bir kutsallığa sahip onur olduğu dile getirilirken bazı çevrelerce bedelli askerlik sözkonusu oluduğunda bu kez zengin çocuğu ölüme gönderilmesin, fakir çocuğu ölüme gönderilsini mi kabul edelim diye bağıranları açıkca görmekteyiz.Şehitliğin büyük bir kutsal ve büyük bir onur olduğunu hepimiz bilmekte ve savunmaktayız. Madem ki mesele orta ve fakir kesim çocuklarının cepheye sürülmesi ve gerekiyorsa şehit olması söz konusu ediliyorsa ozman neden şu öneri ortaya atılmamaktadır.Bedelli askerlikten elde edilen gelirin cepheye giden askerlere maaş olarak dağıtılsın... Böyle bir önerinin kabul edilmesi halinde o zaman cepheye gidenle gitmeyen arasındaki uçurum daha çok azaltılmış olur.
Yazımızın başında belirttiğimiz ve günümüzdeki bedelli askerlik konuşulmasından yüz yıllar öncesinden halk tarafından dile getirilen "zenginimiz bedel öder-askerimiz fakirdendir" türkü sözlerinin günümüzde dahi geçerliliğini koruduğu nazara alındığında bu gerçeğin geçmişten beri süre geldiği, günmüzde devam ettiği ve gelecekte de devam edeceği bir gerçektir.
O zaman bu sorunu tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını, sorunu asgariye indirmeye gerektiğini düşünmeliyiz. Halk arasında güncel olaylar olarak ikiliğin konuşulmasının önüne geçilmesinin nedenlerinden biri de bedelli askerliği gidilmesi halinde bu bedelden elde edilecek gelirin tümünün olmasa bile büyük bir kısmının cephede görev yapan mehmetciklerimize hakkaniyete uygun bir şekilde paylaştırılması olmalıdır.
Eskiden beri üzerinde durduğum ve geçmişteki yazılarımda dile getirdiğim bir husus da cephede vatan uğruna şehit olan askerlerimizin mirasçılarına başbakan veya genelkurmay başkanının aldığı maaşa eşdeğer bir maaş bağlanmasıdır. Zira bir Genelkurmay Başkanı nasıl ki bir yüce görev olarak ordumuzu idare ediyorsa veya Başbakanımız hükümetimizin başı olarak ülkeyi yönetiyorsa cephede savaşarak şehit düşen bir askerimizde en az o düzeyde bir riskle görev yapmaktadır. Hatta bu görevini hayatı ile ödemektedir. Ozaman o askerin mirasçılarına yukarda örneklerini verdiğim maaş tutarında ödeme yapılmalıdır. İşte o zaman şehitlerimize gerçek değeri vermiş oluruz. Aksi taktirde söylenenlerin lafı güzar olduğu tartışmasını getirir.

Mesele her ne şekilde olursa olsun zengin veya üst sınıf çocuğunun gerçek bir askerlik görevini yapmadığı kanısıdır. O zaman gerçek askerlik görevini yapanların bu görevi yapmayanlardan alınacak ödentiden mutlaka yararlandırılmaları gerekir.
Bizden söylemesi....
casimyilmaz1948-0532.2578507

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan