Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 214 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 240 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
YENİ DÖNEMDE CHP
Yazar Fakir - Haziran 04 2010 - 13:02:52
HUKUKÇU GÖZÜYLE
YENİ DÖNEMDE CHP YÖNETİMİ NELER YAPMALI ?
Av. Casim Yılmaz

Casim Yılmaz Cumhuriyet tarihinden beri Türkiye de çokça sayıda siyasi parti kuruldu. Sadece CHP bugüne kadar yaşamını sürdürdü, ebediyen de sürdürecektir. Bu durum Ülkemizde başka hiçbir partiye nasip olmadığı gibi dünyada dahi fazlaca örneğine rastlanamaz.
Ne yazık ki çok partili döneme geçildiğinden beri CHP tek başına iktidara gelemedi. CHP aslında kuruluşundan 1980'lere kadar sürekli değişimi benimseyen ilerici bir partidir. Ancak son zamanlarda (son 10 yılda) değişimden uzaklaşan, statükocu, devri geçen devletçi bir parti olmaya başladı. Bu durumu ile iktidara gelme amaç ve ruhundan da uzaklaştı. Hatta " önemli olan muhafelet görevimizi yapmamızdır, iktidar olup olmamamız önemli değil…" şeklinde söylemlerin dile getirildiğine tanık olduk.
Şu halde CHP yeni bir değişime gitmeli, öncelikle tüzük ve siyasi partiler yasasında değişikliğe gitmeyi amaçlayarak ön seçime önem verilmelidir. Mevcut ön seçim uygulamasında yapıldığı gibi ve bir çatı altında yaşayan enişteden, bacanaktan, gelinden, kaynana ve kayınbabadan oluşacak delegelerden CHP kurtarılmalı, Yargı denetiminde ve ev içi akrabalardan değil gerçek kayıtlı üyelerin seçeceği delegelerin yapacağı ön seçim uygulanmalıdır.
İl ve ilçelere verilen kongre dahil delege kontenjanına il, ilçe ve belde başkanları ile belediye ve il meclisi üyeleri dahil edilmemesini, istediğimiz bu seçilmişlerin kongrelerde doğal delege haklarına sahip olmalıdır. Böylece kontenjan daraltılmadan genişletilmiş olur ve parti tabanı da geniş katılımla seçimlere katılmış olur.
Başta Ankara olmak üzere ve gerekiyorsa belirli bölgelerde siyaset okulu açılmalıdır. 1-3 aylık olarak hizmet verecek olan siyaset okullarında siyaset bilim adamları ile deneyimli politikacılarca eğitim verilmeli. Böylece partiye kaliteli siyasetçi yetiştirilmiş olunur. Böyle bir okulun eğitim, barınma masrafları genelde parti genel merkezince karşılanmalı ancak katılımcılardan belli bir gider payına ortak olmaları da istenebilinir.
Partililer arasında mevcut dargınlık ve küskünlükler giderilmelidir. Bu konuda en büyük görev ve sorumluluk parti içi iktidara ait olduğu kabul edilmeli ve bu görev bir sorumluluk olarak kabul edilmelidir.
Sayın Genel Başkanın etrafı belli dogmacılarla çevrilmesi önlenmeli ve Genel Başkanın sürekli ve doğrudan halkla iletişim kurulmasına önem verilmelidir.
" Biz iyiyiz, halk bizi anlamıyor…" öngörülüğünden kesinlikle kaçınmalı, parti bu konudaki kusuru kendin de aramalıdır.
Partinin mevcut yıllanmış ve denenmiş simaları (kadrolar da denilebilinir) makam ve koltuk sevdalarını bırakıp partiye ideoloji ve politika üretmeleri ve uygulamada denetçi görevini üstlenmeliler. Bu şekilde boşalan kadrolara bilgili, deneyimli, cesaretli ve genç simalar getirilmeli. Unutulmamalıdır ki Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte mahali seçimler döneminde CHP deki canlılığı Sayın Gürsel Tekin yaratmıştır.
Parti yönetiminde akademisyenlere yer verilmeli ancak halkı anlayan ve halka yakın olan akademisyenlere yer verilmelidir.
Seçim dönemlerinde özellikle il ve ilçe başkanlarının istifa edip seçimlere katılmaları önlenmelidir. Zira il ve ilçe başkanı olma gereğinin başında partiyi seçimde başarılı kılmaktır. Aksi takdirde parti örgütleri başsız kalmakta ve başarısız olmaktalar.
22-23 Mayıs 2010 tarihinde yapılan olağan kongrede gerek Sayın Genel Başkanımızın konuşmaları ve gerekse parti meclisi için ortaya çıkan yeni liste bu değişimin başladığını göstermektedir.
60 yıldan beri hasret kaldığımız tek başına iktidar olma şansımızı kaçırmamalıyız.
casimyilmaz1948@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan