Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
"Engelsiz Bir Yaşam İçin Tut Elinden Aşılsın Engeller"
Yazar Fakir - Haziran 20 2010 - 12:42:36
"Engelsiz Bir Yaşam İçin Tut Elinden Aşılsın Engeller"/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Dünya engellileri 18 yıl önce hatırlamış, acısını derinden hissetmiş ve 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla 3 Aralık gününü Uluslararası Dünya Engelliler Günü olarak ilan etmiş, daha doğrusu bütün dünya engellileri 18 yıl önce hissetmiştir.
Türkiye'de ise Merhum Hüseyin Ören tarafından 1998'de kurulan vakfın kurulmasıyla engellileri sahiplenme kültürü hızlandırılmıştır.
Türkiye'de kayıtlı 10 milyonun üzerinde engelli var. Yani ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 13.45'i engelli, ailelerini de hesaplarsanız ülkenin 1/3'ünü oluşturmakta. Diğer taraftan Türkiye`deki engellilerin yüzde 41`ini kadın, yüzde 59`unu erkek oluşturmaktadır.
Bir araştırmaya göre engelli nüfusun en yoğun yaşadığı bölge Marmara Bölgesi. Gerçek engelli sayısının 1 milyon 673 bin 550 olduğu Türkiye'de en fazla engelli Marmara bölgesinde yaşamaktadır.
İnsan yaşamına engelliyi anlatmak, tanıtmak, hissettirmek için engelliyi görmek değil, onlarla yakınlaşmak, dost ve arkadaş olmayı anlamak gerekli.
Günlük yaşamımızda; "Kaç çeşit engelli vardır?" derseniz: Görme engelli, İşitme engelli, Fiziksel engelli, Zihinsel engelli, Ruhsal engelli, , Sosyal bozukluklar gibi engellilerle hep birlikte yaşamaktayız.
Bu gün 72 milyona bakarken ne kadar acı yardıma muhtaç, sevgiye muhtaç, bazıları engelli oluşundan utanan, bazen duvara boş bakan, ana-baba olmak isteyen, yaşamdan kopan, umutlarını kaybeden, yolda herkes gibi yürümek isteyen, sesini duyup dokunmak için can atan, görüp duyamayan, duyup konuşamayan, umutlarını kaybetmiş, yaşama sımsıkı sarılmak için çare arayan, Tekerlekli sandalyeden kalkıp koşarak sevdiğine gül vermek için yüreği heyecandan kabaran, bazen mutlu olmak için gözlerini yumup engelsiz olmayı hayal eden ve gözünü açınca duvara boş bakan, bazen yazı başka, kışı başka 4 mevsim de mutlu olmak isteyen engelli. Bunun gibi binlerce örnek.
Ülkemizde kanayan yürekleri mutlu yarınlara taşımak için bu güne kadar büyük çabalar gösterilmemiştir. Özellikle Herkese aynı çerçevede hitap eden yönetimler, bürokratlar, siyasiler toplumun bütününe ve engellilere inmeyerek eksik kalmışlardır.
Günlük hayatımızda yolda sokakta dilenirken gördüğümüz engellilere bir bakar veya görür gideriz; bazılarını da görmezden gelir, bazen de görmek gibi bakar geçip gideriz.
Ama engelli aileler çocuklarının durumunu; komşusunun, yakınlarının sağlıklı çocuklarını her görüşünde içi cız eder. Hani bir söz var ya "ateş düştüğü yeri yakar"
Ülkemizde engellilere ailelerinin dışında devlet ve hayırsever vatandaşlar sahipleniyor ama en önemlisi engellileri yaşama sımsıkı bağlamak, topluma kazandırmak için özel için eğitim kurumları yoğun katkı sunup mesleki kurslar, mesleki eğitimler vererek engelsiz, ülkemize yararlı yurttaşların sayısı arttırmalıdır.
Bir atasözünde "Hayvan sevmeyen, insanları da sevmez" sanırım bu sözü engellilere yönelik de algılayabilir, insan sevgisinin hayvan sevgisine ve engelli bireylere karşı duyarlılığımıza çok bağlı olduğunu söyleyebiliriz.
Bu gün Türkiye'de kayıtlı 10 milyona yakın engelli var ama çoğu gülerek değil onuru kırık, yüzü asık yaşama sevincini kaybetmiş, umutsuz durumda…
Genel Koordinatör olduğum Engellilerin sesi gazetesi; olarak kendisini yeterince ifade edemeyen; engellilerin sesini, feryatlarını, kamuoyuna aktarmak içi kurulmuştur. Gazetenin buradaki asil görevi de devlet ve hayırseverler, engellilerin yaşamına ve durumuna uygun çözümler üretmesi için önemli mesajlar verecek, bu yayın sayesinde duyarlı yurttaşların sayısını artıracak ve bütün engellilerin hayatı çekilir hale getirilmesine vesile olacaktır.
Biz burada yazacağız, soracağız, sorgulayacağız, fikrimizi söyleyeceğiz ki; engellilerle sahiplenmek isteyen duyarlılar arasında karşılıklı etkileşim kurulsun ve iki tarafta da davranış değişikliği gündeme gelebilsin.
Günlük yaşantımızda karşılaştığımız engellilere davranışlarımızı, yaklaşımlarımızı sorgulamalıyız. Böyle yaparsak engelliler için neler yapabileceklerimiz ortaya çıkar Onlar için sunacağımız katkılarımızı, projelerimizi masaya yatırıp olgunlaştıktan sonra kamuoyuna aktarırsak görevimizi yerine getirmiş oluruz. Bu yolu izlerken özellikle ülkemizin genç kuşağına engellilerin çektiği sıkıntılarını dile getirip, engelleler konusunda bilinçlendirilmeli daha doğrusu engellileri koruyacak duyarlı bir ordu yaratmalıyız.
Engelliler adına kurulmuş Vakıf Federasyon ve Konfederasyonlar bu potansiyele sahip çıkıp, siyasi temsilci sayısını artırırsa engellilerin de TBMM'de, belediyelerde temsilcisi olur ve onlar da engellilerin sorunlarını çözmek için çaba gösterirlerse Türkiye'de bazı dengelerin değiştiğini hep beraber görürüz.
Yürüyemeyen, işsiz gezen yokluktan bunalıma giren, yarına iyi bakmayan, geleceği karanlık gören, gözleri kapalı olup da hiç ışığı görmeyen, yürüyebilmek için bir akülü arabaya muhtaç engelliler mutsuz, ilgisiz gezerken bu ülkede çocuklarını Amerika'da okutup asırlarca ailesinin mutlu geleciğini sağlayan zenginler geri dönüp engellilere bakmalıdır.
Bu gün Türkiye genelinde sayıları 10 milyona yakın olan engellileri korumak için kurulan Engelli Aileleri Güçlendirme Derneği Türk toplumuyla birlikte yaşayan engellileri topluma kazandırmak, onlara onurlu bir yaşam hazırlamak için çaba gösterirken her kesin duyarlı olması gerek.
Bu gün kamu kurum ve kuruluşlarında % 3 oranında özürlü çalıştırma zorunludur. Yasasının işlemesi için engelliler adına kurulmuş dernekler, vakıflar, federasyon ve konfederasyonlar bu yasanın uygulanması için sıkı takip edip engellilerin haklarını korumalıdır.
Engellilerin Sesi Gazetesi engellilerin gözü kulağı olup, engellilerin bütün sorunları kamuoyun aktarıp, duyarlı hayırseverlerin gözünü engelli yaşama çevirmek, tarafsız bir yayın çizgisinde okurlarımızla engelleler arasında güçlü bir bağ kurmak için gereken çabayı göstereceğiz.
Hadi elini uzat bir engellinin yüzü gülsün…

mustafkupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan