Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 49
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahanlılar Gürsel Tekin’e Karşı Duyarsız
Yazar Fakir - Haziran 21 2010 - 04:31:55
Ardahanlılar Gürsel Tekin’e Karşı Duyarsız/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli CHP'nin 33. Olağan Genel Kurulu'nda Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve CHP Bağcılar eski İlçe Başkanı Hikmet Çelik'in parti meclisine (PM) girmek için Önder Sav'la birlikte hareket etmesi, diğer taraftan PM üyesi Faruk Demir, İbrahim Yılmaz ve Korkmaz Karaca'nın Gürsel Tekin ile birlikte hareket etmemeleri üzerine, Önder Sav, İstanbul'un parlayan yıldızı, ayrıca KAI için gelecek vaat eden siyasi kefilimiz durumundaki genç hemşerimiz Gürsel Tekin'i harcamaya çalışmıştır.
Tabi güçleri yeterse…

Ankara'da CHP 33. Olağan Kurultayı'nı izlerken bir gurup KAI'lı kurultay delegesi hemşerimize KAI lobisinden bahsederken,; "Biz birbirimizi tutmuyoruz" diyerek Prof. Dr Esfender Korkmaz'a çok kırıldığını belirten CHP İstanbul İl Genel Saymanı sayın Uygur Çakmak, üzüntüsünü, "Yabancılar hep der, 'Hoca neden ile gelmiyor?'. Hoca, Şinasi Öktem zamanında her gün CHP İstanbul İl Başkanlığı'na gelirken, bütün etkinliklere katılırken ve ilin masrafı için 100 bin Dolar'ın üzerinde para sunarken, kendi hemşerisine neden destek sunmadığı dedikodusu hepimizi rahatsız ediyordu. Şimdi Kars, Ardahan, Iğdır'ın 'baba' olarak tanıdığı, her toplantıda elini öptüğü İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz, Gürsel Tekin "İl Başkanı" olduktan sonra CHP İstanbul İl Başkanlığı'nı bir gün ziyaret etmemiştir. Tek kuruş katkı sunmamıştır. Büyüklerimiz böyle yaparsa yabancılar bize başka gözle bakar ve zayıf, parçalı bir lobi görüntüsü sunmuş oluruz.

Sonuç olarak beklenen umutları boşa çıkarmamamız için, içimiz 'sevgi' dolu olmalı. Kırmadan birleştirici olup, kışkırtıcı olmamamız lazım.

Aramızda soğuk rüzgârların estiği müddetçe ve şer güçlerinden kurtulup hemşerilerimizi bir arada tutmamız mümkün gibi görünmüyor” diyerek dile getirdi.

Ardahan, güçlü siyasetçisi olmadığı için zoru başaramadı. Gerçek odur ki, Ardahanlı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz, Ardahan Milletvekilleri Saffet Kaya, Ensar Öğüt ve Ardahan eski Milletvekili olan Ankara Ardahan Vakfı Başkanı Faruk Demir, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan gibi topluma yön veren siyaset adamlarının bugüne kadar "Ardahan” lobisini oluşma çabası göstermek yerine, yalnızca kendi guruplarını güçlendirmeye çalışmaları, “Ardahan" ismini taşıyan dernekler içinde de bölünme ve aykırı hareketlere yol açtı. Ve böylece “Ardahan bütünlüğü" arka plânda kaldı. Sonuç? Açık; birlikte hareket etmeyi bir türlü başaramadık.

Bu kısır döngüden kurtulup, bir şeyler başarmak için, siyasetçisinden işadamına, sanatçısından sade vatandaşına, dernekçisinden sendikacısına, öğrencisinden öğretmenine, gencinden yaşlısına kadar tüm hemşerilerimiz ve kanaat önderlerimizin katılacağı üç günlük Büyük Ardahan Kurultayı’nı toplamada büyük bir yarar vardır. Eğer bunu başarabilirsek, yeni bir şeyler başaracağımızdan hiç ama hiç kuşkum yoktur.

Ardahan'ın çıtasını yükseltmek için dernekler verimli çabalar göstermiyorlar. Aynen Ardahan'da yapılan "popülist” politikalar gibi, derneklerde "İnternet dernekçiliği" telefon mesajları ile “hizmet” dernekçiliği yapılıyor. Hal bu olunca, çıtanın yükseltilmesinden bahsetmek mümkün olmuyor. Unutmayalım; tek kurtuluş reçetesi kaliteli birlikteliktir.

6 yıldır İstanbul'da 5 il derneği bir araya gelemedi. Bu aykırı tutum ve kişisel örgütçülük anlayışı, üyelere kötü bir şekilde yansıdığı için bir araya gelmekte zorluk çekiyoruz.

Bana göre Ardahan'ı seven, gerçekten Ardahan birlikteliğini isteyen ve birilerini pazarlamak için "Başkan" olmayan dernek başkanlarının psikologlardan ders alıp, hemşerilerini Ardahan kimliğine ısındırmak için örgütlemeye sıfırdan başlamalıdırlar. Bu güne kadar kişiye özgü, eşim ve çevrem bana "başkan" desin diye dernekleri kendisine kimlik yapanlar bir şey kazandırmadıkları için, popülist dernekçilikten vazgeçip, daha fazla Ardahan halkının kaderiyle oynamasın, ellerini derneklerden çeksinler.

Kimse güçlerin birleşmesinden yana değil

Bu gün İstanbul’da 600 bin Ardahanlı yaşıyor. Ardahan Kimliği en fazla Esenyurt'ta yıpratıcı tartışmaların içine çekilip, küçültülmeye çalışılıyor.

Böyle güçlü ve yoğun olduğumuz bölgelerde kurulan etkin Ardahan il ve ilçe derneklerinin başkanlarını Nedense hep "şer" güçleri belirliyor. Onların talimatıyla birlikteliğimiz engelleniyor. Şer güçlerinin çıkar karşılığı etkilediği bu yöneticiler, çıkar karşılığı şer güçleri tarafından yönlendirilerek halkı "çocuklara şeker verir gibi" oyalayarak, uyuşturuyor. İşte Ardahanlının yükselen dozdaki eleştirilerini dikkate almayan bu dernekler, "Ardahan" isminin çok aşağı çekilmesine de neden oluyorlar.

Bugün "Dernekler Federasyonu" kurulmuş. Bunu beğenmeyen Esenyurt Ardahan Kültür Evi, 1. Olağan Genel Kurul için hiçbir çalışma yapmıyor. Tam tersi bir takım hesaplarla Kültür Evi'ni güçlendirmeye çalışıyor. Dolayısıyla Ardahan Kültür Evi ayrı bir kol geziyor, federasyonu tanımıyor. Beykoz Ardahan Derneği de, federasyonla birlikte hareket ettiği için bir genel kurul yapamıyor. Kıraç Ardahan Derneği de federasyonla hareket ediyor ama kendi faaliyetlerini durdurmuş. Kartal Ardahan İl Derneği ise Ardahan Dernekleri Federasyonu'yla ve Ardahan Kültür Evi'nin arasında gidip geliyor. Bu çıkmaz bir yoldur. Önderlik iddiasındaki siyasilerimiz buna da duyarsız kalırlarsa bundun böyle birlikten söz etmek çok zor olacak ve çok zaman alacaktır.

Acaba diyorum! İşlerine gelince düğün merasimlerini bile üyelerine duyuran Ardahan dernekleri Gürsel Tekin yapılan yanlışı bir mesajla kamuoyuna bildiremezler miydi?

İşte hepimizin gördüğü gibi Ardahan’ın birliğinden söz edenlerin duyarlılığı ortada.

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan