Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 58
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SU-HAYAT-ÖLÜM
Yazar Fakir - Haziran 28 2010 - 15:28:12
SU-HAYAT-ÖLÜM/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli  Bir olgunun iki faklı duyguyu, düşünceyi, durumu ve olayı bünyesinde barındırdığı pek görülmüş ve alışılmış bir şey değil. Yani bir şeyin hem siyah hem beyaz, hem gece hem gündüz, hem hayat hem ölü olması çok zordur. Ancak bize bu durumun gerçek olduğunu hayatımızın devamı için olmazsa olmazımız olan su, çok iyi bir şekilde özetliyor.
###Önce hayat şimdi ölüm
Su, bize yakın bir zamana kadar hayat veren, can veren, yakıcı güneşin altında içimizi serinleten bir şey iken şimdilerde bizim ölüm nedenlerimizden biri haline geldi. Peki nasıl?
Köyden kente göçün artması, saniyeleşme, tarlalarda kullanılan ilaçlar, nüfusun artması ve altyapı yetersizliği gibi nedenlerden dolayı su, hayatımızı tehdit eden bir şey haline geldi. Özellikle günümüzde toplu konutların bilinçsiz bir şekilde artması, fabrika atıkları, suyun pervasızca tüketimi ve kullanımı, kanalizasyonların ve su havzalarının birleşmesi, atmosferdeki zehirli maddelerin suya teması sonucu suyun fiziki, biyolojik ve kimyasal yapısının değişmesine neden olmaktadır. Bu durum da insan ve canlı yaşamını ciddi bir şekilde etkilemektedir.
Daha düne kadar evlerimizin ve iş yerlerimizin musluklarında rahatlıkla içtiğimiz suları, şimdilerde ağzı kapalı ve ambalajla süslenmiş damacanalarda içiyoruz. Gerçi bu sularında pek sağlıklı olduğu söylenemez. Çünkü su kaynakları kirli ve arıtılması gerekiyor.
###Tehlike çanları çalıyor
Günümüz dünyasının en önemli konularından bir tanesi su problemidir. Küresel ısınmayla birlikte su kaynaklarının azalması, var olan kaynakların bir kısmının da içilecek durumda olmayışı ciddi bir su problemiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.
Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre, dünyadaki her on hastalıkta 1'inin ve ölümlerin yüzde 6'sının nedeni kirli sudur. Özellikle 0-14 yaş arasında etkili olan su kirliliği, sıtma, ishal ve umma gibi hastalıklara neden olmaktadır. Dünyada her yıl 5 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık 1 milyar ishal vakası görülmekte ve bunların 2.5 milyonu hayatını kaybetmektedir. Bu durumda su kirliliğinin en büyük kurbanlarının çocuklar olduğunu göstermektedir. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin hastanelerindeki yatışların yüzde 30'unu ishal hastalıklarında yatanlar oluşturmaktadır. Daha az gelişmiş ülkelerde ise bu oran daha da artmaktadır.
###Zavallı Türkiye
Su kaynakları bakımında dünyanın en zengin su kaynaklarına sahip ülkelerin başında gelen Türkiye'nin bu özelliği sadece sözde ibaret. Çünkü üç tarafı denizlerle çevirili, Fırat,Dicle, Kızılırmak gibi büyük su havzalarına sahip olmasına rağmen su sıkıntısı çeken bir ülke. İsrail gibi ülkelerin deniz suyunda içme suyu elde etmeleri ve bu konuda ciddi yatırımlar yapmaları, buna karşılık Türkiye'nin elindeki içme suyu kaynaklarını bile değerlendirememesi içler acısı bir durum. Rogar kapağını açık tutarak çocukların ölümüne neden olan bir ülkede çok şey beklenemez zaten. Bundan dolayı çocuklarını su kirliliğinin ve diğer olayların neden olduğu hastalıklarda korumak yine ailelere düşüyor.
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan