Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 114
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Saklı cennet Posof
Yazar Fakir - Temmuz 20 2010 - 20:27:04
Bir konu/Bir Konuk
Saklı cennet Posof’ta olmak/Burhan Özkoşar

Burhan Özkoşar Uzun yıllardır Posof ve Posoflu için sosyal, yardımlaşma ve kültür anlamında çeşitli faaliyetlerde bulunduktan sonra Posof’a gelerek Ilgar’ın arkasında kalan saklı cennet Posof’ta yaşama duygusuna erişmenin mutluluğu içerisindeki birinin kaleminden dökülen duygu dolu satırlardır bunlar.
Dünyanın birçok yerinde saklı cennetler vardır. Ancak Posof’un biz Posoflular için güzelliği bir başkadır. Hele yurtdışında bir yerde yaşıyorsak…

**Tarihi Kol Zaferi önemlidir ..

Posof’a geldiğim günün ertesinde Kol Zaferinin 930. Yıldönümü kutlamaları içinde kendimi buldum. Aradan yıllar geçtikten sonra ikincisi yapılan bu organizenin her ne kadar da eleştiri yanları da olsa böylesine anlamlı tarihi kutlamada Posof’un tanıtılması ve geçmişe uzanarak Posof’un tarihi ile birlikte daha iyi anlaşılması bakımından fevkalade önemlidir.
Hiç yoktan Van canavarı diye bir varlık yaratılarak Van’ın Dünya’ya tanıtılması amaçlanmışken, Posof’un gerçek tarihi ile birlikte en azından Posofluya tanıtılması kadar güzel bir şey olamaz. Dolayısıyla başta Posof Kaymakamı Muammer Köken ve tüm emeği geçenlere bir Posoflu olarak teşekkürü borç bilirim.

**Posof-Ahıska gerçeği ..

Posof’tan Ahıska ve Tiflis üzeri Azerbaycan’a kadar ulaşarak Ahıskalıları ziyaret edip sorunları hakkında geniş bilgiye sahip oldum. Ahıska Posof’un geleceği için oldukça önemlidir. Bilindiği üzere sınırların çizilmesinden 23 yıl kadar sonra Ahıskalı akrabalarımız talihsiz bir şekilde 1944 yılında ilk büyük sürgünü yaşamışlardır. Sovyet rejiminde yerlerinden sürülen milletlerden geri yurtlarına dönemeyen tek millet Ahıska Türkleridir. Bu konu ile ilgili başta Avrupa Konseyi ve birçok Uluslara arası kurumlar nezdinde çalışmaların hızla sürdüğünü belirtmiş olalım.
Bu çabaların sonucunda Ahıska’ya gelerek yerleşecek akrabalarımız ile bağlar daha da güçlenecektir. Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan Cumhuriyeti arasındaki dostane ilişkilerimiz artarak devam edeceğini de hesaplarsak, ticari ve kültürel anlamda zenginlik artarak devam edeceği bir gerçektir. Her yıl Posof’tan artarak devam eden göçün durdurulmasının sebeplerinden bir tanesi olacaktır.

**Geri dönüş başlamış ..

Posof’tan özellikle ekonomik sebeplerden dolayı göç etmiş yurtiçi ve yurtdışında yaşamış, emekli olmuş hemşerilerimiz için başlatılan “Ilgar’ın arkasındaki saklı cennet Posof’a dön” çağrısının bir nebzede olsa tuttuğunu memnuniyetle görüyorum. Ancak Posof’a dönmek ve Posof’ta ya eski babadan kalma evini onarmak ya da yeniden bir ev dikmek isteyen hemşerilerimize Posof’un esnafı gerekli ilgi ve özeni göstererek yardımcı olmalıdırlar. Hazır bulmuşken aşırı kâr etme mantığı ile vur kaç yapmamalıdırlar. Bu düşüncede olanlar kısa vadede kâr ettiklerini zannederken uzun vadede başta kendilerine, Posof’a ve Posofluya ne denli zarar verdiklerinin farkında bile değillerdir. Posoflular olarak bu konuda daha hassas davranmalıyız. Bu önemli konu ile ilgili detayları bir sonraki yazımda bulacaksınız.
Her ne olursa olsun saklı cennet Posof’ta yaşamanın ve kısa da olsa bulunmanın tadını çıkarmamız dileği ile tüm Posoflu hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan