Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 90
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Festivaller can çekişiyor
Yazar Fakir - Temmuz 24 2010 - 05:33:19
Festivaller can çekişiyor!..

Kars Serhat Boyları Dernek Başkanı Muharrem Yıldız. Göle'de bu yıl 15. kutlanan “ Kaşar Festivali'nin aslında amacı dışında gerçekleştiğini söyleyerek farklı çıkışıyla gündeme oturan Kars Serhat Boyları Dernek Başkanı Muharrem Yıldız Festivallerin eksenin dışında yapılmasını eleştirdi.

Memleketimiz baltalanıyor

15 yıl önce başlatılmış olan Göle Kaşar Festivaline baktığımızda bir arpa boyu yol kat etmediği gibi daha kötü bir konuma gelmiştir. Ancak Doğu’daki diğer illerde yapılan festivaller Türkiye’de ciddi mesafeler almış ve hem yapıldığı bölgeye hem de ürünlerin tanıtılmasını sağlamıştır. Ardahan ve Kars ise bu konuda can çekişiyor. Festivalin amacı sanki ürünün tanıtılması değil de sadece piknik yapmakmış gibi algılanıyor. Bu da Ardahan ve Kars’a balta vuruyor.

Siyasetçiler, Ardahanlıları ve Karslıları kullanıyorlar

Festivalleri bir yerde bu hale getiren seçim günü kapımıza dayanan siyasetçilerimizdir. Karslıların, Ardahanlıların gidip Ankara’da sırça köşklerde yaşayan muhterem vekillerimiz çıktıkları kabuğa geldikleri toprağa ve insanına ihanet etmiş ve memleketimiz için taş üstüne taş koymadıkları gibi festivallerin bugün amacının dışına da sapmasında onların katkısı da oldukça büyüktür. Bugün eğer ki festival amacına uygun olarak yapılsaydı, Doğu’nun incisi, Doğu’nun Paris’i denildiğinde akla Kars, Ardahan gelirdi. Yatırım yapılırdı ve insanlar tatil için Ege’ye, Akdeniz’e gitmek yerine memlekete katkı sunarlardı. Ama siyasetçilerimiz memleketimizin hiçbir sorununa el atmamışlardır. Burada belki de en büyük suçlu da Ardahan’ı, Kars’ı temsil ediyorum diye onların hakkını gasp edenlerdir.

Kars Kaşarını geri istiyoruz

Eskiden marketlerin gözbebeği olan Kars kaşarı artık reyonlardaki yerini başkalarına bıraktığını görmek gerçekten bizi sarsıyor. Başka illerin üretmiş olduğu Kaşar daha iyi konuma gelmiş olması bizlerin ayıbıdır. Aslında bunun nedenleri de araştırmak ve bunun neden bu hale geldiğini sorgulamak gerekiyor. Bakınız geçmişte yok satılan kaşar için bugün maalesef tuzlu ve kötü bir kokusu olduğunu duymak bizleri gerçekten çok şaşırtıyor. Bana göre bu da şunu gösteriyor. Kaşar’ın yapımında bir takım hatalar oluşuyor ki eski tadını yitirdi. Bununla ilgili Valiliği, Tarım’ı, Kaymakamlığı göreve davet ediyorum. Bizler el üstünde tutulan Kars Kaşarını geri istiyoruz.

Vicdanı olan bu eziyeti
çektirmez

Kaşarımızın her geçen gün itibarının kaybetmesinden belki de bir takım hatalar üretimden kaynaklanıyor olma ihtimali de yüksektir. Bu konuda daha da geniş kapsamlı çalışmalar içerisinde olunması gerekiyor. Kaşar’ın daha kaliteli olabilmesi için süt’ün sağılmasından başlayarak son şekli almasına kadar her türlü çalışmanın yeniden şekillendirilmesi gerekiyorsa bu konuda bir Konferans düzenlenmeli ve köylüler hatta ve muhtarlarda bunun içine dâhil edilmeli ki tamamen sağlıklı sonuç alınmasını sağlamalıdır. Çünkü geçmişte yapılan kaşar’la şimdi arasında bir takım farklılıklar oluşmuştur. Yenilenen teknoloji ve yenilenen üretim biçimi hijyenik ortam sağlanılması gerekiyor. Bu konuda bugüne kadar hiçbir girişimin yapılmadığını gayet iyi biliyorum. Bu nedenlerle eğer o yöreyi seviyorsak, bu konuda bir çalışma yapalım. Eğer azıcık vicdanınız varsa o bölge halkına bu eziyeti çektirmeyelim. Yöre halkına da böylesi önemli desteğine bizlerin çözüm bulması gerekiyor.

Talep olursa Konferans için sponsor olurum

Bakınız, üretimi standart seviyeye getirmek zorundayız. Bu konuda kesinlikle “Profesör”lerden destekleyici bilgi alınması gerekiyor. Bu yönde bir komite oluşturulmalı ve bu komitede bu yönde halkın bilinçlenmesi için gerekirse ev, ev dolaşarak broşür dağıtarak halkın bilgi sahibi olmasını sağlamak gerekir. Ben bu konuda üstüme düşeni yapmaya hazırım. Hatta bunun için getirilmesi gereken deneyimli insanları ve Profesörleri de getirerek onların tüm masraflarını üstlenirim. Eğer bunu birileri yapmazsa bizler büyük üzüntüler yaşarız. Büyük bir zenginlik kaynağımız ne yazık ki elimizden kayıp gidiyor. Bunun sıkıntısını ilerleyen süreçte hep birlikte yaşarız. Bunların yaşanmaması için elimizi taşın altına koymalıyız.

Yerel yönetimler duyarsız ise dernekler el atmalıdır

Başından beri ifade ettiğim gibi hiçbir şey çözümsüz değildir. Yıllar önce büyük heves ve heyecanlarla başlatılmış olan festival için peynir üreticilerin proje geliştirerek bu konuda geniş katılımlı bir çalışma başlatmalıdırlar. Bunu yaparken de üreticilerin derneklerden de destek almaları gerekiyor. Göle Festivaline Göle Derneği sahip çıkmalıdır. Çıldır Festivaline de Çıldır Derneği sahip çıkmak zorundadır. Eğer yerel yönetimler bu işe sahip çıkmıyorsa dernekler sahip çıkmalıdır. Belediyeler bu işe Sivil Toplum Örgütlerini dahil etmesi gerekiyor. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir. Sivil toplum örgütleri sayesinde burada bulunan insanlar festivallere gitme olanağı buluyorlar.

Bindikleri dalı kesiyorlar

Festivaller sayesinde zengin olanlar Ardahan’ın ve Kars’ın bugün isminin anılmamasına ve orada yaşayan insanların sıkıntılar çekmesine sebebiyet vermiş olanlardır. Aslında bu festivaller sayesinde kaşarın değil, Ardahan’ın değil ya da Kars’ın adının değil, kendi adını duyuranlar ve kendisine şov yapanlar ileride arkalarına baktıklarında halkın onlara verecekleri cevap sayesinde aynaya bile bakamayacaklar. Aslında onlar sadece kendilerini düşünürken, bindikleri dalı kesiyorlar. Kendi halkı, kendi vatandaşı üzerinden prim yaparak, haksız bir takım kazanımlar elde etmenin kimseye fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Bu nedenle kendisine bu gibi amaçları yol edinen hemşerilerime yaptıklarının yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Kendinizi bu kadar küçük düşürmeyin. Bencil olmayın. Halkınız için iyi olanı isteyin ve onun peşinden gidin.

Herşeye rağmen emekleri için teşekkür ediyorum

Yukarıda size anlattığım gibi Kars ve Ardahan’da yapılan festivaller amaçlarına ulaşmada yetersiz kalmaktadır. Daha iyi organize olmuş, adını ulusal ve uluslar arası arena da duyuracak etkinliklere ihtiyacımız var. Bunu söylerken, bugüne kadar yapılan festivallere verilen emeği de çöpe atmak istemiyorum. Her şeye rağmen teşekkür ederim. Ama bundan sonra daha iyi olmalıyız. En iyi olmalıyız. Ben Kars ve Ardahan’ın bunu hak ettiğini düşünüyorum. Düşüncelerimi ve eleştirilerimi bu yüzden yapıyorum. Bunun aksini düşünen olursa da bunda art niyet ararım. Son olarak tüm Kars ve Ardahanlı hemşerilerimin yapılmış ve yapılacak olan festivallerini kutluyorum. Herkesin bu sayede biraz daha tebessüm etmesini sağlayan değerli organizatörlere de teşekkür ederim. Aklımın ve gönlümün Karslıların, Ardahanlıların ve Iğdırlıların yanında olduğunun bilinmesini isterim. Eğer bana düşecek görev olursa bunun için seve seve koşacağımın da hemşerilerim için canımı vereceğimin bilinmesini isterim.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan