Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Hanak Festivali
Yazar Fakir - Temmuz 24 2010 - 05:35:59
Çoban: Hanak'a festival gerekir ..

Togay Çoban Ardahan'ı ve Ardahanlıları İstanbul'da başarı ile temsil eden Togay Çoban'la Ardahan'ı, Festivalleri ve İstanbul'daki çalışmalarını konuştuk. İstanbul'da aktif çalışmaları ile adından söz ettiren Togay Çoban festivallerin bölge için önemine vurgu yaparak, tüm Ardahanlıları Festivallere katılmaya davet etti.

Sizin Ardahan ve ilçelerinde yapılan festivallerden beklentileriniz nelerdir?

**Hemşerilerimi Ardahan’a davet ediyorum
Togay Çoban; Bölgede yaşayan insanlarımız gerek maddi ve manevi olarak bizlerden beklentileri olduklarını düşünüyorum. Yılın her günü Ardahan ve ilçelerinde olmadığımızdan bu talepleri festival dönemlerinde sunma imkanı bulmaktayız. Festival dönemlerinde gurbette ki hemşerilerimiz festivallere katılmak ve tatillerini yapmak üzere memleketlerine gitmektedir. Buda bölgenin ekonomik olarak canlanmasına büyük katkı sunmaktadır. Ben bu bağlamda bütün Ardahanlı hemşerilerimi yaz aylarında tatillerini Ardahan’da yapmalarına davet ediyorum.

Ardahanlılar Derneği (Kültür evi) yönetiminde yer aldığınızı biliyoruz. Dernek olarak bölge de yapılacak festivallere ne gibi katkılarınız olacak?

**Gelecek yıllarda daha aktif çalışacağız

Togay Çoban; Ardahan Derneği olarak bir yıldır yönetim de görev almaktayız. Bizim festivallere katkımız maddi ve manevi olarak festivallere katılıp bu şekilde destek vermemi olabilir. Şuan ki durumda Sivil Toplum Örgütlerinin çok ciddi anlamlarda bu festivallere destek verecek güçlerinin olmadığını düşünüyorum. Bu bir realitedir. Şuan bizim dernek olarak ekonomik olarak bir desteğimiz yok. Yönetimde olan birçok arkadaşımız festivallere katılarak desteklerini sunmaktadırlar. Gelecek yıllarda yapılacak festivallerde kendi derneğimiz adına konuşmak gerekirse daha etkin bir şekilde bu organizasyonların içinde yer alacağız.

Siz Hanaklısınız, neden Hanak için de bir festival yapılmıyor?

**Hanak için de festival yapmak organize etmek gerekiyor

Togay Çoban; Bizde bu eksikliğin farkındayız. Birkaç kez girişimlerde bulunduk ama şuan için bunu başaramadık. Ciddi anlamda eğer bir festival yapacaksak Hanak’a yakışır bir festival düzenlememiz gerekiyor. Bunun için öncelikle Hanak’a katkı sağlayacak bir festival yapısı ortaya konulmalı ve bu festivalin isminin verilmesi gerekiyor. Diğer ilçelerde olduğu gibi bizim de Hanak için Hanak’a yakışan bir festival ayarlamamız lazım. Bunu sadece Hanak Derneği ve Hanak Belediyesi değil diğer bütün sivil toplum örgütleri ve Hanak Kaymakamlığının hep birlikte bir plan yapması sonucu ortaya çıkmalıdır. Geleneksel haline getirilmeli ve gurbetçilerimizi Hanak’a taşımalıyız. Biz sivil toplum örgütü olarak elimizden gelen katkıyı sağlayabiliriz. Bizim Hanak Derneği olarak şuan için bir girişimimiz yok. Bunu Hanak Belediye ve Hanak Kaymakamlığı ile oturup konuşmamız gerekir. Bu talebin açık sesle dinlendirilmesi gerekiyor öncelikle. Biz Hanak Derneği olarak dediğim gibi elimizden geleni yapmaya hazırız. Hanak için bir festival yapılmasını gerekli gördüğümün de bilinmesi isterim. Çıldır, Göle, Ardahan ve Damal gibi bir festivalimiz olması gerekiyor.

Bildiğiniz gibi Göle’ye bir Fakülte binası temeli atıldı. Çok ciddi bir yatırım yapıldığı konuşuluyor. Hanak için henüz böyle bir çalışma söz konusu değil. Burada Hanaklıların biraz pasif kaldığını söyleyebilir miyiz?

Göle için hayırlı olsun

Togay Çoban; Her şeyden önce ben olaya bir Ardahanlı olarak bakmak istiyorum. Göle’ye yapılan yatırımlar bizi mutlu ediyor. Yapılacak Fakülte Göle için hayırlı olsa da aynı zamanda Ardahan için bir kazançtır. Biz bu durumdan sıkıntı duymuyoruz. Sadece bu çalışmaların diğer ilçelere de yayılmasını isteriz. Esenyurt Belediyesi Ardahan için ciddi anlamda destek sunmuştur. Ardahanlılar için yapılan girişimleri desteklemek ve tebrik etmek durumundayız. Bu aynı şekilde diğer bir parti iktidarında yapılırsa aynı tavrı sergilemeliyiz. Hanak için bir fakülte yapılmasını ben gönlümce arzu ederim. Esenyurt Belediyesi geçtiğimiz dönem hem nikah salonu olsun hem park olsun çalışmalar yapmıştır. Güzel çalışmalar yaptılar. Ben şahsım ve Hanaklılar adına teşekkür ederim. Burada Belediye başkan yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu’nun da katkısını göz ardı etmek haksızlık olur. Esenyurt Belediyesi Ardahan potansiyelini göz ardı etmeyip çalışmalar yapıyorsa, bunu tebrik etmek lazım. Bu yatırımların da yeterli olmadığını düşünüyorum. Umarım önümüzde ki dönemlerde daha iyi çalışmalar yapılacaktır. Bu bağlamda önde gelen siyasilerimize de sahip çıkmamız gerekir. Burada ideolojik davranmamak gerekir. Fakülte’nin Göle’ye açılmasıyla ekonomik girdinin artmasını bekliyorum ve Göle’ye değer katacağına inanıyorum. Hanak olsun diğer ilçelerimiz olsun bu gibi yardımların tüm ilçelerimize yapılmasın bekliyorum. Hanak için gelecek dönemde böyle bir çalışmanın yapılacağını ümit ediyorum. Hanak için böyle bir talebi ilettiğimiz zaman başta Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu olmak üzere Başkan yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu ve Meclis Üyelerimizin gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

Sivil toplum örgütleri içinde aktif olarak yer alıyorsunuz. Hanaklılar Derneği olsun Ardahanlılar Derneği olsun dur durak bilmeden çalışıyorsunuz. Tüm bu çalışmaların yanında bir de meslek örgütü üyeliğiniz var ve başkanlık yapıyorsunuz.

**2 dönemdir başkanlık yapıyorum

Togay Çoban; Mali Müşavirler Derneği Büyükçekmece Şube başkanı olarak görev yapmaktayım. 10 yıllık süreç içinde çok aktif bir dernekçilik anlayışı sürdürdük. Her ay düzenli bir şekilde eğitim seminerli ve toplantılar gerçekleştiriyoruz. Meslek erbabı arkadaşlarımızın eğitimleri konusunda öncelikli çalışmalarımız oluyor. En iyi dernek olarak da gazetenizin ödülüne layık görüldük. Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece olmak üzere üç ilçeyi kapsayan bir derneğiz. Ben 2. dönemdir bu derneğin şube başkanlığını görevini yürütmekteyim.

SMMMD Büyükçekmece Şubesi olarak bir gece düzenlediniz ve çok coşkulu geçti. Bu başarıyı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Bu kadar ses getireceğimizi tahmin etmiyordum

Togay Çoban; Biz Mart ayında dernek olarak bir gece yapma kararı aldık. Burada sosyal bir yönü olan bir gece olmasını istedik. Bu bağlamda elde edilecek geliri LÖSEV’e bağışlama kararı aldık. Sponsorlarımıza da teşekkür etmek istetiyorum. Bu kadar ses getireceğini tahmin etmedik. Gece sonrasında birçok kurum ve kuruluştan tebrik mesajı aldık. Önemli bir çalışmaya imza attık. Ben bütün sivil toplum kuruluşlarını bu gibi aktiviteler yapmaya davet ediyorum.

Festivalle başladık son olarak festivalle kapatalım istiyoruz. Festivallerin son dönemde şenlikten çok farklı yönlere gittiği eleştirileri var. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

**Eleştiriyi yapana bakmak lazım

Togay Çoban; Bence bu eleştirileri yönelten insanlara bakmalıyız diye düşünüyorum. Festivallerin büyük katkılarının olduğunu düşünüyorum. Burada bir emek ve çaba var. Bu emeği birkaç kişinin söylemleriyle kırılacağına inanmıyorum. Laf olarak ortada kalacaklarını düşünüyorum. Festivallerin her yıl çıta olarak biraz daha yükselmesi gerekiyor. Bu eleştiriye buradan bakmak lazım. Eğer çıtanın yükselmesi için bir eleştiri varsa burada sorun yok. Ama eğer farklı düşünceler varsa bu eleştirileri dikkate almamak gerekir. Festivallerin geliştirilmesini düşünüyorum. Sivil toplum örgütleri ve diğer kurumların bu konuda aktif olması gerekir. Siyasi bir rant alanı olarak değil halkın kendisine ait olan festivaller düzenlenmeli ve Festivaller de gerçek amacına uygun organizasyonlar olarak yapılmasın gerektiğine inanıyorum. Örgütlü bir çalışma içine girilmeli ve daha fazla ulusal boyuta taşımalıyız. Bir Cumhurbaşkanı, bir başbakan yada bir muhalefet parti başkanının diğer illerde olduğu gibi Ardahan’a da getirilmesi için çaba harcanmalıdır.

Son olarak Ardahanlı hemşerilerinize neler söylemek istersiniz?

Togay Çoban; Ben bu yıl Ardahan ve ilçelerinde yapılacak olan festivallerin coşkulu ve huzurlu geçmesini temenni ediyorum. Ardahanlı hemşerilerim bu özel günlerde doyasıya eğlenmeli ve streslerini atmalıdırlar. Birlik ve beraberlik içinde festivallerin de amaçları doğrultusunda bu günlerin kutlanmasını istiyorum. Tüm hemşerilerime saygı, sevgi ve selamlarımı iletiyorum. YENİ UMUT

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan