Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 57
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sayın bakan ..
Yazar Fakir - Ağustos 28 2010 - 07:48:30
Posoflu gazeteciden bakana mektup
YOLUMUZU GÖRDÜN MÜ?

Burhan Özkoşar Ardahan’ın Posof ilçesine bağlı Eminbey köylü gazeteci Burhan Özkoşar bu yıl tatil için geldiği memleketinin yollarının halini yazdığı bir mektupla kendisi gibi Posof’a gelen Ulaştırma Bakanına anlattı.
Fransa’nın Bordeaux kentinde yaşayan ve hemen her yıl tatil için köyüne gelen gazeteci meslektaşımızın Fransa’ya döndükten sonra sade bir vatandaş olarar ele alıp, Ulaştırma Bakanına yazdığı mektubu şöyle;

Sayın Binali YILDIRIM
Ulaştırma Bakanı

Ardahan Posof doğumluyum. Çocukluğumu memleketimde geçirdikten sonra eğitimi Ankara ve daha sonra Fransa’da tamamlamak üzere ayrıldım. Uzun süredir Fransa’da yaşıyorum ve halen aşağıda belirtilen adreste ikamet etmekteyim.
Mesleğim ve toplumdaki sosyal faaliyetlerde üstlendiğim görevlerim gereği sorumluluk duygularım bana bu yazın 7 hafta boyunca gördüğüm ve yaşadığım olayları bizzat şahsınıza aktarma mecburiyetini doğurmuştur.
Sayın Bakanım, yıllardır içimizdeki memleket sevgisi ateşi hiç sönmemiştir. Her fırsatta kilometrelerce ötede de olsak memleketimizin sorunlarıyla imkânlarımız ölçüsünde uğraş vermekteyiz. Memleket sevgimizden olacak ki doyduğumuz yerlerden doğduğumuz yerlere sıla turizmini geliştirmek için bu yazın bir girişim başlattık. Memleketi hiç görmeyenler, uzun yıllardır gidememiş olanlar, hasretlik çekenler derken yurtiçi ve yurtdışından birçok kişiyi memleketimize çekmiş olduk. Uçakla Kars’a gelenler aktarmalarda çektikleri sıkıntıları unutturacak hatta nefret derecesine erdirecek Kars-Ardahan-Posof kara yolu yolculuğu yaptılar ki çoğu geldiklerine de bin pişman oldular. Kara yolunu kullananlar ise kilometrelerce geldikleri yoldan ziyade Kars-Posof arası 153 km’lik yoldaki yorgunlukları kadar yorulmamışlardır.
Şahsım ise özel otomobilim (Wolswagen Touareg 4x4 2008 model) ile Fransa’dan son bakımını da yaptırarak ve altında 4 lastiği de yenileyerek çıktığım aracımla Posof-Ardahan-Kars yolunda birkaç kez gidiş gelişim oldu. Arazi şartlarına bile uygun olan aracımla geri dönüşümde Ankara’da lastikleri değiştirmek zorunda kaldım. Kars-Ardahan-Posof Uluslar arası devlet yolunda bozulan rot balans ayarını yeniden yaptırarak arabamın tamiratını mümkün kılarak geri Fransa’ya dönebildim.
Sayın Bakanım, bizden bir süre önce haziran ortalarında gittiğiniz Ardahan’dan Çıldır oradan da Posof’a karayolu yolculuğunuzda hem de Uluslararası devlet yolunda aracınızla ilerlediniz. Gece yaptığınız yolculuğunuzda bu yolun ne derece kötü olduğunu görmüşsünüzdür herhalde.
Kars - Ardahan arasını ise sizi havadan götürmüşler, maalesef o yolun durumunu görme fırsatınız olmamış. Belli ki o arayı karayolu ile gitmenizi istemeyenler olmuştur.
Hele Kars’tan sonra Susuz - Ardahan arası yaklaşık 50 kilometre yol komple sökülmüş çalışma yapılıyor. Yol çalışmalarına diyecek sözümüz yok, bilakis vatandaş olarak sevinmemiz gerekiyor. Ancak Dünyanın birçok ülkesini gezen birisi olarak hiçbir yerde 50 kilometre bir yolun birden söküldüğüne rastlamadım. Daha uzun yollar yapılan yerlerde ya tek şeritten yol verilir ya da kısa aralıklarla yol yapımı olur. Doğu illeri olduğu için mi böyle keyfi bir uygulama yapılmış acaba? Sizi o 50 km yola sokmamak ve açıklarını görmenizi engellemek için havadan Ardahan’a taşımışlardır diye düşünüyorum…
Ulaştırma bakanına mektup .. Sayın Bakanım, bu doğu illerinin kaderi özellikle de Ardahan’ımızın kaderi hiç değişmeyecek mi? Orada yaşayan insanlar bu devletin bireyleri değil mi? Doğru dürüst yaşamayı hak etmiyorlar mı? Bakınız biz sadece bir ay kalınca deyim yerindeyse isyankâr olabiliyoruz. Ancak bizim insanımız işte bu şekilde kaderine teslim olup devletimize olan bağlılıklarından ödün vermiyorlar. Bu insanlarımız daha çok hizmeti hak etmiyorlar mı?
Elbette ki orada birkaç yetkili şahsın yaptığı hata koca devletimize mal edilemez. Böylesine olumlu yol çalışmalarına karşı çıkmak akılsızlık olur. Biz bu yol çalışmasına ve Devletin götürmeye çalıştığı hizmete karşı çıkmıyoruz. Tam tersine yolumuz yapılsın diye tarlalarımızı bile devlete vermiş kişileriz. Ancak uygulamadaki yanlışlığı dile getirmeye çalışıyoruz. Biz bu konunun teknik kısmına vakıf olmadığımız halde bunun yanlışlığını biliyoruz da, bu işi yapan teknik elamanlar nasıl bilemezler? Yazın bölge yollarının kalabalık olduğunu bilmezler mi? Bu şekilde çalışma koşullarının insanları nefrete sürükleyeceğini nasıl düşünemezler? Böylesine bir işgüzarlık olur mu?..
Sayın Bakanım, ara yollardan bahsetmiyorum, köy yollarından hiç bahsetmiyorum. Devletlerarası bir yolun yapım çalışmalarındaki yanlışlıktan bahsediyorum. Türkiye’yi Kafkaslara bağlayan önemli bir yolun ne durumda olduğunu size anlatmaya çalışıyorum. Gerçi bunu anlatmam ne derece doğrudur, ne derece dikkate alınır onu da bilemiyorum. Ama yinede ben vatandaşlık görevimi yaparak siz değerli birinci derecedeki yetkililere konuyu arz ederek çözüm konusunda gerekli direktifleri vermenizi bir vatandaş olarak şahsınızdan bekliyorum.
Ardahan-Posof yolunu hele Ilgar dağı geçidini zaten gidip görmüşsünüz. Şunu da belirteyim Ilgar haricinde o yol güzergâhında dağlık ve engebeli arazi genelde yoktur.
1995 yılında Posof Türkgözü sınır kapısının açılışında Cumhurbaşkanı dâhil tüm devlet erkânının katıldığı açılışı Fransa’da ekranlardan izlerken tüm Ardahan-Posoflular gibi benimde içimde büyük umut ışıkları yanmıştı. Uzun sürmeden yanlış politikalar yüzünden içimizdeki bu umut ışıkları söndüğü gibi devletimizin yetkililerinin duyarsızlığı yüzünden de 1944 yılında Stalin’in emriyle yerlerinden sürülen iki yüz bin Ahıska Türkünün haklarının geri iade edilmesine de engel teşkil etmiştir. Bugün Gürcistan Devleti bu konuyu Türkiye’nin de duyarsızlığından yararlanarak öteleme yoluna girmiştir.
Sayın Bakanım, işin siyasi boyutunu bir kenara bırakacak olursak ulaşım sorunundan kaynaklanan problemler yüzünden 1995 yılında birinci sınıf kapı olarak açılan ve Türkiye’nin Kafkaslara açılan tek önemli kara sınır kapısıyken şu anda üçüncü sınıf kapı durumuna düşen Türkgözü sınır kapısı işlemez hale gelmiştir.
Fransa’da yaşayan ve memleketim sevgisiyle sorumlu bir kişilik sergileyerek kaleme aldığım bu konunun tarafınızdan bizzat incelenerek gerekenin yapılmasını saygılarımla rica ederim.
Adres:Burhan ÖZKOŞAR
Bordeaux, 20.08.2010 - 29-A, Avenue JF Kennedy - 33150 CENON / FRANCE
Tel: 00 33 661 52 61 61 - E-Mail: burhanozkosar@aol.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan