Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bana bir tarafsız gösterin!
Yazar Fakir - Eylül 11 2010 - 08:19:56
Bana bir tarafsız gösterin!/
LEVENT KARAÇAY

<br />
LEVENT KARAÇAY Taraflılığı ancak bir Tarafla yok edebiliriz… Değil mi?

Benim algıladığım kadarıyla, günümüzde ve geçmişten gelen, bazı kurumlarımızın içinde, illegal örgütlenmelerin olduğu, bu örgütlerin Ülkenin her birimine sızdığını ve bu sızanların zaman zaman ülkeyi kaos ortamına sokarak hemen hemen her işe karıştığını ve bu şekilde davranarak kendilerini sürekli gündemde tuttuklarını ve bu işlerden nemalandıkları dillendirilmekte ve bazı deliller ile bunun gerçek olduğu vurgulanmakta.

Şimdi bunların tamamını gerçek varsayalım ve bu varsayımla düşünelim… AK Parti sürekli olarak bu illegal örgütleri ima ederek, bunların Hukuka sızdıklarını ve taraflı karar aldırdıklarını ya da aldıklarını dile getirmekte… Doğru olduğunu düşünelim. 12 Eylül’de Referandumda EVET oyu vererek hukukun bu illegal sarmalından bu yeni Anayasa maddeleri ile kurtaracağını beyan etmekte… Nasıl yapacak diye düşünelim… Öncelikli olarak referandumdan EVET oyu çıkmalı. Diyelim ki çıktı. Sonra Anayasa Mahkemesi üyelerinden görevi bitenlerin yerine yeni atamalar yapılacak. İşte bu noktada atanacak kişilerin tarafsızlığını nasıl tayin edecek? Tarafsız olmalı ki Hukukun üstünlüğünü sağlayacağı gibi halka verdiği sözü de tutsun. Bu mantıkla nasıl bir atama yapılır? Her kim olursa olsun bir insan olarak mutlak bir taraftır. O halde Cumhurbaşkanı 4 adayı doğrudan atarken atayacağı kişinin hukuk bilgisinden çok karşı taraftan olmamasına ( karşı taraf dediği CHP-MHP-BDP ve Darbeci zihniyetler, yani kendisinden olmayan herkes karşı Taraf’tır ) özen gösterecek. Çünkü karşı taraf olduğu bilinen birini atarsa hukuk gene taraflı olmuş olacak.. Kısacası atamalarda tarafsız kişileri bulmak oldukça zor olacak. Buradaki TARAF tabirini siyasi bir taraf olarak düşününüz. Yani ne olursa olsun EVET oyu ile yeniden yapılandırılacak Anayasa Mahkemesi üyeleri karşı taraftan olmayacak şekilde tarafsız olacak. Ve hukukun üstünlüğü böylece sağlanmış olacak… Nasıl olacaksa?

Diyelim ki HAYIR oyu çıktı. Taraflı olarak gördüğümüz hukuku nasıl düzeltebiliriz? Ve bu tarafsızlığından kurtarabiliriz. Bu taraflı kişileri taraflı kişilerle değiştirerek o taraflılığı ortadan kaldırabilir miyiz? Nasıl olacak?

Demek istediğim ne kadar yırtınırsak yırtınalım bir taraflılığı kaldırmak için öteki taraflılığı getirmek zorundasın.

Halbuki çok basit. Evet de çıksa Hayır da çıksa bu Anayasa Taslağının çöpe atılması gerekir. TBMM’de her partinin, her STK’nın katılımı ile mevcut Anayasa’nın iptal edilerek sil baştan yeniden düzenlenmesi gerekir. Yoksa % 49 ile kaybeden bir taslak ya da % 51 ile kazanan bir taslak halkın iradesini ne kadar yansıtmış olacak?

Herkesin ağzında hak ve hukuk var. Hayret bir şey ki her iki kesim de Hukukun üstünlüğünü savunurken ne hikmetse ortak bir noktada bir araya gelemiyorlar. İlginç ve komik… Neden?

İnsanların kafalarını bulandıran, ikilik oluşturarak halkı bölen bir taslağa HAYIR ya da EVET demek ne kadar mantıklı? Hukuku, iktidar egemenliği altına mı yoksa üstüne mi alacak diye neden düşünelim. Yoksa Darbeciler hukuku mu sürecek? Diye neden bizi düşündüren bir taslak var ortada? Birçok soruları, endişeleri, kaygıları, korkuları her iki taraf da yaşamıyor mu? Böyle bir şey oylanmalı mı? Neden?

Hukukun üstünlüğünü savunan bir Türk halkı var nihayetinde. Ve bunu savunan insanları ikiye bölen bir taslak ne kadar gerçekçi olacak. Bugün hukuku çiğneyip de yargılaması yapılamayan kim var? Bu taslakla mı yargılanacaklar? Ya da HAYIR ile darbeciler katliamlarına devam edecek de biz mi seyirci kalacağız? O zaman elimizi kolumuzu bağlayan ve bizi seyirci kılmamıza neden olan Hukukçular mı, Askeriye mi, yoksa Anayasa mı? Kim ya da kimler?

Peki, beni kim ikna edecek? Taraflı hukuk ortadan kaldırılacak ve tarafsız olduğu söylenenler gelecek ve bir on yıl sonra bu tarafsızların ERGENEKON gibi bir oluşum içine girmeyeceği garantisini kim verecek?

O halde Anayasanın tamamı en baştan en sona kadar öyle maddelerle dolacak ki, kim atanırsa atansın taraflı bile olsa taraflılığını yansıtamayacak. İşte o zaman taraflı hukukçular bir başka taraflı hukukçularla yer değiştirme dönemi de biter… Yoksa kim ne derse desin… Kim gelirse gelsin o tarafın taraflıları genel müdür olur, daire başkanı olur, il müdürü olur, valisi olur… ve hukukçusu olur ve bu ülke yerinde saymaya devam eder. Umarım referandumdan çıkacak sonuç insanlarımız için hayırlı olur.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan