Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 22
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
‘‘BAK İÇİME GÖR BENİ’’
Yazar Fakir - Eylül 28 2010 - 04:10:39
‘‘BAK İÇİME GÖR BENİ’’/Engin Kasap

Engin Kasap '' Üflediler söndüm, karanlıkta gördüm,
Hiç bilmezdim amma derindeymiş pek derdim.
Bak içime gör beni, tut elimden yak beni
İstemezsen bu aşkı, otur baştan yaz beni''

Yazıyorum, bazen hasreti, bazen aşkı, bazende hayatın içinden alıntılar yaparak yaşananları yazıyorum.

Evet, gönül dostlarım, Ardahan'lı hemşerilerim.

Uzak ayrılıkları göze alarak ekmek iş kaygısıyla gurbete gittik, bir yanımız hazan, bir yanımız bahar bahçe misali.

Özlemleriz dağlar kadar büyüdü, toprağın kokusunu, tarlada buğdayı, ahırda ineği, danayı özler olduk, bizler yitik bir kuşağız, 1960- 1970 yılları arasında doğan bir nesil olarak önce siyasi bir oyunun piyonları edildik, büyük ağabeylerimiz, ablalarımız vardı, sağcı, solcu olduk.

Anlamsız kavgalarımız oldu, hak, adalet, eşitlik gibi kavramlar ortak yönlerimiz arayışlarımız olmasına rağmen yolda yöntemde ayrıldık, dünya görüşümüz hayatımızın bir parçası, bir anlamı oldu, sonra asıl mücadelenin ekmek kavgası, onurlu, namuslu yaşamak olduğunu anladık.

Rüzgârda dağılan ağaç yaprakları misali savrulduk, koca kentlerin varoşlarında bir dost, bir hemşeri görsek sanki bütün Ardahan'ı görmüş gibi duygu seline kapılarak yaşadık, yaşıyoruz.

Yetmedi, yetmiyor doğup büyüdüğümüz bu topraklar çekiyor bizi, ne deniz, ne tatil ille de Ardahan.

Yaklaşık yirmileş yıllık bir hasretten, ayrılıktan sonra Ardahan' dayım.

Baba ocağında olmanın dayanılmaz bir hafifliği var, lakin ihanetlerin çokça yaşandığı bu şehirde yüreğim daraldı, ağladım, üzüldüm.

Doğup büyüdüğüm evim, baba ocağım satılmıştı, Kadastro çalışmalarında bilinçsiz, haysiyetsiz bilirkişilik yapanların hatalı yazmaları sonucu dedemiz adına tapulu yerimiz amcamın adına, onun üzerine yazılmış.

Engin'in Evi  Akrabalarımızın, amca çocuklarının sandıklarında sakladıkları belgeler artık birer kâğıt parçası, olayın üzerinden 17 yıl geçti, olay zaman aşımına uğradığından yargı yoluyla da hakkımızı arayamadık, sadece yüce yaratanın yargılaması baki, onun adaleti ve düzeni içinde herkes yaptığının hesabını verecek, bu dünyada ve ahrette hakkımızı, bizim olanı satanlardan, gasp edenlerden hesap sorulacak ve ben kıyamete kadar hakkımı helal etmeyeceğim.

Büyüğümüz, büyük bildiğimiz, babamın amcası kendi adına sehven yazılan bu yeri üzerine tapulamış, bu belgeleri sandıklarda yıllarca gizlemişler ben isteyince, olayı irdeleyince kızdılar, küstüler, oysa talebim baba ocağına sahip çıkmak, kimsenin hakkına dokunmadan hakkım olanı istemek.

1993 yılında babamın amcaoğlu bilinçsizce kendi yeriyle beraber evimizi, bütün tarihimizi, bizim yerlerimizi de bir sütü bozuğa, kansıza satmış, satın alanlar yapılanın hata olduğunu bilerek, yerin bizim olduğunu bilerek üç kuruş paraya tenezzül edip, onurunu, namusunu satarak bizim yetimhanemiz, evimizi de üçüncü kişiye satmıştı.

Türküde, '' Bak içime gör beni'' diyor ozan, içimi kimse görmüyor, kan ağlıyorum, beni üç kuruşluk insanların ayağına türap ettiler, zor durumda bıraktılar, eşimin, çocuklarımın rızkını heba etmeme sebep oldular.

Evet, canlar, duramadım eski evimizin önünde küçük bir parça arsa hazineye kalmıştı, burayı ve kendi yerimin birazını tekrar parayla satın aldım, bir miktarda halaoğlundan hibe olarak alıp küçük bir arsa oluşturdum, iki aydır mücadele ederek bir ev yapıyorum, fotoğrafta olan bu mücadelenin eseri,

Bu mücadele neden, neden bu ısrar derseniz anlatmak zor, önce dost, akraba sandığının ihaneti, sonra şerefsizlerin oyunu bozulmalı, baba ocağı tütmeli, bu evde 32 yaşında olan babamı yitirdim, yıl 1971, üç yetim çocuk, ben 6 kardeşim 4 yaşında iki oğul ve kundakta dört aylık bir kız çocuğu, dul kalan 26 yaşında bir kadın, annem bir tanem başkalarının işini yaparak, temizlikte, gündelik işlerde çalışarak, ırgatlıkla, çamaşır yıkayarak yokluk, yoksulluk içinde büyüttü, okuttu bizi.

Onun emeğinin karşılığı olarak, , baba ocağına, annemin yetimhanesine, sahip çıkmam gerekti, bende öyle yaptım. Neden, niçin soruları, ne gerek vardı gibi anlamsız düşünceler yerine, kara kuru annem, Goncagül'üm için yaptım bu evi.
Bu ev ayakta kaldığı sürece, dul kalarak evlat büyüten annelerin bir sembolü olacak, ihanet eden akrabaların utanarak bakacağı bir eser, para için, namusunu onurunu satanların yüzüne de bir tokat olarak çarpacaktır.

Ardahan'ı sevmenin nedenleri var, işte benim öyküm bu, belki bu satırlar biraz kişisel, yaşanan olay bireysel, lakin biliyorum dostlarımla, Ardahan'lı hemşerilerimle ortak yönlerimiz var, ihanetler, akrabaların ikiyüzlülüğü, dünya malı için ahretini, şerefini satanların varlığı ortak yönümüz bizim.

Kırgınım, yaralıyım lakin küs değilim.

Şimdi ramazan ayındayız, Allah (c.c) ve Resulünün gösterdiği yolda yürümeye çalışıyoruz, hatalarımız varsa onun affına sığınırız ki, ''O'' bağışlayan, ''O '' affedendir.

Muhakkak haksızlık yapanların ecrini verecektir, Emek, alınteri her zaman kazanacak, üç günlük bu dünyada konuk olarak kalan bizler anlamsız hırslar, basit hesaplar yerine birazda Allah (c.c) için neler yaptığımızın farkına vardığımızda daha güzellikler yer alacak, dünyamız, Ardahan'ımız daha yaşanır, daha güzel olacaktır.

Ardahan'da, gurbette olan hemşerilerime, gönül dostlarıma, Halilefendi Mahallesinin hala onurlu, namuslu kalabilen bana destek ve yardımcı olan asil halkına, akrabalarıma, komşularıma selam, sevgi ve hürmetlerimle.
kaleardahan@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan