Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 83
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Derneklere bakış ..
Yazar Fakir - Ekim 14 2010 - 06:42:32
Ardahan Dernekleri üzerine notlar -1/Rodi BAZ

Rodi Baz Bir süredir derneklerimiz üzerine bir şeyler yazmadım.
Gördüğüm kadarıyla bazı dernekler ciddi sayılabilecek çalışmalar yürütürken bazı dernekler hala yerinde sayıyor ..
Örneğin Merkezi İstanbul/Kıraç'ta bulunan Ardahan Derneği bir kişilik dev kadrosuyla hala dimdik ayakta(!), bazen Ardahan Federasyonunda , bazen, tek başına büyük hamlelerle bölge kalkınmasında tarihsel rolünü oynuyor.(!!)
Yani Küçük krallığını devam ettirmek için son nefesini vermeden bırakmak istemiyor. Ne diyelim sayın başkan, nice yıllara (!)
Kartal Ardahan Derneğine gelince Başkan Ahmet Demirtaş’ın istifası ve Ardahan Kültür Evi'nin yoğun temposuna karşı koyamayışı ve federasyon başkanlığını Güven Doğruyol’a kaptırması, derneği iç sorunlarıyla baş başa bırakmıştır.
Seçimlerin yaklaşmasıyla bu derneğin tekrar ivme kazanacağı beklentileri de işe yaramayacaktır. Hantal bir rantibiyel bir yapısı olan bu derneğimiz bir siyasi partinin arka bahçesi olmaktan bir türlü kendini kurtaramamıştır.
İstanbul Kağıthane Ardahan Derneği, Güven Doğruyol, Ardahan Kültür Evi ve Başkan Tuncer Dağ ile süren rekabeti, onu yeni arayışlara itti. yeni ittifaklar sayesinde ısrarla istediği federasyon başkanlığını nihayet elde etti. Güven Doğruyol federasyon başkanlığını böylesi karmaşık ve tartışmalı bir sürece rağmen iki nedenden dolayı başarıyla yürütür.
1-) Arkasında güçlü bir Çıldır lobisi ve eski-yeni milletvekillerinin desteği var. dolayısıyla da bir çeşit CHP’nin ilçe örgütü rolünü üstlenmiş.
2-) devlet memurluğunun verdiği deneyim ve yönetme kabiliyeti nedeniyle, sevk ve idare etme konusunda oldukça deneyimli. Bu deneyimi sayesinde uzun bir süre federasyonu zorlanmadan yöneteceği anlaşılıyor.
Hoçvan Lehimli Derneği Başkanı Ekrem Tekçe Hoç-Fed ve Hoçvanlılarla bir türlü yıldızı barışmadı. Şu sıralar Ardahan Federasyonunda mutlu ve mesut bir hayat sürdrüyor(!) bununla da kalmamış, sözcülüğünü üstlenmiş ..
Ne diyelim hayırlı olsun sayın başkan.
Bizce Sayın Tekçe önce Lehimli köylülerinin gönlünü alması, birlik ve beraberlik için çaba harcaması gerek. Çok parçalı yamalı bir bohça görünümündeki derneğin iç sorunlarını henüz çözmediği yönünde duyumların ardı arkası kesilmiyor. Umarız kısa zamanda bu sorunlarını aşarak, asıl ailesi olan Hoçvanlılarla birlikte hareket eder ve Hoç-Fed’e katılır.

**Ardahan dernekleri üzerine notlar (2)


Rodi BAZ

Derneklerimiz üzerinde yapacağımız değerlendirmeler hiç şüphesi bazılarımızı memnun ederken, bazılarımızı da kızdıracaktır.
Ancak biz bu değerlendirmeleri yaparken kimse ile şahsi bir hesabımızın olmadığını, bilakis toplumun beklentilerini kendilerine iletmek için yaptığımızı bilmelerini istiyoruz. Bu konuda gelebilecek her türlü eleştiriye de açık olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
Özellikle de bir not düşmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi derneklerin bir çoğu siyasetten uzak olduklarını siyaset yapmadıklarını söylüyorlar. Bunun gerçek olmadığını, bizim gibi ülkelerde bu tür oluşumların özellikle de taşra derneklerinin gırtlağına kadar siyasetin içinde olduğunu biliyoruz.
Peki siyasetin derneklerde olması doğru mu?
Elbette doğru.
Çünkü siyaset bir yönetme sanatıdır. Derneklerde bu siyasetin en minyatür halidir. Belki de en etkili siyaset araçlarından birisidir.
Ancak "bir bireyin özgürlüğünün bittiği yer, karşıdakinin özgürlüğünün başladığı yerdir" anlayışıyla hareket ettiğimizde, elbette her türlü fikir ve düşüncenin hayat bulması gerektiği ortadadır. Zaten sivil toplum örgütünü bir siyasi partiden ayıran özellik, farklı görüş ve düşüncedeki insanların asgari müştereklerde birleşmesi değil mi?
Eğer öyle ise he türlü görüş ve düşünceye açık olmak gerektiği de ortada!
Ancak iş Kürtler ve Kürt sorununa geldiği zaman ne yazık ki bazı derneklerimiz "ırkçı- şoven" yaklaşımlar sergilemekten geri kalmıyorlar. Bu konudaki her türlü farklı düşünce ve görüş "bölücülük" olarak adlandırılmakta.
Bunlara birkaç örnek: Posof, Çıldır, Hanak, Damal ve ilginçtir Göle….

**Göle Derneği:
Etnik aidiyetleri bakımından Kürt olmayan dört ilçemizin dışında kalan Göle ilçesinin Bu derneklerden aşağı kalır yanının olmadığını bir çok toplantı ve çalışmalarından biliyoruz.
Bunun elbette çıkar ilişkileriyle örüldüğünü görüyoruz.
Göstermelik söylemlerin bile korku duvarlarıyla "terör" tanımına uydurulmaya çalışıldığı bir paranoya ile kamufle edilmesi ilginç bir tezat oluşturmaktadır. Bir yandan kimlik siyaseti yapılırken öte yandan farklı ilişkiler içinde olmalarının başkaca bir izahı da yoktur.
Hiç kuşkusuz, bu görüşlerimi "bölücülük" olarak algılayanlarda çıkabilir, bunlara da saygı duyuyorum. Dediğim gibi bu da bir demokratik mücadele biçimidir. Ancak bir insanın doğuştan hakkı olan anadili ve kültürü insanın kişilik özelliklerinin yanı sıra, bir insan hakkıdır. Buna sahip çıkmak bir görevdir. Bu anlayış birilerini yadsıma yada yok sayma değildir. Aksine demokratik bir tavırdır.
Yaptığımız eleştiriler de böyle algılanması gerek. Yoksa biz ille de birilerinin benim gibi düşünmesi ve benim gibi hareket etmesi gerektiği anlamına gelmez.
Bu gün farklı bir çok siyasi partiden insan Kürt sorununda taraftır. Burada anlatılmak istenen de aslında budur.
Kimliğine sahip çıkmak bir siyasi partinin adamı olmak değildir. Aksine demokrasi kültürünü özümsemenin bir gereğidir.
Gelelim derneğin etkinliklerine: Bazı siyasal aktörlerin düğmeye basmasıyla hareketlenen Göle derneği, zaman zaman bazı aydın demokratların da desteğini alarak az da olsa panel vb, etkinliklere imza atıyor. Ancak derneğin asıl işi siyasi ve ekonomik rant odaklı çalışmalardır. İçi başka dışı başka bu derneğimizin bilinen en iyi çalışmaları bazı siyasi partilerin yemek ve davetlerinde boy göstermesidir…Eh ne diyelim, sivil toplum örgütü olarak ellerinden geleni yapıyorlar!!!

Not: önümüzdeki hafta Hoç-Fed ve Ardahan Kültür evi değerlendirilecek…Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan