Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 72
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
AVUKATLIK MESLEĞİ
Yazar Fakir - Ekim 25 2010 - 03:55:37
6-7 KASIM SEÇİMLERİ VE AVUKATLIK MESLEĞİ
Av. Casim Yılmaz

Casim Yılmaz Av. Casim Yılmaz

Avukatlık denince hemen aklımıza savunma hakkı gelmektedir. Çünkü Avukatlık, Hukuki yönden bir savunma mesleğidir.
Bireyin kendini savunması insanlık tarihi kadar eski bir olgudur(1). Daha sonraları insanın kendini savunmasında bir başkasının yardımını istemesi gereği duyulmuştur. Bu gerek duyulduğundan beri Avukatlık mesleği de insanlık yaşamındaki yerini almıştır.
İnsanlar arasındaki uyuşmazlıkların yumrukla çözümlenemediği günden beri Avukatlık mesleği var olmuştur (2).
İnsanlık tarihine baktığımızda yaklaşık 4000 yıl öncesinden beri Avukatlık mesleğinin temelini oluşturan bir olgu olarak bireye yardım eden kişilerin varlığına rastlanmaktadır.
Günümüzde Avukatlar bir yandan savundukları insanların hukuki ve cezai sorunlarının çözümünde görev aldıkları gibi, aynı zamanda yargının kurucu öğesi olarak kamu hizmetini yürütmektedirler(3).
Kişinin hukuki dile uygun olarak ve hukukun kendisine tanıdığı kurallar dahilinde noksansız olarak savunması her zaman beklenemez. Yine birey insan olarak duygusaldır ve bireycidir. Bu nedenle kendisini savunurken kendini haklı göstermek suretiyle yanılgıya düşmüş olabilir, ya da savunma sırasında heyecanlanmak suretiyle kendisini hukuk çerçevesinde ve kendi yararını savunmamış olabilir. Yine bireyin kendini savunurken kendini haklı göstermesi başka, savunmasını hukuk kurallarına uygun bir şekilde anlatması ise başkadır. İşte bu nedenlerle Avukatlık mesleğine gerek duyulmuştur.
1136 Sayılı Avukatlık Yasasının 1.maddesi ile Avukatlığın bir Kamu hizmeti olduğu, 2.maddenin 3.fıkrasıyla başta Yargı Organları ve Emniyet Makamları olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların Avukatların görevlerini yerine getirmelerinde yardımcı olmak zorunda olduklarını hükmünü taşımaktadır.
Yine Avukatlık Yasasının 50. Maddesine göre her adliyede baro için, her mahkeme salonunda ve icra dairesinde ihtiyaca yetecek nitelikte Avukatlara yer ayrılması zorunluluğu bulunmaktadır.
Eskiden beri olduğu gibi günümüzde dahi Avukatlık Kanununun 1,2 ve 50. Madde hükümlerini tam ve yeterli bir şekilde uygulanmadığına rastlamaktayız. Gerek bu noksanlığın ve gerekse Avukatlık mesleğinin icrasına engel hususların giderilmesine etkin çaba gösterilmesi için 6-7 Kasım 2010 tarihinde yapılacak olan İstanbul Barosu Genel Kurulu önem taşımaktadır.
Önümüzdeki bu olağan Genel Kurul Seçiminde seçime katılan beş grup listesinde yer alan meslektaşlarımızın tümünün saygın olduklarına ve seçildiklerinde görevlerini başarı ile yürüteceklerine inanmaktayım. Ancak önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubunda yani Baro Başkanı ve aynı zamanda önce ilke grubunun adayı olan Avukat Muammer Aydın'ın listesinde Türkiye Barolar Birliği Delegasyonuna aday olarak ben de seçime katılmaktayım.
Gerek Baro Başkan Adayımız Sayın Aydın, gerek listemizde yer alan Yönetim Kurulu Adayları ile Seçim Kurulunda görevli bulunan arkadaşlarımızla birlikte seçilmemiz halinde önümüzdeki yeni dönemde engel olarak gördüğümüz aşağıdaki hususların düzeltilmesine yasal anlamda mutlak çaba göstereceğimizi sayın meslektaşlarımızın takdirlerine sunmayı uygun gördüm. Bu anlamda Barolar Birliği nezdinde girişinde bulunularak;
1- Avukatlık Yasasının 2.maddesinde yer alan her kurum ve kuruluşun Avukatlara görevlerini yerine getirmede yardımcı olmak zorunda olduklarını etkin bir hale getirmek olacaktır. Bu madde kapsamında Avukatlara yardımcı olmanın bir sadaka verme amacında olmayacağı, bunun yasada yer alan bir hak olduğuna ve buna mutlak bir şekilde riayet edilmesi gerektiğinin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.
2- Avukatlık Yasasının 50.maddesinde yer alan her adalet dairesinde baro için ihtiyaca yetecek nitelikte yer ayrılması kuralı mutlak bir şekilde işletilecektir. Günümüz adliyelerinin çok katlı ve devasa boyutta olmaları nazara alınarak her adliye katında Avukatların bekleme ve dinlenmelerine yetecek büyüklükte yer ayrılması sağlanacaktır. Zira bugüne değin süren uygulamalarda olduğu gibi kocaman adliyelerde bir tek baro odası bulunması kabul edilemez bir durumdur. Kaldı ki bu hakkın biz Avukatlara verilmesi bir sadaka değil, yasal bir hak ve zorunluluktur.
3- Duruşmalara giriş ve bitiş saatlerinin duruşma zabıtlarına yazılması mutlak bir suretle sağlanacaktır.
4- Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına çaba gösterilecektir. Zira özel yetki bir ihtisaslaşma değil, mahkemelere bir nevi ayrıcalık getirmektedir.
5- CMKA 153/2 madde fıkrasında yer alan gizlilik kararının, soruşturmanın kolluk elemanlarınca yürütülmesi safhasına özgü olarak kalması, evrakın C. Savcılığına intikalinden itibaren kaldırılmasına çalışılacak böylece Avukatın soruşturma dosyasını zamanında incelenmesi sağlanacağı gibi davaların keyfi olarak açılmamasının önüne geçilmiş olacaktır.
6- Gizli tanık uygulamasının kaldırılmasına çaba gösterilecektir. Zira günümüzde bir savcının baş savcı aleyhinde gizli tanık olarak dinlendiği haberinin basında yer almasıyla gizli tanık uygulamasının kötüye kullanıldığına tanık olunmaktadır. Ayrıca bu uygulama tabii hakim ve doğal yargılamaya da aykırı düşmektedir.
7- Savunma hakkının kutsal olduğu ve bir gün mutlaka herkesin bu hakka muhtaç kalacağı söyleminin pekiştirilmesine çalışılacaktır. Buradan hareketle savunma hakkına mutlak bir şekilde saygı gösterilmesinin zihinlerde yer almasına çalışılacaktır. Son zamanlardaki uygulamalarla Avukatsız savunma, savunmasız bir yargı yaratılmaya çalışılmaktadır.
8- İstanbul Barosunun bir Hukuk Fakültesi kurması amacının gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalara başlanacak tır. Bu amaç gerçekleşinceye kadar her yıl Hukuk Fakültelerine öğrenci kontenjanı konusunda barolardan mutlak görüş alınmasının yasal hale getirilmesine çaba gösterilecektir.
9- Tutuklama, Tutuklamaya İtiraz ve Tutuksuz Yargılamaya ilişkin kararların, yargının birer idari nitelikte kararları olduğu kabulü gerektiği üzerinde durulacaktır. Böylece bu kararların tartışılabilir ve tenkit edilebilir nitelikli birer karar olduklarının kabulüne çalışılacaktır. Tutuklamaya neden gösterilen "kaçma şüphesi" nin hazırlık soruşturmasına özgü olduğu veya şüphelinin uzun aramalarda yasal olarak haberdar edilmesine rağmen yakalanmış olması durumunda uygulanması gerektiği üzerinde durulacaktır.
10- Noterlerdeki uygulamalarda olduğu gibi yargı harçları ve baro pullarından elde edilecek ödenekten bir kaleminin de iş durumu iyi gitmeyen Avukat meslektaşlarımıza altı ayda bir olmak üzere yardım nitelikli ödeme yapılmasının yasal hale getirilmesine çalışılacaktır.
11- Bu isteklerimizin gerçekleşmesi için grubumuzun desteklenmesini bekle
mekteyiz.
(1) Av. Semih Güner, Avukatlık Hukuku
(2) Av. Fernant Payen
(3) 1136 Sayılı Yasanın 2.maddesi

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan