Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Çıldır Dernekleri Mastürbasyon mu yapıyor?
Yazar Fakir - Ekim 26 2010 - 22:45:03
Çıldır Dernekleri
Mastürbasyon mu yapıyor?
/Doğan Yücel

Doğan Yücel Dernekçilik; Günümüzde; modern ve çağdaş bir toplum olabilmenin en önemli unsurlarından birinin, Sivil Toplum Örgütleri olduğu uzun süreden beri bilinen bir gerçektir. Çıldır derneklerinin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili son 10 yılı şöyle bir gözden geçirirsek, gerçekten durumun içler acısı bir vaziyette olduğunu görürsünüz. Çıldır’ın iki tane ilçe derneği ve otuza yakında köy derneği bunmasına karşılık bunların yönetim belirlemede ve çalışma alanlarında büyük bir zafiyet gösterdikleri tartışılmaz bir gerçektir.
Şimdi öncelikle dernek başkanlığı ile ilgili çok ilginç bir saptama yapmak istiyorum; yirmi veya yirmi beş yıl fabrikada ya da herhangi bir özel sektörde çaycı olarak görev yapan bir kişi toplumdaki sosyal statüsüne bir farklılık katmak için, bölgenin milletvekilleri ile aynı masada yer almak, çaycı yada işçi falan efendi yerine Başkan sıfatını almak için köyüne yada ilçesine başkan oluyor.
Sonra ne oluyor Çaycı Efendi başlıyor para toplamaya, kaz gecesi yapmaya, piknikler düzenlemeye, amaç derneğe bir yer almak, peki dernek yeri alınca ne olacak? Tabiî ki Kahve kültürünün gelişimine katkı sağlanacak okey, Batak, 51, Papaza kimde v.s v.s Papazı bulmuş bir Bölgenin derneği olarak onca insandan toplanan paralar dernekçilik yaptığını zanneden insanlar yüzünden anlamsız bir şekilde heba ediliyor. Derneklerin ismini taşıdığı ilçeleri ya da köyleri hakkında en küçük bir bilgileri olmayan, hatta bir çoğunun kendi eğitimi de tamamlayamamış insanlardan oluşan bu yapılardan ne beklenebilir ki Örnek olarak Merkezi Esenlerde bulunan Çıldır Kültür derneği yaşım 33 olmasına karşın başındaki kişinin kaç yıldır o görevde bulunduğunu bilmiyorum. Lafa gelince biz gençlerin önünü açmak istiyoruz Dernek yöneticilerinin koltuğa nasıl yapıştıklarını şimdi buradan söylemek istemiyorum. Şimdi Kış geliyor kazların kesim zamanı geldi yine çıkıp köyleri dolaşmaya başlarlar, ondan sonra da bir kaz gecesi bir piknik ver elini festival aya baba Protokol çadırında kim oturacak ? ordan tesislerde balık yiyelim, rakı içelim bir kaç karede fotograf ''ola ne yaman festival yaptık gördün mü?'' İlkokulu bitirmemiş insanların oluşturduğu topluluktan anca bunlar beklenebilir. Sonrada bizlerde diyoruz ki bizim derneklerimiz neden iş yapmıyor? Dernekler iş yaparsa siyasilere kim yalakalık yapacak? , protokol masasında kim oturacak?
Konuya daha farklı bir örnek vermek istiyorum. geçen sene Merkezi Kartal’da bulunan Eskibeyrahatun derneğinin kahvaltı toplantısına çok sayıda dernek başkanı ve yöneticisi katıldı. Kahvaltıya davet edilen CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt'te orada bulunan dernek başkanlarına bölgelerindeki sorunlarını sorduğunda dernek başkanlarının tamamına yakını Çıldır’daki tuvalet sorunundan bahsetti. Bu bölgenin sorunları arasında tuvalet sorunu beklide sıralamada 46. sırada yer alabilecek durumda iken herkesin bunu papağan gibi tekrarlaması gerçek anlamda çok trajik komik bir durum, çünkü kimse Çıldır’ın değil kendi köyünün bile sorunlarını bilmeyecek kadar ilgisiz.
Çıldır’ın iki derneğinden bir tanesi sadece tabela derneği diğeri ise sadece kahve olarak işletilen yer konumunda Çıldır’ın hiçbir sorunu ile uzaktan yakından ilgilenmek değil bu sorunları toplantı gündemlerine bile getirmiyorlar.
Bu özellikleri bünyesinde barındıran dernekler, gerçek anlamda mastürbasyon yapıyor. Çıldır’ın onca sorunu varken işi sadece siyasilere yaranmak olan derneklerin şapkalarını bir kez daha önlerine koyup düşünmelerini bekliyoruz. Ardahan’ın Çıldır’ın ve hatta köyünün ismini kullanarak kimse siyaset yapmasın.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan