Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 47
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yeni Gözlem’den Yorumlar
Yazar Fakir - Ekim 28 2010 - 04:51:55
GÖLE GÖZLEM GAZETESİ'NİN BAŞ YAZILARI
Yeni Gözlem’den Yorumlar

Göle'nin Tek Günlük Gazetesi Göle Yeni Gözlemin Gözlemleri .. Göle’li Devrim Muhafızları!..

Göle'nin olduğu gibi Ardahan'ın talihsiz kaderini ortadan kaldıracak çok önemli gelişmelerin kendiliğinden geliştiğinin farkındamısınız bilmem ama biz şahsen Türkiye'nin sınır ili, 75. Vilayeti Ardahan'ın 86 yıldır yaşadığı yoksulluğu gerek Allahın acımasıyla, gerek ise yer altında ve yer üstündeki kaynaklarıyla bunu 5-10 yıla aşacak diyoruz.
Çünkü eğer üçüncü dünya savaşı çıkarsa Ardahan'ın bombalatmayacak petrol ve doğalgaz boru hatlarının Ardahan'dan geçeceğini ve sınır vilayeti Ardahan'ın dünyada stratejik bir konuma getiren BTC-BOTAŞ hatlarının Ardahan'da geçmesi, 250 Milyonluk Kafkaslara açılan, bugün etkin olmazsa da yarın Ardahan'ı adeta bir Harem, bir Ceyhan gibi gümrük konumuna getirecek olan Posof Türkgözü, Çıldır Aktaş Gümrük kapısı, dünya da büyük ihtiyaç duyulan ve kırmızı petrol olarak bilinen hayvancılık için mükemmel bir doğaya sahip olması, Göle'ye ismini veren yeşil çamların dünyanın birçok yerinde olmaması, Ozon tabakasının delinmesiyle birlikte her geçen gün biraz daha değerlenen yayla havasının, kışın devasa bir buz pateni haline gelen çıldır Göle gibi Aktaş gölü ve Göle'den doğup, Hazar'a uzanan su kaynaklarıyla ve geçen gün 2. Akademik yıl dönümünü gerçekleştiren, önümüzde ki yıl Göle'ye fakülte, Çıldır, Hanak, Damal ve Posof'a birer yüksek okul açacak olan Ardahan Üniversitesiyle geleceğinin çok iyi olacağına inandığımız Ardahan'ın önümüzde ki yıldan itibaren petrol kuyusu sahalarıyla dolacak olan Göle ile zenginleşip, serpileceğine ve yıllardır yaşadığı yoksulluğa son verecektir.
Evet, biz buna inanıyoruz.
Peki ya bunlar yaşanırken, biz ve insanlar umutlarını yitirmeden geleceği beklediği memlekette petrol çıkarsa birer satacakları arazileriyle, istimlak edilecek arsalarıyla, petrol taşımada rant elde edecekleri gelirleriyle birer Ceyar, birer devrim muhafızı olacaklar ne yapıyorlar?
Onlar mı?
Sanırız onlarda hiç bir şeyden haberi olmayıp, sonradan sahiplenen vekillerimiz gibi ortaya çıkıp, birer Irak, pardon Göleli Devrim muhafızı olacaklar!..
İşte tek korkumuzda bu ..
Çünkü bu muhafızların içip, içip, Göle'nin altında yatan petrolü bugüne kadar Göle'yi, Ardahan'ı yaktıkları gibi yakarlar diye ..

**Boğaz değil, Goreveng Köprüsü ..

Çoğu Ardahanlı ve de Göleninin doğru dürüst adını bilmediği, nerede olduğunu görmediği Goreveng’in Belediye Başkanı Yıldırım Sarıkaya’nın tamı tamına bir yıl önce başladığı ve ancak bitirebildiği köprüsü çok şükür bitti ..
Yaptı derken köprünün tümünü değil, yarısını, yani genişletmesini bir yıla bitiren başkanın valiye jestide çok anlamlıydı, hem de tam da eskiden başkanılğını yapıtğı derneğin tapusunu üzerine çevirdiği iddilarının ve pis kokuların ortaya atıldığı bir sırada ..
Ne edecen kardaş, işte başkan dedin mi işi bilen, işini hatta derneğin tapusunu üzerine çeviren başkan olacak ..
Hayırlı olsun Gorevengliler ..Tabelası olmazsa da, yetişmezse de artık Köprülünün bir köprüsü var, hemde ismi bir valinin ismi haa..
Gören diyecek boğaz köprüsü maşallah!..
Şimdi; ‘İstanbul’da köprü varda Gorevengte olmayacak mı?’ diye kızanlarınız olabilir kardaş ..
Yok vallah bir şey dediğimiz yok, bu güzel hizmeti yapan başkana, destek sunan kaymakamlara, valiye, işi gücü bırakıp, taa Köprülüye kadar gelen ama bir çağ kebabı yemektense, kuru krakerler yiyip dönen devletin erkanına bizde teşekkür ediyoruz..
Allah razı olsun, boğaz değil, Göreveng köprüsünü yapanlara ..
Çünkü heç değilse adını, sanını duyan oldu benim köy mü, beldemi belli olmayan köprümün pardon Köprülümün ..

**Göle’nin asıl kurtuluşu ..

Orduların karşı karşıya gelmediği, ciddi bir gerçek savaşın yaşanmadığı, yerel çetelerin resmi ordudan silah ve destek almadan, en önemlisi Ermeni ve Gürcülerin birazda kendiliğinden terk ettiği Göle'nin bir kurtuluşunu daha geride bıraktık, hem de bandolu, geçitli, güneşli bir havada ..
Evet merkeziyetçi bir anlayışın köylerin olduğu gibi insanların isimlerini ve soy isimlerini bile belirlediği ülkemde 'Göle'nin de kurtuluşu olsun' denilerek yapılan bir etkinliği daha geride bırakırken, asıl kurtuluşun bu mu yoksa Göle ve Gölelinin bir parça ekmek için hemen her gün göç ederek boşalttığı yoksul Göle'ye gerçekten sahip çıkıp, yeniden kazanmak olduğumudur Göle'nin gerçek kurtuluşu?!.
Belki de her seçimde makarna, pirinç dağıtılıp oyu alınacak kadar yoksullaştırılan Göle'nin gerçek kurtuluşunun bir bardak çaydan daha ucuza satılan sütün gerçek fiyatını bulması, Göle'ye ismini veren yeşil çamların ekonomiye kazandırılıp, ağaç sanayisi vasıtasıyla bölgenin yoksul halkını kurtarabiliriz ..
Kim bilir belki de hemen her gün ve her köşede açılan cemaat yurtlarından ziyade Ardahan Üniversitesi'ne bağlı yüksek okullar, fakülteler açılarak Göle kurtulabilir!..
Ya da Erzurum sınırının burnunun dibine kadar girip, meralarını elinden aldığı Göle'nin yaylalarını yeniden geri alıp, Göle sınırları içine katarak kazanabilirmiyiz acaba?..
Ardahan'ın en büyük ilçesi olmasına, en çok oyu bulunmasına karşın Ardahan'ın iki vekilinden birisinin Göleli olmasıyla Göle'yi kurtarabiliriz ..
Belki de Göleli siyasetçilerin, aydınların, ileri gelenlerin gerçek anlamda bir araya gelip, oluşturacakları güçlü bir Göle lobisiyle Göle'yi kurtarabilir, yanına da bir parça ekmek için ata/dede yurdunu terk etmek zorunda kalanları ve Metropollerde bulunan Göle Derneklerine sığınan Gölelileri yeniden Göle'ye getirip, yatırım yapmalarını sağlayarak Göle'yi gerçek anlamda kurtarabiliriz..
Kısaca Göle'yi, hatta Ardahan'ı, Türkiye'de bulunan tüm ilçelerin en yoksulu olan Damal'ı, gümrük kapısı olmasına karşın sınır ticareti yapılmayan Posof'u, yıllardır açılmayan Aktaş Gümrük Kapısına sahip Çıldır'ı, Posof ve Damal'ın olduğu gibi doğalgazın burnunun dibinde geçmesine karşın belediye başkanının köyünün yolunun bile tozdan, dumandan geçilmediği Hanak'ı gerçek anlamda kurtarmak için artık tarihte kalması gereken resmi ve rutin törenlerle değil, ciddi anlamda yatırımlarla, girişimlerle, hayali olmayan projelerle, en önemlisi artık el ele verip, Göle'nin de içinde bulunduğu tüm Ardahan'ı kurtarmalıyız ..

**Yeni Gözlem’i Sindiremeyenler ..

Göle’de yaşanan gelişmeleri günü birlik olarak okuruna duyuran Yeni Gözlem’in gazeteciliğini içlerine sindiremeyenler sadece bizim gibi gazetecilik yapanların olmadığını görüyoruz.
Halbu ki; Gazetecilik sahasında yarışanlar arasında yaşanan tatlı/sert tartışmalar, gerginlikler olması normal olsa da bu sahada olmayanların kuyruk acılarını anlamış değiliz..
Haydi meslektaşlarımızla yaşadığımız yarışın getirdiği stres, sorunlar olabilir bu gayet normal bir durumdur. Kaldi ki bu durum iki esnaf, iki siyasetçi arasında da yaşandığını herkes anlar, bilir ..
Peki ya Yeni Gözlem’in Göle’de yayınlanmasına karşın ve günlük olarak okuruna dolu dolu olarak ulaşmasına rağmen birilerinin bunu görmezden gelip, es geçmesine ne dersiniz?
Bilmem ama bu gazeteyi hazırlayan ekibin bu tür ayak oyunlarını yapanların nereden kuyruk acılarını olduğunu gayet güzel anlıyor.
çünkü bu gazete onların emrine girip, onların söylediği gibi haber yapmıyor, onları boşuna ve hak etmeden pohpolamıyor, varsa hataları öyle ibrileri gibi dipte köşede konuşmaktansa sayfalarına yansıtıp, yaşananları toplumla, kamuoyu ile, okuru ile paylaşıyor ..
Evet son olarak duyuyoruz geçenlerde birileri yemek vermiş, Göle’de ki sporu kurtarma adına ve bu yemeğe Göle Gözlem’i çağırmayı düşünmemişler ..
Olabilir bizim birilerinin yemeğinin derdinde olmayacağımızı onlarda bilir ..
Ancak bizim burada diyeceğimiz tek bir şey var, o da bu gazeteyi görmezden gelenlerin sıkıştıklarında çalacakları kapının Yeni Gözlem’in olduğunu biliyorlar ..
Ve o Yeni GĞözlem’in onlar gibi içten pazarlıklar yaparak, yaşananları, gerçekleri, var olanı görmezden gelip es geçmeyeceğinidi de ..
Kısacası bu gazete Göle var oldukça yayınlanacak ..
Bu nedenle size tavsiyemiz Göle’nin en çok okunan, en çok dağılan, en etkili gazetesi Yeni Gözlem’i görmezden gelmek bizi değil sizi düşün dursun ..
Çünkü er yada geç sindireceğinizi bile bile bu tür ayak oyunlarını bırakın en iyisi ..
Çünkü golü biz değil, sizin bu tür içten pazarlıklarınız yiyor bilesiniz ..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan