Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DOĞRULARIMIZIN ÖLÇÜLERİ NELERDİR
Yazar Fakir - Ekim 29 2010 - 12:22:43
DOĞRULARIMIZIN ÖLÇÜLERİ NELERDİR/Kerem Atbaş

Kerem Atbaş Her insanın bir doğrusunun olması normal midir? Bazı tartışmalarda kaç tane doğru vardır deniliyor. Ya da; neye göre doğrudur denilene biliniyor. İşleyen akıl gücünü yitirmez misali, her şeyin ölçüsü insandır. Doğru yaptığı oranda kabul görür. Aksisi yapılıyorsa doğruluk payı yoktur. Zira bilimsel olana doğru deriz.
Hava soğuk olduğu zaman bugün hava çok soğuk üşüyoruz diyebiliriz. Bu bir ölçüdür ama kaç derece soğuk olduğunu bilemeyiz. Doğruyu ortaya çıkartmanın bilimsel yol yöntemleri vardır ve mevcuttur. Havanın kaç derece ye kadar soğuk olduğunu, soğukluğu ölçen termometre ile ölçeriz, sonuç itibari ile kaç derece sıcak yada soğuk olduğunu dereceye bakarak çok rahatlıkla öğrenebiliyoruz. Bu bilimsel doğruya herkes itirazsız inanıyor. Yani sana göre olanla, bana göre olanla, doğrudur diyemeyiz.
“ayağımızı yorganımıza göre uzatalım” diye bir deyim vardır. Bu deyim uzun evrimler sonucundan, nesilden nesil’e geçerek günümüze kadar süre gelmiş haliyle, ne anlamda kullanıldığını çoğumuz halen daha bilmiyoruz. Bilmediğimizin ölçüsü nedir diye sorarsanız? Cevabı çok kolay olmasa gerek. Ayranımız yok içmeye, tahterevalliye gideriz çiş etmeye misali, ülkemiz, tarım ve hayvancılıkla uğraşan, ülke nüfusunun ezici çoğunluğunun geçim kaynağının, bu iki temel faktöre dayalı olduğunu, bizim dışımızdaki tüm dünya ülkeleri bilmelerine rağmen, bizim devlet büyüklerimiz bu gerçeği halen bilmemektedirler. Bilmedikleri olmalı ki kurbanlık hayvanları ithal yoluyla ülkeye getiriyorlar.
Dolayısıyla esas olan “hatadır.” Doğru olan onun yanılmış biçimidir. Yıllardır doğru yapıyoruz adına, halklarımızın geçim kaynaklarının temeline dinamit suyunu koydular, halkların birlikteliklerine ayrılık nifaklarını ektiler. Bu yapılanların ismini şeffaflık ve adalet koydular.
Halklar arasındaki birliktelik söz konusu olunca, doğaldır ki birbirlerimizden bazı şeyleri beklemek talep etmek kardeşlik bağlarını geliştirmek uğruna şerefli şeyler yapmak, eşyanın tabiatına ters düşen bir durum değildir. Birlikteliğin, kardeşliğin dokularını güçlendirdiği, pekiştirdiği, öngördüğü temel kutsal yasasıdır. Birlikteliğin ölçüsü budur. Karşılıklı itaat ve itibar olursa buda güvencenin teminatıdır. Birliktelik şeffaf olmayı gerektirir. Kardeşlik ise doğruluk ve adaletliliği gerektirir. İkisinin arasındaki köprüyü oluşturan omurga ise sevgi, saygı ve sadakatliliği ön gördüğü kadar süreklilik ister bu bir temel ölçüdür halkların beraberce yaşamasının ölçüsüdür. Halkların geçim kaynaklarını yok ederek, değerlerini hiçe sayarak hiç bir şeyi elde edemeyiz.
Şeyh Bedrettin kendisinde gördüğü bir engeli nasıl yorumladığını ve aştığını örneklerle anlatıyor.
“bir gün, bir su kıyısında susuzluktan ölmek ezere olan bir köpek gördüm. Köpek, içmek için suya her hamle edişinde suda kendi suretini görüyor ve bunu başka bir köpek sanıp korkuyla geri kaçıyordu. Sonunda susuzluğu içindeki korkuya üstün geldi ve köpek suya atladı. Atlamasıyla da sudaki suret kayboldu. Gereksindiği şeyle kendisi arasındaki engel kendisiydi. Ben de kendim sandığım şeyin aslında içimdeki engel olduğunu anladığımda engel ortadan kalktı. Ama bana yolumu ilk gösteren bu sokak köpeği oldu.” (şeyh Bedrettin) diye anlatıyor.
Dolayısıyla öğrenmeye hazır olan kimiden nasıl olsa öğrenir. Yani öğrenmek öğretmene değil bize bağlı, değil herhangi bir öğretmen, peygamber olsa bile bize bir şey öğretemez aydınlıklardan bir şeyler bulmak bir şeyi ifade etmez. Çünkü sırlar karanlığın koynundadır asıl olan karanlığa ışık olup aydınlatmaktır. Işık bilginin kendisinden başka bir şey değildir. Sana göre bana göre doğru olamaz. Değişim; yeniliktir. Yenilik ise; fazilettir. Doğru olan faziletli olmaktır.

Tüm halkımızın mübarek kurban bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan